Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cum ajung la Otopeni Aeroport dimineata devreme?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Am un zbor care pleaca in jur de ora 6 de la Otopeni. Deoarece nu zbor des de la Otopeni, nu stiu la ce sa ma astept in legatura cu coada la securitate / vama. Din ce am auzit la Otopeni situatia nu este prea fericita, avand in vedere ca terminalul actual este utilizat peste limita.

In concluzie, trebuie sa ajung acolo pe la ora 4-5 dimineata, inainte ca RATB sa inceapa circulatia (si parca nici nu m-as risca sa merg cu prima cursa - la limita).

Cu ce sa ajung acolo dimineata, inafara de clasicul taximetrist bucurestean, fara sa ma coste o caruta si in relativa siguranta?

Edited by Kersim, 06 February 2020 - 22:12.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,750
  • Înscris: 26.08.2008
N-ai cu ce.

Ai doar variantele:
- cu un prieten / ruda;
- cu un taxi / uber / similar;
- RATB

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Orice companie de ridesharing. Uber, Bolt, Free Now, Yango. ;)

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ai trait in vreo pestera pana acum? N-ai auzit de Bolt/Uber, etc. ?

#5
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 corina_geo, on 06 februarie 2020 - 22:10, said:

Ai trait in vreo pestera pana acum?
Da.

Nvm am verificat acum si 783 e 24/24. S-a rezolvat. Sunt obisnuit cu 780 si ala nu merge noaptea.

Edited by Kersim, 06 February 2020 - 22:13.


#6
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Din ce zona pleci spre aeroport?

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,744
  • Înscris: 16.08.2010

 Kersim, on 06 februarie 2020 - 22:04, said:

Am un zbor care pleaca in jur de ora 6 de la Otopeni.vama.
...
In concluzie, trebuie sa ajung acolo pe la ora 4-5 dimineata,

Nu 5. E bine sa ajungi mai devreme. Dimineata e coada lunga la controlul de securitate.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
Scuze, dar nu cred ca este mai mult de 50 lei un taxi/uber sau ce o fi. Este o suma asa de mare?

#9
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 claudiu1, on 06 februarie 2020 - 22:20, said:

Scuze, dar nu cred ca este mai mult de 50 lei un taxi/uber sau ce o fi. Este o suma asa de mare?
Nu, nu e, dar nu prea folosesc Uber si nu stiu daca gasesc spre aeroport la ora 4 dimineata, iar la ce am auzit despre specia taximetristului bucurestean, parca n-am chef de taxi.

#10
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Gasesti la ora aia fara probleme.

#11
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 FreeThinker, on 06 februarie 2020 - 22:17, said:


Nu 5. E bine sa ajungi mai devreme. Dimineata e coada lunga la controlul de securitate.
Asta e chestie neaosa, romaneasca, cu dusul la aeroport cu x ore in inainte. Ultimele dati cand am plecat de pe aeroportul Otopeni, de fiecare data mi-am planificat sa ajung cu o ora inainte, si a fost mai mult decat destul timp. Tot asa dimineata, e mai multa lume dar se misca destul de repede. Aici cand plec undeva de pe aeroportul din Praga, si calatoresc destul de des, ma duc sa ajung cu 20 de minute maxim inainte de inchiderea portii. Exceptie e de obicei doar daca ai zboruri externe spre zone unde ai nevoie de viza si verificarile dureaza mai mult, caz in care posibil si poarta de imbarcare sa se inchida mai devreme. In rest, cu exceptia cazului in care iti face placere sa stai pe scaunele alea slinoase ore plictisindu-te, nu are rost sa fii acolo cu atat timp in avans de ora de zbor.

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,744
  • Înscris: 16.08.2010
Ai avut si bagaj de cala? Ca mai e o coada si acolo...

#13
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Kersim, on 06 februarie 2020 - 22:23, said:

Nu, nu e, dar nu prea folosesc Uber si nu stiu daca gasesc spre aeroport la ora 4 dimineata, iar la ce am auzit despre specia taximetristului bucurestean, parca n-am chef de taxi.
Doar ai "auzit" de bizonul Taxidermicus Bucurestius (Liliputus Paritius)? Posted Image

Adica nu ai vazut niciodata interiorul baroco-mesopotamian si nu ai avut placerea sa inspiri miresmele imbietoare dintr-un taximetru local??

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
Lasati propaganda anti taxi, acu de cand s-a reglementat uber e suuuurge... incat pe alocuri ii depaseste la pret. Cati timp erau in ilegalitate le convenea acuma mumu.

Edited by andreic, 07 February 2020 - 12:29.


#15
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 corina_geo, on 06 februarie 2020 - 22:34, said:

Doar ai "auzit" de bizonul Taxidermicus Bucurestius (Liliputus Paritius)? Posted Image

Adica nu ai vazut niciodata interiorul baroco-mesopotamian si nu ai avut placerea sa inspiri miresmele imbietoare dintr-un taximetru local??
Da, si as vrea sa ramana asa. De asta intreb cum sa ajung fara taxi, dar s-a rezolvat.

Asta daca nu cumva si in autobuzele RATB se intampla lucruri dubioase in timpul noptii.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

 claudiu1, on 06 februarie 2020 - 22:20, said:

Este o suma asa de mare?
Depinde de salariu si cheltuieli... comparand cu 3.5 lei sau cat mai e acuma o cursa 783...

#17
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 FreeThinker, on 06 februarie 2020 - 22:29, said:

Ai avut si bagaj de cala? Ca mai e o coada si acolo...
Daca ma intrebi pe mine...cateodata da..cateodata nu. Daca sunt plecata cu lucrul, nu, daca e o calatorie personala, de placere e cam 50-50% , incerc pe cat posibil sa nu car de genti mari, desi in ultimul timp pe mult zboruri te pun sa pui si trolere mai mici la cala. De facut check-in dinainte, online, nu prea fac, mi se pare o bataie inutila de cap in plus, mai ales pe aeroporturile unde coada la "baggage drop-off" e mai mare decat la porti.

Ideea e ca daca ajungi si cu 5-10 minute inainte de ora de inchidere a portii de check-in si te-ai plantat la coada aia, NU or sa te refuze, garantat, chiar daca cumva sunt altii in fata ta. Iar cand mi s-a intamplat o singura data, ca in general imi place sa ajung la timp, nu sa intarzii, am explicat personalului si m-au ajutat sa trec prin "furcile caudine" mult mai repede. Cel mai "tare" era cand locuiam in Cipru, acolo daca aveai nenorocul sa ai zbor devreme, puteai sa mizezi aproape garantat pe o intarziere de minim 20-25 de minute, mai ales daca era zbor CY Airways, aia ai lor care au dat faliment dupa (oare de ce?) pentru ca cipriotul de rand considera ca orice orar de flexibil, inclusiv orarul de zbor al avioanelor, cand se apropia ora de zbor si le lipseau 2-3-5 pasageri, incepeau sa anunte prin megafon...dar asa mai mult in soapta, fara vreun sens de urgenta maxima cum e la noi Posted Image O kyriou Andreas Andreou, kalithe na...bla-bla...si tot asa pana terminaru cu toti. Si-apoi ii vedeai incepand sa apara, debusolati, ca proaspati coborati din pat, si nu alergand ci abia tarandu-se spre poarta Posted Image

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

 corina_geo, on 06 februarie 2020 - 22:27, said:

Asta e chestie neaosa, romaneasca, cu dusul la aeroport cu x ore in inainte. Ultimele dati cand am plecat de pe aeroportul Otopeni, de fiecare data mi-am planificat sa ajung cu o ora inainte, si a fost mai mult decat destul timp. Tot asa dimineata, e mai multa lume dar se misca destul de repede. Aici cand plec undeva de pe aeroportul din Praga, si calatoresc destul de des, ma duc sa ajung cu 20 de minute maxim inainte de inchiderea portii. Exceptie e de obicei doar daca ai zboruri externe spre zone unde ai nevoie de viza si verificarile dureaza mai mult, caz in care posibil si poarta de imbarcare sa se inchida mai devreme. In rest, cu exceptia cazului in care iti face placere sa stai pe scaunele alea slinoase ore plictisindu-te, nu are rost sa fii acolo cu atat timp in avans de ora de zbor.
o ora este putin daca sin de predat bagaje la cala!

si zi-mi si mie, unde pe Otopeni sa fac controale diferentiate dupa destinatia zborului?

PS. dupa ce am citit si ultima postare, am dubii mari ca ai zburat cu avionul pina acuma!

Edited by tytysor, 06 February 2020 - 22:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate