Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Herpes la buza?!

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#19
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
@ ana , vaccin exsista ?

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

toyomi, on Apr 26 2005, 05:12, said:

@ ana , vaccin exsista ?

<{POST_SNAPBACK}>

Da. Cel mai bun vaccin e sa nu ai contact fizic cu persoana respectiva cind aceasta are herpesul la lumina :)

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ana, esti super. Nu te lasa intimidata.  :peacefingers:
Acum sa zic si eu ce am auzit mai demult. Nu mai stiu daca tin minte bine...
Cam 75% din populatie poarta virusul herpetic, dar nu la toti din acestia se manifesta prin eruptii. Adica este posibil sa il ai in organism dar sa nu se manifeste niciodata pana mori.

enjoy,
Mtz

#22
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

toyomi, on Apr 26 2005, 04:12, said:

@ ana , vaccin exsista ?

<{POST_SNAPBACK}>



  Vaccin nu exista. Deobicei virusul este dobandit in frageda copilarie (primoinfectie), pe langa alte boli ale copilariei, si comparativ cu acele boli, e parfum . Am enumerat factorii care ii declanseaza eruptia secundara (alimetatie, frig, soare, etc ). Presupun ca este o problema de noroc, imunitate , dar nu este ceva grav. Este o problema pt cei cu imunodeficiente (SIDA, TBC) , dar herpesul nu reprezinta prima lor grija.

#23
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

Mtz, on Apr 26 2005, 08:41, said:

@ana, esti super. Nu te lasa intimidata.  :peacefingers:
Acum sa zic si eu ce am auzit mai demult. Nu mai stiu daca tin minte bine...
Cam 75% din populatie poarta virusul herpetic, dar nu la toti din acestia se manifesta prin eruptii. Adica este posibil sa il ai in organism dar sa nu se manifeste niciodata pana mori.

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>



Contaminarea cu virusul herpetic sa face de regula in copilarie sau adolescenta prin contact cu persoanele infectate. In urma contactului are loc “infectia primara”.
Uneori primoinfectia prezinta o simptomatologie generala atenuata, subclinica, astfel incat ea poate scapa neobservata
Pacientii raman purtatori de virus care ramane cantonat la nivelul ganglionilor trigeminali .
Reactivarea sa se produce in urma actiunii unor factori declansatori ca : expunerea la radiatii UV, frig, ingestia anumitor alimente, traume locale, ciclul menstrual, stress-ul sau imunodepresia (terapeutica,HIV, limfoame)

#24
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.01.2005
Ana_Karr, imi poti spune si mie cate ceva despre afte? Multumesc !

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
you are doomed too. astea-s de 73245634 mai imputite decit herpesu

#26
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

rony12, on Apr 26 2005, 11:44, said:

Ana_Karr, imi poti spune si mie cate ceva despre afte? Multumesc !

<{POST_SNAPBACK}>


Iti voi da selectii dintr-un curs de patologie orala . Ce nu intelegi, intreaba si-ti explic . Este destul de complet ce-ti dau (am exclus analizele de laborator si multi alti termeni) . Selecteaza ce te intereseaza :

  Etiologie : factori imunologici,  factori microbieni (streptococul tip 2A si streptococul sangvis), virusuri (HIV), factori alergici (alimente: alune,ciocolata, branzeturi fermentate,miere, fragi,etc), factori nutritionali (deficit de vitamina B12, acid folic, fier), alti factori (traumatici locali, endocrini, stari de stress)
Aspect clinic – in forma sa tipica dg de afta se face aproape numai pe baze clinice, avand in vedere aspectul caracteristic al leziunii
Debutul are loc sub forma unei mici zone eritematoase insotite de senzatie de arsura sau usturime. Dupa 12-14 ore la nivelul respectiv apare o ulceratie cu aspect tipic : prezinta un contur net, forma rotunjita sau ovalara, marginile nereliefate, fundul plat acoperit cu depozite de fibrina alb-galbui. Imprejur prezinta un halou rosu congestiv, iar mucoasa vecina este edemantiata. Ulceratiile sunt precedate de vezicule sau bule. Dimensiunile ulceratiilor sunt variabile de la 2-3 la 8 mm diametru . Sunt dureroase si  produc tulburari functionale.
Localizarea in ordinea frecventei : mucoasa labiala, jugala , marginile si fata inferioara a limbii, fundul de sac vestibular, planseul bucal, palatul moale si pilierii amigdalieni. Foarte rar apar pe gingia fixa, acesta fiind un element de dg diferential cu ulceratiile herpetice .
La palpare leziunea este supla, elastica in cazul leziunilor majore, nu prezinta adenopatie satelita.
Durata leziunilor este de 1-2 saptamani, iar vindecarea se face fara cicatrici.
Evolutia leziunii se face in pusee mai rare sau mai dese separate de intervale de timp variabile : saptamani, luni, ani . Uneori aceste intervale sunt f scurte, chiar de cateva zile, iar eruptiile se succed continuu  
Forme clinice :
Afte minore : cele mai frecvente ; una sau cateva afte bine delimitate de 4-8 mm diametru. Sunt dureroase, dureaza 7-10 zile, se vindeca fara cicatrici.
Afte majore  (maladia Sutton) – pot aparea inca de la o varsta tanara, intereseaza cam 10 din pacientii cu afte. Leziunile au f des un aspect atipic. Apar ca ulceratii de peste 1 cm diametru cu aspect crateriform, cu contur general neregulat, cu margini reliefate din cauza edemului de vecinatate. Sunt inconjurate de un halou congestiv , nu sangereaza, iar fundul este acoperit de depozite de fibrina alb-galbui sau alb-cenusii . Pot aparea in diferite zone ale cav bucale cu precadere pe limba, palat,pilieri amigdalieni, mucoasa labiala. Uneori sunt f asemantoare cu un carcinom in forma ulcerativa. Sunt in general unice desi uneori pot coexista chiar 2-3 leziuni. Sunt f dureroase, generand tulburari functionale importante, dar starea generala nu este afectata . Pot dura saptamani sau chiar luni fara tendinta de vindecare spontana. Concomitent pot coexista si afte minore . O alta carcteristica imp a acestor leziuni este faptul ca se vindeca dand nastere uneori la cicatrici retractile sau chiar mutilante (pierderi de substanta, amputari de lueta)
Aftele majore atipice sunt leziuni relativ frecvent inatlnite. Ele difera de aftele majore tipice prin faptul ca conturul lor este neregulat, iar marginile nu sunt reliefate . Haloul congestiv este redus sau absent, fapt observat mai ales in cazul pacientilor cu imunodeficiente : leucoze, HIV, iradieri, etc .
Afte herpetiforme – eruptii de mici ulceratii de 1-3 mm diametru, grupate (de la 10 la 100 de elemente), foarte dueroase, care dispar spontan dupa 1-2 sapt . Sunt localizate de cele mai multe ori pe mucoasa mobila. Spre deosebire  de eruptia herpetica nu sunt precedate de vezicule si nu contin particule virale .

#27
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.01.2005

Mosotti, on Apr 26 2005, 11:57, said:

you are doomed too. astea-s de 73245634 mai imputite decit herpesu

<{POST_SNAPBACK}>



mda ? ce stii despre afte ? ca sa nu mai zic ca nu am spus ca le-as avea eu.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
are maica-mea si nu scapa de ele nicicum. practic aftele sint niste chestii care te ajuta sa cheltui bani si nervi inutil, pentru ca nici doctorii, nici medicamentele nu prea te ajuta... decit sa te simti mai usor la buzunare

#29
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.01.2005

Mosotti, on Apr 26 2005, 12:07, said:

are maica-mea si nu scapa de ele nicicum. practic aftele sint niste chestii care te ajuta sa cheltui bani si nervi inutil, pentru ca nici doctorii, nici medicamentele nu prea te ajuta... decit sa te simti mai usor la buzunare

<{POST_SNAPBACK}>



:-( stiu. sunt nasoale rau. Intr-adevar eu am asa ceva .. ii scriu imediat Ana_Karr cum se manifesta la mine. Si ca tratament: Gligerina Boraxata. I-o recomand mamei tale.

#30
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.01.2005
Ana_Karr, iti multumesc !!
Am inteles in mare parte despre ce e vb.
La mine apar uneori cand folosesc un pahar sau tacamuri din alta parte. de exemplu merg la cineva acasa si beau o cafea. Sau merg la un restaurant si mananc.  Uneori simt imediat dupa ce am folosit, sa zicem, paharul cu pricina, ca-mi apar. Imediat cum imi apar le tratez cu Glicerina Boraxata. Daca e deja de 2-3 zile atunci cand ma dau cu glicerina este ingrozitor de dureros, de asta tr date imediat cum apar.
Inteleg ca nu exista nici o posibilitate de a scapa definitiv de ele?

Edited by rony12, 26 April 2005 - 12:23.


#31
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

rony12, on Apr 26 2005, 12:12, said:

:-( stiu. sunt nasoale rau. Intr-adevar eu am asa ceva .. ii scriu imediat Ana_Karr cum se manifesta la mine. Si ca tratament: Gligerina Boraxata. I-o recomand mamei tale.

<{POST_SNAPBACK}>



Aftele sunt cele mai frecvente leziuni bucale recurente. Cauza este incomplet elucidata (autoimuna)  
Tratament : clorhexidina (antiseptic), Lidocaina (anest.loc.), glucocorticoizi

#32
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

rony12, on Apr 26 2005, 12:17, said:

Ana_Karr, iti multumesc !!
Am inteles in mare parte despre ce e vb.
La mine apar uneori cand folosesc un pahar sau tacamuri din alta parte. de exemplu merg la cineva acasa si beau o cafea. Sau merg la un restaurant si mananc.  Uneori simt imediat dupa ce am folosit, sa zicem, paharul cu pricina, ca-mi apar. Imediat cum imi apar le tratez cu Glicerina Boraxata. Daca e deja de 2-3 zile atunci cand ma dau cu glicerina este ingrozitor de dureros, de asta tr date imediat cum apar.
Inteleg ca nu exista nici o posibilitate de a scapa definitiv de ele?

<{POST_SNAPBACK}>


Cauzele aparitiei :  imunitatea; microbii; virusuri (HIV); alimente: alune,ciocolata, branzeturi fermentate,miere, fragi,etc; factori nutritionali : deficit de vitamina B12, acid folic, fier; alti factori : traumatici locali (ticuri, muscaturi repetate a mucoasei), endocrini (hormoni), stari de stress.

Daca esti din Bucuresti, iti recomand sectia de Patologie Orala din Facultatea de Stomatologie. Iti vor da un tratament sigur, si-ti vor face analize inainte, pt a elimina cauza care le produce .

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

rony12, on Apr 26 2005, 13:12, said:

:-( stiu. sunt nasoale rau. Intr-adevar eu am asa ceva .. ii scriu imediat Ana_Karr cum se manifesta la mine. Si ca tratament: Gligerina Boraxata. I-o recomand mamei tale.

<{POST_SNAPBACK}>


glicerina boraxata e frectie la piciorul de lemn.  :death:

#34
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.01.2005

Mosotti, on Apr 26 2005, 12:36, said:

glicerina boraxata e frectie la piciorul de lemn.  :death:

<{POST_SNAPBACK}>



Pt mine are efect. probabil ca mai conteaza si frecventa cu care apar. Eu am cam de 2, 3 ori pe an. Poate mai des nu mai este glicerina ceea ce trebuie.

#35
rony12

rony12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.01.2005

Ana_Karr, on Apr 26 2005, 12:31, said:

Cauzele aparitiei :  imunitatea; microbii; virusuri (HIV); alimente: alune,ciocolata, branzeturi fermentate,miere, fragi,etc; factori nutritionali : deficit de vitamina B12, acid folic, fier; alti factori : traumatici locali (ticuri, muscaturi repetate a mucoasei), endocrini (hormoni), stari de stress.

Daca esti din Bucuresti, iti recomand sectia de Patologie Orala din Facultatea de Stomatologie. Iti vor da un tratament sigur, si-ti vor face analize inainte, pt a elimina cauza care le produce .

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt din Bucuresti!  Multumesc pt sfaturi !  :worthy:

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

rony12, on Apr 26 2005, 13:41, said:

Pt mine are efect. probabil ca mai conteaza si frecventa cu care apar. Eu am cam de 2, 3 ori pe an. Poate mai des nu mai este glicerina ceea ce trebuie.

<{POST_SNAPBACK}>


sper pentru tine sa nu ajungi la next level

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate