Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Hora Reciclarii nu se aplica la Kaufland si Carrefour !

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#271
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 01.09.2006
Si ce se intampla cand scanezi cu aplicatia carrefor bonul ala? Iti ramane un voucher in aplicatie pe care il arati la casa?

#272
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007
Da, il ai in AFG - Fapte bune, unde poti vedea si un istoric.

#273
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,444
  • Înscris: 16.03.2011
Sunt sticle ce iti iau garantia dar aparatul nu suporta sticla respectiva.Cred ca la final va fi doar o taxa

#274
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsanderoalex, on 06 martie 2024 - 14:56, said:

In mod normal ar trebui să citească semnul de returnabil , nu codul de bare al fiecărei mărci.
In niciun caz... ala e pentru oameni.

View Postsanderoalex, on 06 martie 2024 - 14:56, said:

Cred că am aruncat la ghena ptr plastic vreo 2 baxuri de PETuri de la ei, până am văzut pe un bon că și astea aveau garanție
Trebuia sa fii atent, sa cauti marcajul.

View Postsanderoalex, on 06 martie 2024 - 14:56, said:

La espressor folosesc apa Bucovina, că are puțin calcar.
Si eu... mai ales daca e sursa Dorna Candrenilor, adica doar alea de 2l, celalalte 5l si 1.5l (lidl style) sunt alta sursa nasoala cu calcar mai mult si gust naspa.
Am folosit odata dinala de 5l ca nu mai aveau de 2 si dupa 2 zile a inceput sa sfaraie espressorul cand incalzea, am revenit pe apa buna insa deja are ceva depuneri si trebuie sa gasesc niste calgon ceva special sa-l repar.

Edited by andreic, 09 March 2024 - 01:01.


#275
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007

View Postrevenco_andrei, on 05 martie 2024 - 21:51, said:

In Germania aveam alta situatie... erau sticle pe care le cumparam de la LIDS si puteam sa le returnez doar la aparatele LIDS. La noi sistemul nu pare sa pesmita chestia asta...
Le puteai returna doar la LIDS deoarece magazinul avea o intelegere cu producatorul si le returna catre acesta, pentru a fi reutilizate.

la noi sunt puse la gramada si, din cei 3R (returnare, reciclare, reutilizare), este garantat doar unul.

#276
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005
Hora Reciclarii sa transformat in hora sacilor de plastic si mirosurilor de tot felul. Efectiv mie sila sa ma mai duc la Kaufland in zona mea, zac sacii aia împrăștiați pe jos de zici ca e tomberon de cartier. Numai zic ca pute de-ti muta nasul. Nu stiu cum de le dau voie si cum este legal asa ceva. Pericol de infecție, nu alta.

#277
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006
E un alt topic deschis pe aceiasi tema... Ceea ce ai scris tine cumva de educatia unor persoane? Sa mai spun ca respectivele ambalaje ar trebui macar golite de continut acasa sau clatite? De preferat ultima varianta. In caz contrar se contamineaza celelalte ambalaje.

#278
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.05.2004
Pentru ca asta e educatia. In loc sa-si goleasca recipientele acasa nesimtitii le golesc pe jos in fata automatului sau in sacii care ii lasa acolo.

View Postun_el, on 13 mai 2024 - 13:44, said:

E un alt topic deschis pe aceiasi tema... Ceea ce ai scris tine cumva de educatia unor persoane? Sa mai spun ca respectivele ambalaje ar trebui macar golite de continut acasa sau clatite? De preferat ultima varianta. In caz contrar se contamineaza celelalte ambalaje.

Nici macar nu trebuie clatite. La fabrica de reciclare sunt oricum spalate dupa ce sunt tocate.

#279
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005

Vizualizare mesajun_el, pe 13 mai 2024 - 13:44, a scris:

E un alt topic deschis pe aceiasi tema... Ceea ce ai scris tine cumva de educatia unor persoane? Sa mai spun ca respectivele ambalaje ar trebui macar golite de continut acasa sau clatite? De preferat ultima varianta. In caz contrar se contamineaza celelalte ambalaje.
Nu, nu are treaba cu educația, doar cu proasta gândire a mecanismului, si anume sub-dimensionarea. Unde dai si unde crapa.
Adica pana cand nu au aparut sacii pe afara, si ma refer la zeci nu 1-2, nu au fost probleme, brusc sunt necivilizatii de vina.

Edited by wolfydRg, 13 May 2024 - 13:57.


#280
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajbograd, pe 13 mai 2024 - 13:49, a scris:

Pentru ca asta e educatia. In loc sa-si goleasca recipientele acasa nesimtitii le golesc pe jos in fata automatului sau in sacii care ii lasa acolo.

Nici macar nu trebuie clatite. La fabrica de reciclare sunt oricum spalate dupa ce sunt tocate.

Pai eu ce am spus pana acum?

Nu e obligatoriu sa fie clatite, adevarat. Dar, si exista un mare dar: de ce ar fi cineva obligat sa-si bage mainile prin nu stiu ce zeama si sa se murdareasca? In plus vine si vara, sa te tii atunci.

Vizualizare mesajwolfydRg, pe 13 mai 2024 - 13:56, a scris:

Nu, nu are treaba cu educația, doar cu proasta gândire a mecanismului, si anume sub-dimensionarea. Unde dai si unde crapa.
Adica pana cand nu au aparut sacii pe afara, si ma refer la zeci nu 1-2, nu au fost probleme, brusc sunt necivilizatii de vina.

Citeste ce am scris mai sus!

@Se poate un moderator sa uneasca topicurile? Posted image

Edited by un_el, 13 May 2024 - 14:08.


#281
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005
Nu citesc pentru ca te repeti prost si faci presupuneri gresite, plus ca mai bagi si generalizări "defecte" ce nu-si au rostul.

Edited by wolfydRg, 13 May 2024 - 14:10.


#282
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006
Pai atunci ignora ceea ce scriu si nu ma mai cita, e simplu. N-are rost sa incerci sa porti un dialog cu mine. :)

Edited by un_el, 13 May 2024 - 14:11.


#283
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005
Foarte bine, ti-am precizat, ca poate nu știai. Nu mai intru în polemica cu tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate