Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

catelusa la prima monta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
acib

acib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2009
Buna ziua.
Sunt noua pe aici. Am nevoie de ceva sfaturi in problema mea .
Avem o catelusa rotty, in varsta de 5 ani si 8 luni . O splendoare . Este in calduri , iar sotul meu e hotarat s-o dea la monta . Eu sunt usor ingrijorata de faptul ca vine frigul . Ma gandesc ca oricat de bine i-am ,,dota" cusca/ culcusul pentrui ea si puiuti, tot nu va fi suficient de sigur pentru cei mici . Imi fac tot felul de griji legate de faptul ca pot muri ...
Parerea mea e sa asteptam... urmatoarea data... la vara... Dar sotul meu e de neconvins .
Intrebarea mea e urmatoarea: exista riscuri majore la fatari in anotimpul rece ?
Multumesc.
Astept cu interes raspunsurile voastre.

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
1. Rotty e numele sau vine de la rottweiler?
2. Motivul pentru care vreti sa aveti pui de la ea este ca ... ?

#3
acib

acib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2009
Se numeste Sara.
Are sotul meu un pitic... ca draga de ea imbatraneste si n-a avut puiuti si e pacat , ca e asa un exemplar frumos !!! E frumoasa - nimic de zis... si daca n-ar fi, am iubi-o oricum , neconditionat . Ne este ca un al treilea copil .

E rottweiler.

#4
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 acib, on 28th November 2009, 13:00, said:

Se numeste Sara.
Are sotul meu un pitic... ca draga de ea imbatraneste si n-a avut puiuti si e pacat , ca e asa un exemplar frumos !!! E frumoasa - nimic de zis... si daca n-ar fi, am iubi-o oricum , neconditionat . Ne este ca un al treilea copil .

E rottweiler.


Problema e sa ai cui sa dai puiutii.Si nu numai sa ai cui sa-i dai.Dar celor carora ii dai sa nu-i abandoneze sau sa-i maltrateze.

#5
trendnet

trendnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2009

 acib, on 28th November 2009, 12:48, said:

Buna ziua.
Sunt noua pe aici. Am nevoie de ceva sfaturi in problema mea .
Avem o catelusa rotty, in varsta de 5 ani si 8 luni . O splendoare . Este in calduri , iar sotul meu e hotarat s-o dea la monta . Eu sunt usor ingrijorata de faptul ca vine frigul . Ma gandesc ca oricat de bine i-am ,,dota" cusca/ culcusul pentrui ea si puiuti, tot nu va fi suficient de sigur pentru cei mici . Imi fac tot felul de griji legate de faptul ca pot muri ...
Parerea mea e sa asteptam... urmatoarea data... la vara... Dar sotul meu e de neconvins .
Intrebarea mea e urmatoarea: exista riscuri majore la fatari in anotimpul rece ?
Multumesc.
Astept cu interes raspunsurile voastre.

va sfatuiesc sa o dati la monta..indiferent de vreme!mie mia fatat o femela rottweiler pe ploaie nu a avut cusca paie in ea si tampitu de paznic nu a vazut ca ea fatase si 1 catel a murit de frig..au trait 2..iam vandut cu 500 ron bucata..sa imi spuneti ce parere aveti despre ei si despre mamica lor..si o poza cu catelusa dvs daca se poate!si dati.o la monta pentru ca rottweiler trebuie sa aibe minim 2 nasteri...
puneti 10 anunturi cu ,,Vand catei rottweiler" pe diverse situri si garantat ii dati cu 500 ron..daca face 5 catei scoateti mancarea pe 1 an sau mai mult.

Attached Files



#6
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 trendnet, on 29th November 2009, 18:00, said:

va sfatuiesc sa o dati la monta..indiferent de vreme!mie mia fatat o femela rottweiler pe ploaie nu a avut cusca paie in ea si tampitu de paznic nu a vazut ca ea fatase si 1 catel a murit de frig..au trait 2..iam vandut cu 500 ron bucata..sa imi spuneti ce parere aveti despre ei si despre mamica lor..si o poza cu catelusa dvs daca se poate!si dati.o la monta pentru ca rottweiler trebuie sa aibe minim 2 nasteri...
puneti 10 anunturi cu ,,Vand catei rottweiler" pe diverse situri si garantat ii dati cu 500 ron..daca face 5 catei scoateti mancarea pe 1 an sau mai mult.

Mi-e raaaaaaau!!!!!!!
tu auzi ce spui? sa lase animalul sa fete ca sa-i cumpere hrana? :death:

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 trendnet, on 29th November 2009, 17:00, said:

va sfatuiesc sa o dati la monta..indiferent de vreme!mie mia fatat o femela rottweiler pe ploaie nu a avut cusca paie in ea si tampitu de paznic nu a vazut ca ea fatase si 1 catel a murit de frig..au trait 2..iam vandut cu 500 ron bucata..sa imi spuneti ce parere aveti despre ei si despre mamica lor..si o poza cu catelusa dvs daca se poate!si dati.o la monta pentru ca rottweiler trebuie sa aibe minim 2 nasteri...
puneti 10 anunturi cu ,,Vand catei rottweiler" pe diverse situri si garantat ii dati cu 500 ron..daca face 5 catei scoateti mancarea pe 1 an sau mai mult.

:death: Uite de aia am vrut eu sa comentez initial sa n-o dea la monta. Dar am zis ca poate sar prea repede si oamenii nu vor sa faca totusi bani de pe urma cainilor. Dar...

 adrianatoma, on 29th November 2009, 18:58, said:

Mi-e raaaaaaau!!!!!!!
tu auzi ce spui? sa lase animalul sa fete ca sa-i cumpere hrana? :death:

:lol: nu vazusem c-ai scris si tu

#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 Dev, on 29th November 2009, 20:03, said:

:death: Uite de aia am vrut eu sa comentez initial sa n-o dea la monta. Dar am zis ca poate sar prea repede si oamenii nu vor sa faca totusi bani de pe urma cainilor. Dar...



:lol: nu vazusem c-ai scris si tu

cum sa nu scriu?? i-as strange pe toti de gat care cred ca un caine e o masina de facut bani
pai bietii catelusi aveau secretii nazale si traiau in paie...conditii sa cresti un caine? in miez de iarna? cica a murit unul, asta e...s-au dus 500 de ron. macar de facea si cateaua 6-7, asa doar 3...cateaua n-are fler de business.

mi-e scarba de astfel de oameni

#9
trendnet

trendnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2009

 adrianatoma, on 29th November 2009, 20:47, said:

cum sa nu scriu?? i-as strange pe toti de gat care cred ca un caine e o masina de facut bani
pai bietii catelusi aveau secretii nazale si traiau in paie...conditii sa cresti un caine? in miez de iarna? cica a murit unul, asta e...s-au dus 500 de ron. macar de facea si cateaua 6-7, asa doar 3...cateaua n-are fler de business.

mi-e scarba de astfel de oameni
ma frate inseamna ca pe tine te dau bani afar din casa..nu imi dai si mie 150.000 de euro ca am nevoie de niste bani..si cand ii vine de monta ce ar trebui sa ii fac?sa o dau la monta la un maidanez?tu vezi ce exemplar de caine am?e urata?e slaba?tu daca ai pisica cu 10 kg de mancare o hranesti 1 luna..dar eu cu 10 kg ii hranesc 2 zile..imi cer iertare ca a fatat in paie..nu am gasit matase la magazin..ia zimi si mie...daca iti deteam tie catei pe gratis cred ca erea fericit!de doar iai luat pe gratis..o sa iti dau tie unu si lu ,,Dev" unu...

#10
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cand iti iei un animal iti asumi cheltuielile pe care le presupune cresterea lui. asta inseamna ca atunci cand o vei monta o vei face strict pentru ca ai un exemplar de exceptie, care merita sa aduca pe lume alti pui, nu ca sa ai cu ce sa o hranesti ci ca sa continui rasa cu pui sanatosi, frumosi, in standardul rasei pe care o iubesti.
daca nu esti capabil sa o cresti atat financiar cat si dpdv al conditiilor, mai bine nu iti iei un asemenea caine.

nu am zis ca e urata sau altceva...e un exemplar ok. dar asta nu inseamna ca o poti monta o data la 6 luni ca sa ai ce vinde si cu ce sa o hranesti. tu nu realizezi ca e aberant cum gandesti?
nu am pretentia de a da animale de rasa pe gratis, dar mi se pare firesc ca atunci cand te inhami la ceva sa stii la ce te bagi....puii aia merita un start mult mai bun in viata decat sa traiasca la mana destinului, daca o fi sau nu frig afara.
atata tot...

ps: nu, nu ma dau banii afara din casa, dar daca consider ca doar o pisica pot hrani si ingriji cum trebuie, apai doar o pisica cresc. dar p-asta o cresc corect, cu super hrana de 35 de lei kg si 5 lei conserva mica. atat consider eu ca pot, atat fac. si da, doarme pe perne si pe paturi de lana.
de ce sa cresc 7 cu hrana de proasta calitate si sa nu le ofer toate conditiile?

ps2: pisica mea a costat 1 leu si da, a fost luata fix de pe maidan. so what?

#11
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 acib, on 28th November 2009, 12:48, said:

Intrebarea mea e urmatoarea: exista riscuri majore la fatari in anotimpul rece ?.

Dacă stați la casă care-i problema să-i amenajați un culcuș într-o magazie unde să fete și să-și crească puii?

#12
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 clasica, on 30th November 2009, 22:48, said:

Dacă stați la casă care-i problema să-i amenajați un culcuș într-o magazie unde să fete și să-și crească puii?

si daca afara sunt -15 grade? cum vor supravietui puii aia? <_<

#13
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 adrianatoma, on 1st December 2009, 09:57, said:

si daca afara sunt -15 grade? cum vor supravietui puii aia? <_<
eu am avut o catea care o fatat pe beton(luna ianuarie),nu a vrut sa fete in cusca,daca i amenajeaza,nu cred ca va muri nici unul <_<
si ca sa va mai dau o idee celor care au zis ca paiele nu sunt bune,va inselati,paiele dezvolta mult mai multa caldura decat niste carpe

#14
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 adrianatoma, on 1st December 2009, 08:57, said:

si daca afara sunt -15 grade? cum vor supravietui puii aia? <_<


Da' oare muierile cum fată în spitalele postceaușiste când afară sunt -15 grade? N-am spus să-și lase cățeaua de izbeliște, ci s-o ducă într-o magazie, asta însemnând patru pereți, un acoperiș, eventual o sobă și să-i amenajeze un loc îmbietor.
Și mai e o treabă: rottweilerul are două straturi de păr, cel inferior fiind extrem de dens.

#15
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 clasica, on 1st December 2009, 17:57, said:

Da' oare muierile cum fată în spitalele postceaușiste când afară sunt -15 grade? N-am spus să-și lase cățeaua de izbeliște, ci s-o ducă într-o magazie, asta însemnând patru pereți, un acoperiș, eventual o sobă și să-i amenajeze un loc îmbietor.
Și mai e o treabă: rottweilerul are două straturi de păr, cel inferior fiind extrem de dens.


Si cateii cate straturi de par au.Nu ai vazut ca aveau muci la nas si asta nu din cauza caldurii pe care paiele o confera.
Fanul e cel mai bun paiele o porcarie.

#16
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 zippo68, on 1st December 2009, 20:22, said:

Si cateii cate straturi de par au.Nu ai vazut ca aveau muci la nas si asta nu din cauza caldurii pe care paiele o confera.
Fanul e cel mai bun paiele o porcarie.

Ce mă interesează pe mine paiele și fânul, ma? Am pomenit eu de ele?

#17
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 zippo68, on 1st December 2009, 20:22, said:

Si cateii cate straturi de par au.Nu ai vazut ca aveau muci la nas si asta nu din cauza caldurii pe care paiele o confera.
Fanul e cel mai bun paiele o porcarie.
si copii tai pot avea muci la nas,asta inseamna ca nu te ocupi de ei? :lol: :lol:

#18
alexaly13

alexaly13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2010

 bilibistrocizel, on 1st December 2009, 21:49, said:

si copii tai pot avea muci la nas,asta inseamna ca nu te ocupi de ei? :lol: :lol:







=))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate