Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Dilemă - CRT 24'' Sony Trinitron Widescreen

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 379
  • Înscris: 04.04.2004
În contextul unui upgrade major la calculator, iau în considerare și ideea de a schimba monitorul.

momentan am un 19" Eizo FlexScan F730, de care sunt relativ mulțumit, în afară de faptul că e bătrân (și mare.. și greu..  :P ).

Problema ar fi că nu ajung banii pentru un TFT calumea - aș vrea peste 1280x1024 dacă tot îl schimb - pentru design și editări diverse (ocazional film). În schimb, îmi surâde treaba asta  B), deci m-ar interesa niște păreri mai avizate decât ale mele. Nu l-am văzut încă, dar dacă e în stare bună (băieții zic că e fabricat în 2004 deși mă cam îndoiesc) m-ar tenta destul de tare. Compromis tot e, fiind și el vechi și mai ales Monstruos de Mare și Greu, dar partea bună e că pt. banii ăștia am un display de o calitate incontestabilă (din ce-am mai citit pe net) și o mărime respectabilă  :coolspeak:, versus un TFT de 19 de maxim 1280x1024 sau în cel mai bun caz 1440x900 (care sunt și un pic mai scumpe).

Iar pe de altă parte, l-aș putea păstra pe bunicu', ce încă trage bine..

PS la prețul afișat de "băieți" e posibil să se aplice un mai-mic-sau-mai-mare discount dacă jucăm tare  :naughty:

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.384
  • Înscris: 30.11.2004
Cauta un tft cu matrice MVA/PVA si care are 8 biti pe pixel.Testeaza-l in magazin cu softul tau de editare imagini/design (neaparat cu licenta sau freware/shareware altfel nu te lasa sa-l testezi) si vezi daca culorile sunt suficient de bune. Daca nu gasesti ceva satisfacator ia crt-ul..Daca nu ai ochii sensibili si/sau nu lucrezi multe ore pe zi crt-ul e cea mai buna alegere deocamdata.

#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.466
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsneaker, on Jun 25 2006, 20:45, said:

În contextul unui upgrade major la calculator, iau în considerare și ideea de a schimba monitorul.

nu ma pricep foarte tare dar cred ca-ti trebuie unul cu contrast de cel putin 1000:1
Samsung 970P, contrast 1000:1, 19inch
dar cred ca asta e mult mai bun: Samsung 770P, 1500:1, dar numai cu 17inch

amandoua PVA

#4
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 379
  • Înscris: 04.04.2004
mersi mult pt. răspunsuri, deocamdată m-am decis să păstrez "bunicul" Eizo încă ceva vreme (upgrade MAJOR :D )

#5
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.466
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsneaker, on Jun 26 2006, 16:09, said:

mersi mult pt. răspunsuri, deocamdată m-am decis să păstrez "bunicul" Eizo încă ceva vreme (upgrade MAJOR :D )

sunt cam scumpe intr-adevar
si nu pot bate un crt la design ... deocamdata  :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate