Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Obiceiuri si traditii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 pufonel, on 23 octombrie 2021 - 21:39, said:

Or fi astia de acum mai sensibilosi, dar eu abia asteptam sa ma uit cum taie unchiu' porcul. Era o chestie fascinanta, se aduna multa lume, se bea tuica, se vorbea, sa nu mai spun ca abia asteptam sa mancam sorici proaspat si pomana porcului. Si n-am devenit vreun Freddie Kruger Posted Image
Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image

Edited by sandel1, 23 October 2021 - 22:14.


#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 sandel1, on 23 octombrie 2021 - 22:07, said:

Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image

Se schimba situatia daca ai copii, nepoti....pe de-o parte ai dreptate, pe de alta parte, e ceva necesar...iti doresti sa-ti hranesti familia cat mai sanatos :)

 adisz, on 23 octombrie 2021 - 21:38, said:

Un macelar priceput,singur,poate sa rapuna un porc de 250-300 de kg.
Nu-i nevoie de o "armata" de profitori.
Cum o face?Simplu,cu ajutorull unei funii trainice,inteligent imbarligate in jurul picioarelor si un cutit cu lama scurta,de maxmum 20 cm.

ps.
Chestia cu 5-6 insi este o porcarie.tre' sa fii veselar sau cofetar.

De acord...am prins si eu un astfel de macelar...efectiv omul a taiat porcul singur. Fara funie, fara nimic...S-a dus in cotet, l-a apucat de picioare, l-a intors pe spate si i-a bagat  cutitul in gat. N-am mai vazut asa ceva :))...omul era profesionist, foarte cautat. Facea 3-4 porci/zi.

In alte dati, se intampla cum am spus mai sus. Una e sa tai 2-3 porci/an, alta e sa tai cateva sute.

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

 sandel1, on 23 octombrie 2021 - 22:07, said:

Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image
Nu pricep ce au gusturile mele muzicale cu subiectul. Dar nu-i nimic, tu mananca-ti quinoa sa te faci inalt ca bradul, ca partea a 2-a e rezolvata :P

PS In 15 ani de activitate pe forum, n-am blocat niciun user. Cred ca tu vei fi primul.

#40
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 sandel1, on 23 octombrie 2021 - 22:07, said:

Doar afon și cu gusturi dubioase în muzică Posted Image
LE: și insensibil, să nu zic brută. Eu n-am înțeles cum pot unii să se atașeze de porc, să-l scarpine, să vorbească cu el, să-i ducă de mâncare și să-l vadă fericit, după care abia să aștepte ca să mănânce din el. Posted Image
Exact asa cum japonezii fac masaj la Waygu, ca sa fie friptana buna.

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Niste brute, japonezii astia :death:

Edited by pufonel, 24 October 2021 - 22:15.


#42
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
Sunt tari din UE care interzic si simpla productie de must/tuica la curte fara calificare si autorizatie pentru care poti face puscarie.  Ce sa mai vorbim de taiat porci/gaini?  Legislatia europeana incurajeaza doar marii producatori care detin ferme pe sute de metri patrati sau care detin abatoare/ferme mari sa practice agricultura.    

Oricum, Romania o sa fie  vesnic    traditionalista si retrograda cum a fost dintotdeauna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate