Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Eroarea evoluționistă

- - - - -
  • Please log in to reply
1460 replies to this topic

#1423
Anyanna14

Anyanna14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.02.2014
Cati"oameni de stiinta" in acest TOPIC!!!!! Nu va plictisiti?Posted Image  Ce sod, unii studiaza zeci de ani, munca titanica de laboratoare, experimente, fac descoperiri uluitoare din care de-a lungul timpului se nasc tot felul de contradictii, datorate evolutiei bineinteles, iar altii baga la bibilica de pe ici de pe colo informatii despre aceste studii si apar pe forumuri ca acesta ca sa demonstreze cat sunt ei de cititi si mai si jignesc. Care este concretul zilei de azi, timpului " azi"? Posted Image

#1424
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postmaccip, on 22 iunie 2013 - 23:05, said:

Am si eu cateva curiozitati oarecum in topic:
1. Pe parcursul a (sa zicem) 100 ani am tot auzit de "specii disparute" dar nu am auzit de nicio "specie aparuta" (daca neglijam hibrizii creati de om si modificarile genetice ale unor bacterii/virusuri). Exista specii aparute (in salbaticie)?
2. Inteleg cum ca selectia naturala explica cum dintr-un colectiv de indivizi, reusesc sa se multiplice doar unii. Nicio presupunere asupra colectivului de selectie. Ma gandesc ca daca am 2 iepe gemene. Una o las acasa, pe cealalta o dau unui rrom s-o alerge si s-o bata. Iepele alea fac fiecare n progenituri pe care le iau direct de la nastere si le cresc in acelasi mediu pe toate cele 2n progenituri. Teoria darwinista nu face niocio presupunere asupra faptului ca cei n progenituri de la iapa lenesa or sa fie ceva mai lenesi, iar ceilalti n de la cealalta iapa or sa fie ceva mai atletici. Evident ca datorita faptului ca e vorba doar de prima generatie, diferentele pot fi minore/neobservabile, dar pot fi ele neglijate doar pentru simplu motiv ca dupa aia se suprapune selectia naturala cu efecte mult mai evidente?
Am inteles ca caprele alea care fabrica casmir, daca le aduci in oltenia, nu doar ca nu mai fabrica casmir daca le duci inapoi, dar nici iezii lor dusi inapoi in tibet nu prea mai vor sa fabrice casmir la fel de fin cum fabricau cu 2 generatii inainte. Pai mecanismul asta nu prea mai poate fi explicat de mecanismele teoriei Darwinista. Gresesc?

Daca privim megafauna vom vedea ca existau alte animale, iar in prezent sunt altele, deci au si aparut pe parcurs multe, chiar in prezent cele domestice.

#1425
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmaccip, on 22 iunie 2013 - 23:05, said:


2. Inteleg cum ca selectia naturala explica cum dintr-un colectiv de indivizi, reusesc sa se multiplice doar unii. Nicio presupunere asupra colectivului de selectie. Ma gandesc ca daca am 2 iepe gemene. Una o las acasa, pe cealalta o dau unui rrom s-o alerge si s-o bata. Iepele alea fac fiecare n progenituri pe care le iau direct de la nastere si le cresc in acelasi mediu pe toate cele 2n progenituri. Teoria darwinista nu face niocio presupunere asupra faptului ca cei n progenituri de la iapa lenesa or sa fie ceva mai lenesi, iar ceilalti n de la cealalta iapa or sa fie ceva mai atletici. Evident ca datorita faptului ca e vorba doar de prima generatie, diferentele pot fi minore/neobservabile, dar pot fi ele neglijate doar pentru simplu motiv ca dupa aia se suprapune selectia naturala cu efecte mult mai evidente?
Am inteles ca caprele alea care fabrica casmir, daca le aduci in oltenia, nu doar ca nu mai fabrica casmir daca le duci inapoi, dar nici iezii lor dusi inapoi in tibet nu prea mai vor sa fabrice casmir la fel de fin cum fabricau cu 2 generatii inainte. Pai mecanismul asta nu prea mai poate fi explicat de mecanismele teoriei Darwinista. Gresesc?

cum a pus el  nu e  darwinism ci lamarckianism ..

sa ne gandim la secventa de ADN care face  acea iapa  sa fie  mai atletica ,   cred ca zici gemene  in sensul de homozigote. aceasi  copie  a genei exista in ambi indivizi .

numai in cazul  in care se modifica o ceva la acea gena  la unu dintre indivizi , se va face o schimbare ,

de  ex daca la iapa de acasa , gena  va coda " sa fie mai putin atletica " selctia naturala nu o va afecta , ca iapa oricum e hranita de  stapan ,  iar copie a genei modificate va fi transmisa urmatoarelor progenituri

#1426
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostJhonLocke, on 27 noiembrie 2016 - 12:26, said:



cum a pus el  nu e  darwinism ci lamarckianism ..

sa ne gandim la secventa de ADN care face  acea iapa  sa fie  mai atletica ,   cred ca zici gemene  in sensul de homozigote. aceasi  copie  a genei exista in ambi indivizi .

numai in cazul  in care se modifica o ceva la acea gena  la unu dintre indivizi , se va face o schimbare ,

de  ex daca la iapa de acasa , gena  va coda " sa fie mai putin atletica " selctia naturala nu o va afecta , ca iapa oricum e hranita de  stapan ,  iar copie a genei modificate va fi transmisa urmatoarelor progenituri

Iata o soparla care a evoluat rapid in doar cateva decenii, in mod similar salamandrele, ...

https://en.m.wikiped...ian_wall_lizard

#1427
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
evoluţia e prea lentă pentru sufletul meu

#1428
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Adica?!

In plus nu are nimic cu sufletul.

View PostJhonLocke, on 27 noiembrie 2016 - 12:26, said:



cum a pus el  nu e  darwinism ci lamarckianism ..

sa ne gandim la secventa de ADN care face  acea iapa  sa fie  mai atletica ,   cred ca zici gemene  in sensul de homozigote. aceasi  copie  a genei exista in ambi indivizi .

numai in cazul  in care se modifica o ceva la acea gena  la unu dintre indivizi , se va face o schimbare ,

de  ex daca la iapa de acasa , gena  va coda " sa fie mai putin atletica " selctia naturala nu o va afecta , ca iapa oricum e hranita de  stapan ,  iar copie a genei modificate va fi transmisa urmatoarelor progenituri

Si eu am fost acuzat de lamarkism, de fapt am sustinut faptul ca mutatile nu sunt intamplatoare la modul absolut, ci sunt intamplatoare in cadrul unei structuri specifice ...
De exemplu daca se sparge o caramida se pot obtine o multime de pulberi, bucati, forme diverse dar niciodata bucati de otel, aur, samd.

Din aceasta cauza nu apar mutatii complet aliene unei specii date si nu au loc mutatii infinite din care se selecteaza doar cateva.

#1429
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostInfinitty, on 05 decembrie 2016 - 13:47, said:

Iata o soparla care a evoluat rapid in doar cateva decenii, in mod similar salamandrele, ...

https://en.m.wikiped...ian_wall_lizard

da stiam de ele din cartea lui Dakwins , Greatest Show on earth
sunt dovada clara a evolutiei.

#1430
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostInfinitty, on 05 decembrie 2016 - 18:06, said:

Adica?!

In plus nu are nimic cu sufletul.



Si eu am fost acuzat de lamarkism, de fapt am sustinut faptul ca mutatile nu sunt intamplatoare la modul absolut, ci sunt intamplatoare in cadrul unei structuri specifice ...
De exemplu daca se sparge o caramida se pot obtine o multime de pulberi, bucati, forme diverse dar niciodata bucati de otel, aur, samd.

Din aceasta cauza nu apar mutatii complet aliene unei specii date si nu au loc mutatii infinite din care se selecteaza doar cateva.



dupa cate stiu eu(pot fi contrazis daca ma insel) in lamarkianism    fenotipul dicteaza genotipului .  adica  daca  pune iapa la munca , cumva v-a influenta mofificarea genelor . iar acele gene   se vor transimte la  urmasi ,

mutatiile nu sunt intamplatoare , in senesul ca nu le "pasa"( metaforic vorbind, nu au cum sa le pese ceva ca e macromolecula) de ce are nevoie organismul ,

analogia ta e buna , in sensul ca nicio o specie nu va da nastere altei specii .  Dawkins avea o cotroversa cu S.J.Gould . Gould zicea ca evolutia e in salturi . Dawkins find ortodox-darwinian zicea ca e un pasi mici graduali ..  tind spre  afirmatia lui Dawkins , desi am unele  nelamuriri aici , sper sa ma conving la anul  cand voi ajunge sa fac genetica .

#1431
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Merci Her Doktor!

#1432
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomi22, on 16 mai 2008 - 15:21, said:

Sincer nu stiam de toate acestea, insa e bine de stiut.
Ce vreau sa spun este ca aceste proprietati unice ale apei au creat un mediu propice aparitiei vietii si deci creste probabilitatea existentei unui Creator.
de remarcata este ca spun "probabilitate" si "creste" si nu "demonstreaza" si "certitudine"


pai si creatorul asta cum a aparut?  cum a creat el totul din nimic?  asta nu e o rezolvare a   spune ca dumnezeu este cauza a cea ce nu stim ,stiinta ar ramane pe loc daca toate raspunsurile ar fi dumnezeu,sa spunem ca asa ar fi spus si cand a fost vorba de ciuma sau in zilele noastre   cancerul ,aceste raspunsuri opresc stiinta in loc

#1433
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostRay25tm, on 21 ianuarie 2017 - 18:29, said:

pai si creatorul asta cum a aparut?  cum a creat el totul din nimic?  asta nu e o rezolvare a   spune ca dumnezeu este cauza a cea ce nu stim ,stiinta ar ramane pe loc daca toate raspunsurile ar fi dumnezeu,sa spunem ca asa ar fi spus si cand a fost vorba de ciuma sau in zilele noastre   cancerul ,aceste raspunsuri opresc stiinta in loc

Vietatile isi creaza proprii zei.

De ce crezi ca nicio doctrina religioasa nu a fost capabila sa explice realitatea cotidiană?! Pur si simplu roata nu va deveni patrat niciodata chiar daca toti oamenii s-ar ruga la 1.ooo de zei timp de miliarde de ani non-stop.
Practic toate fenomenele naturale au indicat dintotdeauna ca nu au existat vreodata zeii religilor, desi natura arata ca intotdeauna exista forte puternice de obicei distructive care forteaza totul la readaptare, de exemplu in continu apar specii noi tot mai versatile, de la megapradatori la virusi ucigasi, pana la fenomene planetare catastrofice.

De asemenea fiecare civilizatie care nu s-a readaptat a sfarsit in pieire impreuna cu zeii sai (vezi Sumerul, Babilonul, Egiptul, Israelul antic, Grecia antica, samd).

#1434
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View PostInfinitty, on 05 decembrie 2016 - 13:47, said:

Iata o soparla care a evoluat rapid in doar cateva decenii, in mod similar salamandrele, ...

https://en.m.wikiped...ian_wall_lizard

Nu a evoluat ,s-a adaptat la mediu."Evolutia" soparlelor in...soparle ,nu are nici o legatura cu darwinismul.Cateva decenii...hehe,de la miliarde de ani ,"evolutionistii" n-au probleme cu explicarea evolutiei in decenii?

#1435
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Vezi cum s-a obtinut o specie noua, grefuitul din pomelo si portocal si aceasta intr-o clipa.

#1436
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View PostInfinitty, on 31 decembrie 2018 - 18:07, said:

Vezi cum s-a obtinut o specie noua, grefuitul din pomelo si portocal si aceasta intr-o clipa.
Asta-i o gluma,nu?Posted Image
[ https://hips.hearstapps.com/countryliving.cdnds.net/17/10/2048x938/gallery-1489053486-different-breeds-of-dog.jpg?resize=480:* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O dovada a evolutiei ar fi cand din citrice se vor obtine niste migdale si din catei ,o pisicuta dragalasa ...

#1437
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postblue333, on 10 ianuarie 2019 - 21:58, said:

O dovada a evolutiei ar fi cand din citrice se vor obtine niste migdale si din catei ,o pisicuta dragalasa ...

Aceasta afirmatie pompoasa nu e buna nici macar ca gluma. Nu asa functioneaza evolutia.

#1438
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmdionis, on 11 ianuarie 2019 - 09:25, said:


Nu asa functioneaza evolutia.

Ciudata afirmatie. Ca si cum ar exista niste legitati, niste reguli, un cadru stabilit, niste limitari etc Foarte ciudat.

#1439
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postoverseas, on 11 ianuarie 2019 - 11:06, said:

Ciudata afirmatie. Ca si cum ar exista niste legitati, niste reguli, un cadru stabilit, niste limitari etc Foarte ciudat.

Evident ca exista. Faptul ca unul sau altul dintre utilizatorii ocazionali ai portalului softpedia ignora legitatile evolutiei nu inseamna ca ele nu ar exista. De exemplu, in cazul ipotetic propus mai inainte, cineva face presupunerea absurda ca evolutia ar avea finalitatea bine definita de a transforma o specie existenta intr-o alta specie existenta. Evolutia este insa rezultatul unor mutatii ce se produc in mod esentialmente aleator si al caror rezultat nu este dinainte cunoscut; probabilitatea transformarii unei specii existente intr-o alta deja existenta cu un bazin genetic net diferit este practic nula, nu vom vedea niciodata asa ceva in practica.

#1440
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmdionis, on 11 ianuarie 2019 - 12:09, said:

Evident ca exista. Faptul ca unul sau altul dintre utilizatorii ocazionali ai portalului softpedia ignora legitatile evolutiei nu inseamna ca ele nu ar exista. De exemplu, in cazul ipotetic propus mai inainte, cineva face presupunerea absurda ca evolutia ar avea finalitatea bine definita de a transforma o specie existenta intr-o alta specie existenta. Evolutia este insa rezultatul unor mutatii ce se produc in mod esentialmente aleator si al caror rezultat nu este dinainte cunoscut; probabilitatea transformarii unei specii existente intr-o alta deja existenta cu un bazin genetic net diferit este practic nula, nu vom vedea niciodata asa ceva in practica.

Pai de aia ma mir, de partea bolduita.
Tu esti convins ca e aleatoriu, dar in acelasi timp stii ce rezultate va produce.
E fabulos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate