Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Herpes la buza?!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
219 răspunsuri în acest subiect

#37
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 998
  • Înscris: 22.04.2005
multzumesc mult ana  :kisstogether:

nu vreau sa iau partea nimanui, dar chiar am intzeles ce-ai spus si m-a ajutat :)

si mama mea e medic (orl) si intzeleg... doar ca e plecata la cursuri la cluj si nu am putut-o intreba pe ea...

am folosit aciclovir si e tare bun..
cred ca in 2 zile dispare de tot  :D

o sa fii un medik bun :)

#38
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.118
  • Înscris: 05.09.2004

Ana_Karr, on Apr 26 2005, 18:03, said:

Vaccin nu exista. Deobicei virusul este dobandit in frageda copilarie (primoinfectie), pe langa alte boli ale copilariei, si comparativ cu acele boli, e parfum . Am enumerat factorii care ii declanseaza eruptia secundara (alimetatie, frig, soare, etc ). Presupun ca este o problema de noroc, imunitate , dar nu este ceva grav. Este o problema pt cei cu imunodeficiente (SIDA, TBC) , dar herpesul nu reprezinta prima lor grija.

<{POST_SNAPBACK}>


mutumesc mult . :kisstogether:

#39
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 836
  • Înscris: 05.02.2005
Daca te mai intereseaza un remediu impotriva herpesului pot sa te sfatuiesc sa foloesti HERPESSTOP - produs romanesc 100% .
Am folosit si ACICLOVIR dar celalalt mi se pare mult mai bun.
Aciclovirul iti mai stopeaza dezvoltarea herpesului , in skimb HERPESSTOP -daca te dai imediat il face sa dispara repede.
Vreau sa va spun ca dezvoltarea herpesului difera de la o persoana la alta. Astfel cum unei persoane ii poate disparea in 7 zile ,altei persoane in 20 de zile - DACA nu folositi nimic pentru a-l combate.
    NU  FOLOSI PASTA de DINTI - e cel mai prost sfat care ar trebui urmat.Tot ce face este sa usuce herpesul NU sa si il faca sa dispara.
    Si crede-ma EXISTA un VACCIN care se foloseste ca sa-i dea corpului tau IMUNITATE impotriva tipului de HERPES care il ai . Numai ca ar trebui sa te vaccinezi in perioada in care nu ti-a erupt pe fata .
DACA persoanele dinainte nu stiu ar trebui sa se informeze inainte sa vorbeasca .

#40
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

CRISTAKEM10, on Apr 27 2005, 00:13, said:

    Si crede-ma EXISTA un VACCIN care se foloseste ca sa-i dea corpului tau IMUNITATE impotriva tipului de HERPES care il ai .DACA persoanele dinainte nu stiu ar trebui sa se informeze inainte sa vorbeasca .

<{POST_SNAPBACK}>



Dupa  infectia primara (deobicei in copilarie) pacientii raman purtatori de virus care ramane cantonat la nivelul ganglionilor trigeminali . Si acum zi-mi exact ce face vaccinul ala, daca tu ai virusul ? Il omoara ? Nu are cum ! Iti creste imunitatea ? Ok ! Dar nu te scapa de virus  ! Nu ai mai facut vaccinul , si te stii predispus la infectii herpetice, te-ai ras . Te poti vaccina anual, dar daca o faci, mai fa si alte zeci de vaccinuri profilactic , ca cine stie ? Oamenii intrebau de un tratament care-i scapa definit de herpes, si asta nu exista. Vaccinul nu este o solutie definitiva .

#41
Genubah

Genubah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 15.02.2003

CRISTAKEM10, on Apr 27 2005, 00:13, said:

Si crede-ma EXISTA un VACCIN care se foloseste ca sa-i dea corpului tau IMUNITATE impotriva tipului de HERPES care il ai.
Afaik, este vorba de un vaccin pentru imunizare impotriva herpesului genital (tip 2) si e eficace numai pentru femei, si numai pentru cele ce nu au avut infectie cu herpesul tip 1. So, asta ii elimina din start pe purtatori :(

Dar mai exista sperante.

#42
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.118
  • Înscris: 05.09.2004
in japan avem vaccin si impotriva virusului HIV dar este 90%   sigur si costa forte scump .

Editat de toyomi, 28 aprilie 2005 - 08:50.


#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
yeah, right

edit: btw, vorbeam de afte alaltaieri si ieri mi-a iesit una. nu mai avusesem de 2 ani, fucking shit  :death:  :death:  :death:

edit2: daca imi iasa si un herpes, de care n-am avut de vreo 4 ani, imi bag un cutit in cap, vertical

Editat de Mosotti, 28 aprilie 2005 - 09:06.


#44
Genubah

Genubah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 15.02.2003

toyomi, on Apr 28 2005, 08:49, said:

in japan avem vaccin si impotriva virusului HIV dar este 90%   sigur si costa forte scump.
Off-topic: Vaccinul se adreseaza subtipului   B (care este majoritar si in US si EU) si este tintit catre complexul antigenic HLA-A24, care este relativ specific (70%) in populatia japoneza. Dar ce legatura are asta cu subiectul, wakaranai...

#45
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.118
  • Înscris: 05.09.2004

Genubah, on Apr 28 2005, 16:13, said:

Off-topic: Vaccinul se adreseaza subtipului   B (care este majoritar si in US si EU) si este tintit catre complexul antigenic HLA-A24, care este relativ specific (70%) in populatia japoneza. Dar ce legatura are asta cu subiectul, wakaranai...

<{POST_SNAPBACK}>



haaaa, altul care stie japoneza .

merci ptr. explicitare .

#46
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 14.12.2003
Este vorba de acelasi virus care provoaca varicela si zona zoster? Daca ala e, si eu il am.

#47
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 14.12.2003
Hm, dupa o scurta documentare se pare ca cel care provoaca varicela nu este HSV-1/2, ci HHV-3/VZV.

#48
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.118
  • Înscris: 05.09.2004

evilone, on Apr 28 2005, 16:35, said:

Este vorba de acelasi virus care provoaca varicela si zona zoster? Daca ala e, si eu il am.

<{POST_SNAPBACK}>



offtopic

si eu  anul trecut am fost contaminata cu acest virus , am zacut 2 saptamani de varicela, imi iesisera si-n gura nu puteam sa vb. si nici sa mananc , partea nasoala este ca virusul ramane in organism si  declanseaza zona zoster .

din moment ce-ai fost contaminat ce acest virus , vaccinul nu ti se mai administreaza  ptr. ca nu mai are nici o  interactiune .

#49
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 14.12.2003
Nu este neaparat nevoie sa faci zona zoster (sau herpes zoster cum i se mai zice) daca ai HHV-3. Si oricum, zona zoster se declanseaza in general la persoanele in varsta, deci mai e pana acolo (cel putin in cazul meu). Daca asta te face sa te simti mai bine, HHV-3 are incidenta foarte mare. Vezi graficul de mai jos. Primii doi sunt cei care provoaca herpesul despre care este vorba in topicul asta.

[ http://www-micro.msb.le.ac.uk/3035/3035pics/hhvgraph.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edit: btw, varicela a fost crunta si in cazul meu. Era sa dau coltul. Febra 41, delir & stuff.

Editat de evilone, 28 aprilie 2005 - 10:11.


#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
mi-ar place sa fiu bolnav si sa delirez ca sint sanatos. nu cred ca exista ceva mai  :coolspeak:

#51
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.118
  • Înscris: 05.09.2004

Mosotti, on Apr 28 2005, 17:14, said:

mi-ar place sa fiu bolnav si sa delirez ca sint sanatos. nu cred ca exista ceva mai  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


a, adica , eu sint" bolnava " si delirez ca-s santoasa , minuat

#52
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 17.01.2005

Mosotti, on Apr 28 2005, 08:55, said:

yeah, right

edit: btw, vorbeam de afte alaltaieri si ieri mi-a iesit una. nu mai avusesem de 2 ani, fucking shit  :death:  :death:  :death:

edit2: daca imi iasa si un herpes, de care n-am avut de vreo 4 ani, imi bag un cutit in cap, vertical

<{POST_SNAPBACK}>



Imi pare rau!! Mie numai ce mi-a trecut ... cu Glicerina de care-ti spusesem.

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
apoi, pentru una singura nici nu ma obosesc... cica nu e voie sa bei lapte & shit cind ai asa ceva...

#54
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 17.01.2005

Mosotti, on Apr 28 2005, 11:16, said:

apoi, pentru una singura nici nu ma obosesc... cica nu e voie sa bei lapte & shit cind ai asa ceva...

<{POST_SNAPBACK}>


parca auzisem si eu ceva de lapte, dar oricum nu cred ca e bine s-o lasi sa treaca de la sine. Numai daca vrei sa slabesti.. ca pt post negru e cam tarziu. Nu stiu cum e la tine, dar eu am avut zile cand nu puteam manca nimic din cauza unei afte. Nu puteam nici vorbi. Apoi dadeam cu Glicerina si simteam ca lesin de durere. De la experiente de genul asta am invatat ca trebuie bagata in seama imediat cum apare. Tu cu ce o tratezi?
Mi-au aparut prima data acum vreo 10 ani si la inceput le aveam mai des. De vreo 5 ani s-au rarit ca si aparitie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate