Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Achizitie full hybrid SH buget 18-20k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

 saureign, on 11 iunie 2022 - 18:22, said:

Hai, ca viitorul v-o ia inainte. In maxim 15 ani va garantez (dau in scris) ca vor fi interzise masinile cu motoare termice (INCLUSIV SH). Bucurati-va acum de minunatele Astre, Passate, Mertzane, Beemveuri si ce mai aveti.
Bineinteles, daca vom mai exista peste 15 ani (ha ha).

Te rog sa petreci 15-30 de minute cautand pe google despre productia de baterii. In 15 ani inca nu vei avea destule baterii produse anual ca sa poata acoperi cererea de masini de acum. Poate doar daca va scadea semnificativ numarul de masini noi produse anual, ceea ce ma indoiesc.
Se estimeaza ca, impreuna cu fabricile noi de baterii care sunt in productie, sa poti acoperi undeva la 40% din productia de masini noi spre sfarsitul deceniului, deci nu stiu de unde isi imagineaza multi ca o sa mai adaugi si restu' de 60% in 5 ani.
Pe langa asta, chiar daca s-ar vinde in 15 ani doar masini electrice (NU se va intampla asta indiferent ce promit producatorii), nu ai cum sa interzici masinile cu ardere interna pe care multi le-au cumparat acum 3-4-5 ani, nu?

In cel mai fericit caz or sa se interzica in centrele capitalelor, chestii de genul, dar nu ai cum sa le interzici de tot. Iar in Romania? La cat de repede se misca ai nostri? O sa fii norocos daca copiii tai o sa vada un Bucuresti doar cu electrice.

Si eu mi-as dori sa dispara toate termicele in 10 ani, daca se poate (si am termica acum), dar efectiv nu se poate, nu asa functioneaza economia globala. Si daca o sa apara MAINE o tehnologie total noua de baterii, pana faci fabrici ca sa poti produce miliarde de kWh anual o sa dureze. Prea ii credeti pe toti care au terminat scoala de marketing si cam atat. Faceti un minim de research inainte sa "dati in scris".

#38
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu doar incerc sa ii aduc cu picioarele pe pamant pe propovaduitorii luminii care vor "interzice" fix peste 7,5 ani ICE-urile.
Asa ceva NU se va intampla, punct !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate