Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

DSL WLan router cu doua adrese mac-WAN ?Cine ma poate lumina ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
Lanrouter

Lanrouter

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 16.04.2008
Buna ziua la toata lumea !

Am si eu o problema la care nu i-am gasit raspunsul . Navighez pe net cu modem-router-(DL-524) si placa Ethernet 10/100 MB. In acelasi PC am instalat doua Surfere: Mozilla si Opera.
Daca din Mozillia accesez  interfata routerului , la sectiunea WAN ( Dynamic IP ) imi afiseaza adresa de MAC care e scrisa pe dosul routerului. Daca minimizez in tray Mozilla si deschid Opera, accesez interfata routerului, la aceeasi sctiune WAN- (Dynamic IP ) imi afiseaza o alta adresa de MAC a routerului, diferita de cea scrisa pe dosul routerului si afisata de Mozilla si de IE6. Diferenta consta in ultima litera a adresei: cu Mozilla o arata pe cea reala , terminata in 2B , in timp ce sun Opera imi arata terminatia in 2E. Avand in vederea ca este acelasi router, acelasi PC, acelasi modem,aceeasi placa Eternet , de ce imi arata un alt MAC ? Chiar daca diferenta este numai de o litera se cheama ca cele doua MAC-uri sunt diferite. De ce ?

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.245
  • Înscris: 05.01.2006
Pune niste print screen-uri cu aceste detalii (cu amandoua ferestrele deschise in poza)...

Bafta!

#3
Lanrouter

Lanrouter

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 16.04.2008
Nu pot face print dupa poza ineterfetii ( paginii) unde apare comanda routerului. Nu se poate stoca decat ce e pretiparit nu si datele din casute. Treaba  e ca la:
Setare WAN- starseite - mac-adrese  imi da : 00-1a-12-   ....... 2E  ( asta cand accesez routerul sub Opera la adresa 192.168.0.1 )
Sub Mozilla imi da                                         00-1a-12-...........2B ( difera practic ultima litera a dresei mac. Adresa  MAC de la
LAN e la fel dar se termina in 2C ( ceeace e normal )
adresa mac a placii obtinuta cu cmd -+- ipconfig /all e total diferita. Internetul merge snur, 8000 cu 600 , dar mi se pare total anormal ca pentru acelasi device ( router ) sa obtin o adresa diferita decat cea reala ( scrisa pe spatele routerului si afisata sub Mozilla. ) Oricat am sapat, am sunat la firma D-link , am vorbit cu unul ce facea acolo online pe sfatuitorul dar si ala a balmajit-o, ca o fi ca o patii...Eu ma temeam si ma mai tem sa nu fie vr-un hacker, dar am dat cu avp,nod,spyware terminator,antihaker, etc. si nu au gasit nimic. E ceva curios...

Editat de Lanrouter, 16 aprilie 2008 - 18:35.


#4
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 475
  • Înscris: 25.11.2004

 Lanrouter, on Apr 16 2008, 15:41, said:

Buna ziua la toata lumea !

Am si eu o problema la care nu i-am gasit raspunsul . Navighez pe net cu modem-router-(DL-524) si placa Ethernet 10/100 MB. In acelasi PC am instalat doua Surfere: Mozilla si Opera.
Daca din Mozillia accesez  interfata routerului , la sectiunea WAN ( Dynamic IP ) imi afiseaza adresa de MAC care e scrisa pe dosul routerului. Daca minimizez in tray Mozilla si deschid Opera, accesez interfata routerului, la aceeasi sctiune WAN- (Dynamic IP ) imi afiseaza o alta adresa de MAC a routerului, diferita de cea scrisa pe dosul routerului si afisata de Mozilla si de IE6. Diferenta consta in ultima litera a adresei: cu Mozilla o arata pe cea reala , terminata in 2B , in timp ce sun Opera imi arata terminatia in 2E. Avand in vederea ca este acelasi router, acelasi PC, acelasi modem,aceeasi placa Eternet , de ce imi arata un alt MAC ? Chiar daca diferenta este numai de o litera se cheama ca cele doua MAC-uri sunt diferite. De ce ?

Am si eu un router 3 com pentru care am un mac pentru wan, un altul cu ultima litera diferita pentru iesirile lan si inca una pentru iesirea wireless. In internet se vede doar mac-ul de pe wan, restul adreselor sunt de uz intern (pentru reteaua proprie).

#5
Lanrouter

Lanrouter

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 16.04.2008

 cagh, on Apr 16 2008, 18:48, said:

Am si eu un router 3 com pentru care am un mac pentru wan, un altul cu ultima litera diferita pentru iesirile lan si inca una pentru iesirea wireless. In internet se vede doar mac-ul de pe wan, restul adreselor sunt de uz intern (pentru reteaua proprie).

E normal ca adresele mac sa fie diferite pentru LAN_WAN si Wireles. Eu am scris ca adresa de WAN care e unica trebuie si trebuie sa fie aceeasi indiferent daca lucrez cu IE, cu Mozilla sau cu Opera.

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.245
  • Înscris: 05.01.2006

 Lanrouter, on Apr 16 2008, 19:30, said:

Nu pot face print dupa poza ineterfetii ( paginii) unde apare comanda routerului. ....
Poti sa faci cu Gadwin printscreen...

Bafta!

p.s. si da ai in mod normal 3 mac-uri (wan, lan, wireless...) care difera la ultima cifra/litera...

Editat de Ravy, 17 aprilie 2008 - 14:21.


#7
Lanrouter

Lanrouter

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 16.04.2008

 Ravy, on Apr 17 2008, 14:20, said:

Poti sa faci cu Gadwin printscreen...

Bafta!

p.s. si da ai in mod normal 3 mac-uri (wan, lan, wireless...) care difera la ultima cifra/litera...

Gata, treaba s-a rezolvat ! Era ceva in softul routerului,nu stiu ce, dar am facut update la versiunea din 2008 si merge ! Am acelasi mac si sub opera si sub mozilla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate