Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Achizitie full hybrid SH buget 18-20k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007

 saureign, on 11 iunie 2022 - 18:22, said:

Hai, ca viitorul v-o ia inainte. In maxim 15 ani va garantez (dau in scris) ca vor fi interzise masinile cu motoare termice (INCLUSIV SH). Bucurati-va acum de minunatele Astre, Passate, Mertzane, Beemveuri si ce mai aveti.
Bineinteles, daca vom mai exista peste 15 ani (ha ha).

Te rog sa petreci 15-30 de minute cautand pe google despre productia de baterii. In 15 ani inca nu vei avea destule baterii produse anual ca sa poata acoperi cererea de masini de acum. Poate doar daca va scadea semnificativ numarul de masini noi produse anual, ceea ce ma indoiesc.
Se estimeaza ca, impreuna cu fabricile noi de baterii care sunt in productie, sa poti acoperi undeva la 40% din productia de masini noi spre sfarsitul deceniului, deci nu stiu de unde isi imagineaza multi ca o sa mai adaugi si restu' de 60% in 5 ani.
Pe langa asta, chiar daca s-ar vinde in 15 ani doar masini electrice (NU se va intampla asta indiferent ce promit producatorii), nu ai cum sa interzici masinile cu ardere interna pe care multi le-au cumparat acum 3-4-5 ani, nu?

In cel mai fericit caz or sa se interzica in centrele capitalelor, chestii de genul, dar nu ai cum sa le interzici de tot. Iar in Romania? La cat de repede se misca ai nostri? O sa fii norocos daca copiii tai o sa vada un Bucuresti doar cu electrice.

Si eu mi-as dori sa dispara toate termicele in 10 ani, daca se poate (si am termica acum), dar efectiv nu se poate, nu asa functioneaza economia globala. Si daca o sa apara MAINE o tehnologie total noua de baterii, pana faci fabrici ca sa poti produce miliarde de kWh anual o sa dureze. Prea ii credeti pe toti care au terminat scoala de marketing si cam atat. Faceti un minim de research inainte sa "dati in scris".

#38
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu doar incerc sa ii aduc cu picioarele pe pamant pe propovaduitorii luminii care vor "interzice" fix peste 7,5 ani ICE-urile.
Asa ceva NU se va intampla, punct !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate