Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ingerii

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
260 răspunsuri în acest subiect

#1
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 856
  • Înscris: 16.08.2010
Sunt de dimensiuni si etati diferite si evolueaza ? sau sunt de`o varsta predeterminata si frizeaza standardele ?

Atunci cand zic ei ca fiecare avem ingeru` nostru pazitor...nu e cumva periculos s`ai unu` dintr`ala minor ?

Nu d`alta, da` devine o chestiune de timp pan`o da in bara. Apoi acuza imaturitatea ca scuza....

M`am pierdut...ajutati`ma.

PS : as vrea sa stiu unde a disparut demonul fiecaruia.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostElCubano, on 17th August 2010, 15:32, said:

M`am pierdut...ajutati`ma.
Nu te putem ajuta! Esti irecuperabil!

#3
misery_helga

misery_helga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 611
  • Înscris: 30.05.2009

View PostElCubano, on 17th August 2010, 15:32, said:

Atunci cand zic ei ca fiecare avem ingeru` nostru pazitor...nu e cumva periculos s`ai unu` dintr`ala minor ?

Nu sunt doi de fapt ? Unul stagiar si unul mai mare ?

Editat de misery_helga, 17 august 2010 - 15:41.


#4
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostElCubano, on 17th August 2010, 15:32, said:

...
Atunci cand zic ei ca fiecare avem ingeru` nostru pazitor...nu e cumva periculos s`ai unu` dintr`ala minor ?
Ba da intrucat relatiile cu minori sunt aspru pedepsite de Codul Penal. Acolo nu se specifica ce fel de minor, si pentru asta trebuie sa fii atent.

De asemenea in acest caz iti recomand:
- un dus rece ca sa iti treaca cheful de relatii
- un avocat care sa te scoata din belele
- un psiholog care sa te ajute sa nu mai ai vise erotice cu ingerii
- un preot ca sa nu mai ai vise eretice cu ingerii.

In rest iti urez insanatosire grabnica si sa te auzim cat de curand sanatos.

Editat de mario_bril, 18 august 2010 - 02:03.


#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostElCubano, on 17th August 2010, 15:32, said:

Sunt de dimensiuni si etati diferite si evolueaza ? sau sunt de`o varsta predeterminata si frizeaza standardele ?

Atunci cand zic ei ca fiecare avem ingeru` nostru pazitor...nu e cumva periculos s`ai unu` dintr`ala minor ?

Nu d`alta, da` devine o chestiune de timp pan`o da in bara. Apoi acuza imaturitatea ca scuza....

M`am pierdut...ajutati`ma.

PS : as vrea sa stiu unde a disparut demonul fiecaruia.
Vaya asere, che vola?

Cuvantul INGER inseamna MESAGER. In Scriptura cuvintele sunt MALAK (VT) si AGGELOS (NT).
MESAGERi pot fi:

1. cei salvati

Matei 13
    39Vrăjmașul, care a sămănat -o, este Diavolul; secerișul, este sfîrșitul veacului; secerătorii, sînt îngerii.

Ioan 4

38Eu v'am trimes să secerați acolo unde nu voi v'ați ostenit; alții s'au ostenit, și voi ați intrat în osteneala lor.``

2. duhuri slujitoare

Evrei 1

13Și căruia din îngeri i -a zis El vreodată: ,,Șezi la dreapta Mea, pînă voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut al picioarelor Tale?``

14Nu sînt oare toți duhuri slujitoare trimese să îndeplinească o slujbă pentru cei ce vor moșteni mîntuirea?


3. chiar Dumnezeu


Maleahi 3

1Iată, voi trimete pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care -L căutați: Solul legămîntului, pe care -L doriți; iată că vine, -zice Domnul oștirilor.

Iar cu varsta nu cred ca e o problema, deoarece soarele si luna sunt create ca sa tina timpul, iar ingerii aia sunt duhuri, fara treaba cu timpul.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postzexelica, on 18th August 2010, 13:01, said:

Iar cu varsta nu cred ca e o problema, deoarece soarele si luna sunt create ca sa tina timpul, iar ingerii aia sunt duhuri, fara treaba cu timpul.

hmm...pai si universul nu avea varsta  inainte de "soarele si luna" ? :huh:

#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlawrence38, on 18th August 2010, 13:09, said:

hmm...pai si universul nu avea varsta  inainte de "soarele si luna" ? :huh:
Universul a avut un moment 0. Dumnezeu insa nu.

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlawrence38, on 18th August 2010, 13:09, said:

hmm...pai si universul nu avea varsta  inainte de "soarele si luna" ? :huh:
Geneza 1

14Dumnezeu a zis: ,,Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne cari să arate vremile, zilele și anii;

Stimabile, eu filozofie nu fac, nici cu parerea nu-mi dau, ca e idolatrie. Daca scrie, sigur e adevarat.

#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 18th August 2010, 13:16, said:

Geneza 1

14Dumnezeu a zis: ,,Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne cari să arate vremile, zilele și anii;

Stimabile, eu filozofie nu fac, nici cu parerea nu-mi dau, ca e idolatrie. Daca scrie, sigur e adevarat.
Zexe, Facerea din Biblie se refera la Pamant si nu la univers. Asta nu inseamna ca universul nu are timp.

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 18th August 2010, 19:06, said:

Zexe, Facerea din Biblie se refera la Pamant si nu la univers. Asta nu inseamna ca universul nu are timp.

Zau? Imi spui tu, asa, pe cuvantul tau, la ce se refera, nu? Foarte tare :lol:

Geneza 1

    14Dumnezeu a zis: ,,Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne cari să arate vremile, zilele și anii;

    15și să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pămîntul.`` Și așa a fost.

    16Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, și anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpînească ziua, și luminătorul cel mai mic ca să stăpînească noaptea; a făcut și stelele.

    17Dumnezeu i -a așezat în întinderea cerului, ca să lumineze pămîntul,

Universul nu e format din stele? Sau, dionisie rablagitu' spune altceva si deci, Scriptura nu e adevarata?

#11
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 365
  • Înscris: 22.04.2007

View Postzexelica, on 18th August 2010, 23:44, said:

Zau? Imi spui tu, asa, pe cuvantul tau, la ce se refera, nu? Foarte tare :lol:

Geneza 1

    14Dumnezeu a zis: ,,Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne cari să arate vremile, zilele și anii;

    15și să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pămîntul.`` Și așa a fost.

    16Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, și anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpînească ziua, și luminătorul cel mai mic ca să stăpînească noaptea; a făcut și stelele.

    17Dumnezeu i -a așezat în întinderea cerului, ca să lumineze pămîntul,

Universul nu e format din stele? Sau, dionisie rablagitu' spune altceva si deci, Scriptura nu e adevarata?

100% nu este adevarata in intregimea ei

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 19th August 2010, 00:44, said:

Zau? Imi spui tu, asa, pe cuvantul tau, la ce se refera, nu? Foarte tare :lol:

Geneza 1

    14Dumnezeu a zis: ,,Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne cari să arate vremile, zilele și anii;

    15și să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pămîntul.`` Și așa a fost.

    16Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, și anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpînească ziua, și luminătorul cel mai mic ca să stăpînească noaptea; a făcut și stelele.

    17Dumnezeu i -a așezat în întinderea cerului, ca să lumineze pămîntul,

Universul nu e format din stele? Sau, dionisie rablagitu' spune altceva si deci, Scriptura nu e adevarata?
Zexe nu te contrazice ca ajungi rau la capitolul asta. A facut stelele dupa ce a facut pamantul? Asa zici tu ca s-a intamplat? Vezi ca rad si prescolarii de tine.

#13
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postmario_bril, on 18th August 2010, 13:13, said:

Universul a avut un moment 0. Dumnezeu insa nu.
Argumente ?

Si totusi necesitatea duhurilor intr-un Univers creat de dzeu ?
Oare se plictisea ?

Si rolul ingerilor fiind care ?

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 19th August 2010, 00:53, said:

Zexe nu te contrazice ca ajungi rau la capitolul asta. A facut stelele dupa ce a facut pamantul? Asa zici tu ca s-a intamplat? Vezi ca rad si prescolarii de tine.
Pai atunci de ce nu recunosti ca tie ti se rupe de Scriptura? Sau nu din Scriptura am pus citatul?

View Postrechinitza, on 19th August 2010, 13:14, said:

Argumente ?

Si totusi necesitatea duhurilor intr-un Univers creat de dzeu ?
Oare se plictisea ?

Si rolul ingerilor fiind care ?
Era argumentul postat mai sus, insa e greu de citit:

Evrei 1

13Și căruia din îngeri i -a zis El vreodată: ,,Șezi la dreapta Mea, pînă voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut al picioarelor Tale?``

14Nu sînt oare toți duhuri slujitoare trimese să îndeplinească o slujbă pentru cei ce vor moșteni mîntuirea?

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 19th August 2010, 15:09, said:

Pai atunci de ce nu recunosti ca tie ti se rupe de Scriptura? Sau nu din Scriptura am pus citatul?
...
Vezi ce se intampla cand citesti numai o carte? Asta e principiul sola Scriptura. Te duci unde vrei tu numai unde trebuie nu. Eu ti-am afirmat un lucru. Facerea se refera la crearea pamantului. Tu ai zis ca nu e adevarat. Mi-ai argumentat cu un citat din Scriptura pe care cu onoare o citesti si nu o intelegi. Continua sa afirmi ca nu se refera la crearea pamantului. Sa te vad cum o faci. Argumenteaza ce te-am intrebat daca sustii asta.

Offfff...

Editat de mario_bril, 19 august 2010 - 16:41.


#16
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008
ingerul raului...Lucifer, e gandul negandit al lui Dumnezeu...

#17
misery_helga

misery_helga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 611
  • Înscris: 30.05.2009

View Postrobinake, on 19th August 2010, 22:05, said:

ingerul raului...Lucifer, e gandul negandit al lui Dumnezeu...

Daca e negandit are vreo putere ?

#18
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postmisery_helga, on 19th August 2010, 23:30, said:

Daca e negandit are vreo putere ?

n-are. in fapt, lipseste.

dar se mai gasesc neste prosti care, prin imitatie, il regandesc. numai asa supravietuieste necuratul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate