Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 

VGA vs QVGA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 09.02.2004
Dupa cum stiti, Eten X500 are QVGA 320x240 cu WM5 iar X500+ are VGA 640x480 cu WM6.

Initial m-am aruncat cu gandul cum ca X500+ ar fi viitorul meu pda, in schimb am gasit niste discutii legate de performanta LCD-ului. Deoarece controlul LCD-ului nu este facut printr-un chipset special ci unul adaptat de la QVGA, performantele lasa de dorit. Deoarece VGA e 4x QVGA, viteza de refres e proportionala, ba chiar mai rau. Aici ce zic unii, iar aici spb benchmark cu graphic index. Am mai gasit pe cateva forumuri persoane care se plangeau de latency-ul display-ului.

Scaderea de performanta pt VGA-uri e des intalnita (si oarecum explicabila). Chiar si FSC 560 comparativ cu N500 e concludent. Aici se poate gasi un tabel cu mai multe pda-uri si performantele lor grafice.

Inca un criteru ar fi consumul care e pana la 20% mai mare pt VGA.

Buttom line: Trebuie gandit inainte pt ce fel de applicatii ai nevoie de un pda.

#2
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 542
  • Înscris: 25.08.2004
ciudat. eu am avut si qvga (qtek 2020i) si vga (fs560n). Cel vga merge mult mai rapid ca cel qvga. N'am nici o problema de refresh sau d'astea.. totul e silky smooth (mai ales cu noul firmware cu aku 3.5.2)

in schimb, dpdv al calitatii imaginii, totul devine incomparabil.

Editat de dlbogdan, 15 iunie 2007 - 15:18.


#3
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 09.02.2004
Eu astept X800 sa vad daca au adus ceva improvements la display fata de X500+.
Cica lansarea e in iunie... deocamdata nu se aude nimic.

#4
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 01.01.2002

View Postdlbogdan, on Jun 15 2007, 16:16, said:

ciudat. eu am avut si qvga (qtek 2020i) si vga (fs560n). Cel vga merge mult mai rapid ca cel qvga. N'am nici o problema de refresh sau d'astea.. totul e silky smooth (mai ales cu noul firmware cu aku 3.5.2)

in schimb, dpdv al calitatii imaginii, totul devine incomparabil.

pt ca sunt device-uri diferite.. conteaza procesorul, ramul...

eten x500 (qvga) e normal sa mearga mai bine si sa consume mai putin decat x500+ ca in rest sunt idetince..

#5
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 31.12.2003
pret


astepti de pomana....

x800 are doar 3G si video call (2 camere) si in rest e la fel ca x500+ adika VGA display si acelasi proc + ram adika 400mhz, 128rom si 64 ram adika dupa power on disponibili cam ....45-59MB :)

VGA e de 4 ori mai fin calitativ decat Qvga   daca stii sa iti optimizezi filmele pentru el, o sa le vezi cursiv fara fps lipsa sau fara alte probleme.

si apopo camera de x500+ dupa update-ul de pe 19 sept merge ok

#6
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 09.02.2004
Cu asteptatul era mai mult formal. Eram mai mult curios. Asta se intampla in iunie. Intre timp mi-am luat un FSC N560.

Dar ca o remarca.... faptul ca are acelasi specificatii la suprafata (procesor, ram, rom, rezolutie display) nu denota complet performanta.

De exemplu:
- faptul ca ei ar putea pune un alt controler pendu SD/MMC care in loc sa mearga pe modul serial (SPI), merge paralel: 4x mai rapid, eventual sa suporte si SDHC,
- lcd-ul are tot 640x480... dar nu e neaparat acelasi produs! poate are acces DMA pe bus-ul procului si nu mai ai nevoie de el pentru refresh.. se face hw,
- poate chipsetul de WiFi nu mai e Broadcom ci e TexasInstruments sau RTL care consuma mai putin,
- drivere mai optimizate,
- etc.

Bineinteles... detalii care un pieton de rand nu le stie. Fa o comparatie intre Dell si restul PDA-urilor. Aparent aceleasi specificatii dar performanta e surprinzator de diferita.

#7
Mirmar

Mirmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 17.08.2005
Si totusi.. scepticii o sa fie dezamagiti.
O simpla cautare pe gooooogle va dau urmatoarele informatii:
        - microSD (TransFlash)
- 256 MB Flash ROM, 64 MB SDRAM
        - Samsung SC3 2440 500 MHz Processor
Deci procesorul e ceva mai rapid si... e altul!

Editat de Mirmar, 27 septembrie 2007 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate