Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Obiceiuri si traditii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,084
  • Înscris: 24.02.2011

 pufonel, on 23 octombrie 2021 - 21:39, said:

Or fi astia de acum mai sensibilosi, dar eu abia asteptam sa ma uit cum taie unchiu' porcul. Era o chestie fascinanta, se aduna multa lume, se bea tuica, se vorbea, sa nu mai spun ca abia asteptam sa mancam sorici proaspat si pomana porcului. Si n-am devenit vreun Freddie Kruger Posted Image
Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image

Edited by sandel1, 23 October 2021 - 22:14.


#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 sandel1, on 23 octombrie 2021 - 22:07, said:

Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image

Se schimba situatia daca ai copii, nepoti....pe de-o parte ai dreptate, pe de alta parte, e ceva necesar...iti doresti sa-ti hranesti familia cat mai sanatos :)

 adisz, on 23 octombrie 2021 - 21:38, said:

Un macelar priceput,singur,poate sa rapuna un porc de 250-300 de kg.
Nu-i nevoie de o "armata" de profitori.
Cum o face?Simplu,cu ajutorull unei funii trainice,inteligent imbarligate in jurul picioarelor si un cutit cu lama scurta,de maxmum 20 cm.

ps.
Chestia cu 5-6 insi este o porcarie.tre' sa fii veselar sau cofetar.

De acord...am prins si eu un astfel de macelar...efectiv omul a taiat porcul singur. Fara funie, fara nimic...S-a dus in cotet, l-a apucat de picioare, l-a intors pe spate si i-a bagat  cutitul in gat. N-am mai vazut asa ceva :))...omul era profesionist, foarte cautat. Facea 3-4 porci/zi.

In alte dati, se intampla cum am spus mai sus. Una e sa tai 2-3 porci/an, alta e sa tai cateva sute.

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

 sandel1, on 23 octombrie 2021 - 22:07, said:

Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image
Nu pricep ce au gusturile mele muzicale cu subiectul. Dar nu-i nimic, tu mananca-ti quinoa sa te faci inalt ca bradul, ca partea a 2-a e rezolvata :P

PS In 15 ani de activitate pe forum, n-am blocat niciun user. Cred ca tu vei fi primul.

#40
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 sandel1, on 23 octombrie 2021 - 22:07, said:

Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image
Exact asa cum japonezii fac masaj la Waygu, ca sa fie friptana buna.

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Niste brute, japonezii astia :death:

Edited by pufonel, 24 October 2021 - 22:15.


#42
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
Sunt tari din UE care interzic si simpla productie de must/tuica la curte fara calificare si autorizatie pentru care poti face puscarie.  Ce sa mai vorbim de taiat porci/gaini?  Legislatia europeana incurajeaza doar marii producatori care detin ferme pe sute de metri patrati sau care detin abatoare/ferme mari sa practice agricultura.    

Oricum, Romania o sa fie  vesnic    traditionalista si retrograda cum a fost dintotdeauna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate