Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

catelusa la prima monta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
.......

Edited by bilibistrocizel, 15 February 2010 - 01:21.


#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă e acum în călduri, doar nu o să fete peste o lună, ca să mai fie frig. O să fie numai bine, pentru că gestația durează circa 9 săptămâni la câini.
Am avut și eu un rottweiller mascul, care din păcate, a murit acum doi ani.
Actualmente am 6 câini. Un mioritic(cel de la avatar), un carpatin, un maidanez, o cățelușă yorkshire terrier și două din fiicele ei de la ultima fătare.
Au fătat două cățele la mine în curte. Una în 27 decembrie acum 6 ani și cățelușa yorkshire terrier în februarie anul trecut. Prima a fătat 6 , iar yorkie 5 pui. Nu a murit niciun pui. Prima cățea și puii ei aveau coteț cu cârpe în el, în padoc, afară. A doua stătea în garajul neîncălzit, în cutie de carton și cu cârpe.  
Puii au fost bine hrăniți și toți s-au dezvoltat foarte bine.

Părerea mea e să o dai la montă. Puii de rottweiler sunt extraordinar de frumoși!

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 21.08.2008
Am o femela de yorkshire terrier in varsta de 3 ani si jumatate (exact astazi) pe care as vrea s-o dau la monta. De 5-6 zile am observat ca a inceput proestrul care stiu ca dureaza 9 zile. Dupa aceste 9 zile urmeaza o perioada tot de 9 zile (estrul) care ar fi perioada optima. Am vorbit deja cu o persoana care are mascul cam de aceeasi varsta si care a vazut catelusa de vreo doua ori anul trecut si care mi-a propus sa-i imperechem cand intra femela in calduri.
Sasha (femela mea) are cca 2kg de vreo 2 ani, ma intreb daca si la cainii cu talia mica sunt exacte acele 9 zile si in acest context daca sa mai astept maxim o saptamana sa treaca din proestru in estru.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu știu ca perioada optima pentru fecundare  este între a 9a si a13a zi de cand a început sângerarea.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 21.08.2008
Adica in prima jumatate a perioadei estrului. Inseamna ca sambata sau duminica o marit.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 21.08.2008
A venit si vremea sa se intalneasca "mirii". Ieri seara timp de o ora masculul a stat la 1 cm de ea care dealtfel foarte distanta, nici un semn de interes.
Am readus masculul acum vreo ora, i-am lasat singuri si i-am gasit fiecare in alta parte de camera. Femela nu e interesata desi ar cam trebui fiind vorba de a zecea zi... De putin timp iar sunt separati, fiecare cu treaba lui, din cand in cand masculul da sa faca o miscare catre ea dar parca nu ar continua stiind ca va fi refuzat. Nu stiu daca sa-i mai las sau nu, pare fara sanse de izbanda, femela se uita la mine si parca-mi spune ca nu e interesata, ca o deranjeaza situatia. E ca si cum nu ar fi in calduri dar masculul inca e atras...

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate nu ai numărat bine zilele. Mai lasă-i câteva zile. Sau poate ca nu il place. Trebuia sa le faci cunoștința cu câteva luni înainte, sa se împrietenească. Acum amândoi sunt stresați fiindcă sunt fata in fata cu un câine străin. Monta se face acasă la mascul ca sa se simtă in largul lui, sa nu fie timorat.

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 21.08.2008
Masculul e ca la el acasa, nu are nici o problema, e parca al nostru. Oricum a urinat peste tot decai e ca la el acasa.
E posibil ca femela sa nu fie receptiva pentru ca nu a mai avut contact cu alti caini. In privinta perioadei nu m-am inselat, miercurea trecuta am observat primele semne si azi sunt deja 10 zile... Sau vorba ta, nu-l place...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate