Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro
 

ABBA - I Still Have Faith In You

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 21.04.2014

View Postmiki07, on 03 septembrie 2021 - 09:20, said:


Da, sunt niste costume speciale pentru a putea sa "dea viata" acelor "ABBAtars".


In afara de faptul ca picioarele Fridei arata ca niste labute de broscuta in papucii aia, nu vad nimic special. Ah, ba da ! Benny si Fridda inca mai au un zimbet in priviri, in timp ce Bjørn si Agnetha au o cautatura plina de nemultumire. Zici ca nu si-au facut siesta inainte de fotografiere. :D


Desi sint fan ABBA, prima piesa mi s-a parut ingrozitor de plictisitoare. Parca e scoasa de la naftalina si suna mai degraba cu un cintec de leagan pentru adormit octogenarii. Ma asteptam ca Frida sa cinte ceva mai vesel.
La a doua piesa, intro-ul cu pianul preluat din "Dancing Queen" si strecurat inainte de refren, nu aduce nimic nou. De asemenea, melodia suna a supa reincalzita. Dar, nah, dupa 40 de ani nu mai au acelasi "zvic !" ca in anii tineretii ! :)

#38
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Posthoneybee, on 03 septembrie 2021 - 11:39, said:


Aceste doua noi melodii sunt ce ar fi fost "Opus 10", urmatorul album planificat dupa "The Visitors". Baietii isi doreau la inceputul anilor '80 sa scrie cantece pentru un musical. Seama cu "Chess" un pic. Sunt sigur ca celelalte piese de pe album vor fi si mai bune. Una dintre piese este din perioada lor de "glorie" si a asteptat 42 de ani sa fie lansata in viaranta completa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhGohtYt5xc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer, eu nu vad decat mai multa maturitate, reflectie asupra trecului. Si asta nu poate fi decat foarte frumos. Pentru cine vrea "acea" ABBA, exista concertul cu avatarele 3D. Eu le prefer pe ambele.

Ce ma pune pe mine un pic in dificultate, e ca nu mai simt structura aia vers - pre-cor - cor - bridge. Structura imi aduce un pic aminte de "Kisses of Fire"...

#39
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
ABBA a intrat oficial si in trending-ul romanesc de pe YouTube, pe locul 48.

#40
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Vedeți? Eu v-am zis că nu-i mare lucru de capul lor. Au ajuns printre maneliști și moldoveni

#41
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postsandel1, on 03 septembrie 2021 - 15:44, said:

Vedeți? Eu v-am zis că nu-i mare lucru de capul lor. Au ajuns printre maneliști și moldoveni

Da, da, au stricat feng-shiu-ul si "linistea" din trending.

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmiki07, on 03 septembrie 2021 - 12:57, said:


Aceste doua noi melodii sunt ce ar fi fost "Opus 10", urmatorul album planificat dupa "The Visitors". Baietii isi doreau la inceputul anilor '80 sa scrie cantece pentru un musical.

Sincer, eu nu vad decat mai multa maturitate, reflectie asupra trecului. Si asta nu poate fi decat foarte frumos. Pentru cine vrea "acea" ABBA, exista concertul cu avatarele 3D. Eu le prefer pe ambele.

L:-au scris. S-au facut si filmele cu el. La Londra inca ruleaza de peste 20 de ani piesa...
Se cheama "Mamma Mia"

Din pacate calitatea sunetului pe Youtube lasa de dorit. Sigur suna mai bine albumul - se va lansa pe 5 Noiembrie.

Insa observ la cele 2 melodii lansate acum acelasi lucru care l-am auzit si la albumul "A" al blondei, de acum cativa ani. Variatiuni pe aceeasi tema ca sa zic asa - anumite note suna identic cu vechi cantece ale lor.

Orcum merita cumparat cand va apare.

#43
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Posteiffel, on 03 septembrie 2021 - 21:17, said:


Da, nici pe Tidal nu suna excelent. Da, si mie mi-a adus un pic aminte de "A" si "Chess".

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Sa vedem inregistrarea de studio cum va fi.
Pe disc pana acum albumele lor au fost bune calitativ - ma refer la inregistrari.

#45
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Attached File  59069018_303.jpg   26.87K   8 downloads

#46
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Posthoneybee, on 03 septembrie 2021 - 11:39, said:

De asemenea, melodia suna a supa reincalzita. Dar, nah, dupa 40 de ani nu mai au acelasi "zvic !" ca in anii tineretii ! Posted Image
Totusi oamenii au 70 si..........
Acum nu mai transmit batiiala, sunt mai introspectivi.

Si prin anii 70 mai erau melodii lente, pt cine vrea sa isi mai aminteasca, uite, nu spun melodia,pun un refren:
Like an image passing by, my love, my life
In the mirror of your eyes, my love, my life
I can see it all so clearly
All I love so dearly
Images passing by
Like reflections of your mind, my love, my life
Are the words I try to find, my love, my life

Adica, ce vreau sa spun, e muzica care nu se asculta in trafic la ora 09, blocat pe podul Grant sau pe trotineta la casti mergand pe Calea Grivitei printre masini....... se asculta seara, cu un pahar de vin, in fata semineului tolanit pe o blana, si eventual nu singur.

Edited by TheWarrior, 06 September 2021 - 05:30.


#47
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 21.04.2014

View PostTheWarrior, on 06 septembrie 2021 - 05:19, said:


Totusi oamenii au 70 si..........
Acum nu mai transmit batiiala, sunt mai introspectivi.


De acord cu ce spui. Totusi nu sint melodii pe care sa le retii de la primele acorduri si sa-ti doresti sa le asculti in bucla fara sa te plictisesti. Cum spuneam, cele doua difuzate pe yt pina acum nu m-au convins.

Totusi am sa incerc sa le mai dau o sansa. Astept sa apara albumul, ca sa aud cum suna "Keep an eye on Dan" si "Bumblebee". Daca nici astea n-o sa-mi retina atentia, voi continua sa ascult doar piesele lor vechi. :)

#48
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Posthoneybee, on 06 septembrie 2021 - 08:48, said:

De acord cu ce spui. Totusi nu sint melodii pe care sa le retii de la primele acorduri si sa-ti doresti sa le asculti in bucla fara sa te plictisesti. Cum spuneam, cele doua difuzate pe yt pina acum nu m-au convins.

Totusi am sa incerc sa le mai dau o sansa. Astept sa apara albumul, ca sa aud cum suna "Keep an eye on Dan" si "Bumblebee". Daca nici astea n-o sa-mi retina atentia, voi continua sa ascult doar piesele lor vechi. Posted Image

Una dintre ele e lansată ca demo în 1994.

Oricum, piesele sunt faine. Cum au spus și B&B, sunt exact ce ar fi fost un eventual album de după The Visitors.

#49
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Orice album scos de artistii vechi (si in aceeasi masura si de artistii noi) e binevenit. Daca nu e bun, sarim peste el. Daca e bun, il ascultam. Punct.

#50
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Punct si virgula. Posted Image Un fel de ciorba reincalzita.Posted Image

#51
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020
Cele doua melodii imi par slabe, nu au puterea si soundul Abba din anii 1970. (Michael si Stig lipsa ?)
Sunt niste acorduri lalaite + cuvinte de taiat venele =foarte asemanatoare cu creatiile Agnethei.


#52
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020
Asta nu e nici muzica veche, nici contemporana - e un paradox neplacut.

Edited by Alex432, 16 September 2021 - 04:55.


#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Care le vrea - se gasesc single-urile pe CD pe Amazon...
Eu am comandat albumul - care se lanseaza in Noiembrie.

#54
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mi-a placut intotdeauna ABBA, iar cele dou apiese nu sunt cu nimic mai slabe decat piesele vechi. La cat de bine suna vocile chiar ma intreb daca nu sunt bine prelucrate in studio...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate