Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Dilemă - CRT 24'' Sony Trinitron Widescreen

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
În contextul unui upgrade major la calculator, iau în considerare și ideea de a schimba monitorul.

momentan am un 19" Eizo FlexScan F730, de care sunt relativ mulțumit, în afară de faptul că e bătrân (și mare.. și greu..  :P ).

Problema ar fi că nu ajung banii pentru un TFT calumea - aș vrea peste 1280x1024 dacă tot îl schimb - pentru design și editări diverse (ocazional film). În schimb, îmi surâde treaba asta  B), deci m-ar interesa niște păreri mai avizate decât ale mele. Nu l-am văzut încă, dar dacă e în stare bună (băieții zic că e fabricat în 2004 deși mă cam îndoiesc) m-ar tenta destul de tare. Compromis tot e, fiind și el vechi și mai ales Monstruos de Mare și Greu, dar partea bună e că pt. banii ăștia am un display de o calitate incontestabilă (din ce-am mai citit pe net) și o mărime respectabilă  :coolspeak:, versus un TFT de 19 de maxim 1280x1024 sau în cel mai bun caz 1440x900 (care sunt și un pic mai scumpe).

Iar pe de altă parte, l-aș putea păstra pe bunicu', ce încă trage bine..

PS la prețul afișat de "băieți" e posibil să se aplice un mai-mic-sau-mai-mare discount dacă jucăm tare  :naughty:

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Cauta un tft cu matrice MVA/PVA si care are 8 biti pe pixel.Testeaza-l in magazin cu softul tau de editare imagini/design (neaparat cu licenta sau freware/shareware altfel nu te lasa sa-l testezi) si vezi daca culorile sunt suficient de bune. Daca nu gasesti ceva satisfacator ia crt-ul..Daca nu ai ochii sensibili si/sau nu lucrezi multe ore pe zi crt-ul e cea mai buna alegere deocamdata.

#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsneaker, on Jun 25 2006, 20:45, said:

În contextul unui upgrade major la calculator, iau în considerare și ideea de a schimba monitorul.

nu ma pricep foarte tare dar cred ca-ti trebuie unul cu contrast de cel putin 1000:1
Samsung 970P, contrast 1000:1, 19inch
dar cred ca asta e mult mai bun: Samsung 770P, 1500:1, dar numai cu 17inch

amandoua PVA

#4
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
mersi mult pt. răspunsuri, deocamdată m-am decis să păstrez "bunicul" Eizo încă ceva vreme (upgrade MAJOR :D )

#5
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsneaker, on Jun 26 2006, 16:09, said:

mersi mult pt. răspunsuri, deocamdată m-am decis să păstrez "bunicul" Eizo încă ceva vreme (upgrade MAJOR :D )

sunt cam scumpe intr-adevar
si nu pot bate un crt la design ... deocamdata  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate