Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum ajung la Otopeni Aeroport dimineata devreme?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Kersim, on 06 februarie 2020 - 22:41, said:

Da, si as vrea sa ramana asa. De asta intreb cum sa ajung fara taxi, dar s-a rezolvat.

Asta daca nu cumva si in autobuzele RATB se intampla lucruri dubioase in timpul noptii.

Drum bun si sunt sigura ca o sa fie in regula. Nici pe mine nu ma prea incanta ideea de a ma sui in taxiuri, desi aici sunt oarecum decente, dar aici problema e cea clasica, de multi soferi idioti, in special ucrainieni care daca vad o femeie mai miniona ca mine incerca sa ma scoata la plimbare pe trasee mai intortocheate sau sa intrebe lucruri stupide. Nu ca la Uber o fi mai bine, dar acolo macar poti sa te sui si gata, da-i bice, nu mai trebuie sa stai sa explici si sa faca pe prostul ca nu stie unde este. La capitolul asta astia de aici sunt muuuult mai "brezi" decat aia din Bucuresti si desi tarifele normale sunt f. mari pentru costurile de trai de aici (au tarif semi-fix de 30 euro in coroanele lor, aeroport-centru, care in km sunt max. 15-16 km, adica aproape 2 euro pe km, ceea ce e jaf la drumul mare pentru un oras ca Praga, si pe langa asta vor sa te mai si plimbe in plus!). Pe Uber daca nu e timp foarte aglomerat, am avut si 275 de coroane pe acelasi traseu, asta inseamna cam 11 euro, deci de aprox. 3 ori mai putin decat taxi. (si nu va inchipuiti ca toate taxiurile sunt S-Klasse, practic cam aceleasi Skode sau similar le vezi si pe taxi si pe Uber)

#20
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017
Am gasit o parcre pe termen lung in otopeni, 300lei/30 zile, in banii astia intra si transferul la si de la aeroport. Niciodata nu voi mai folosi alta metoda sa ajung la aeroport.

#21
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 tytysor, on 06 februarie 2020 - 22:53, said:

o ora este putin daca sin de predat bagaje la cala!

si zi-mi si mie, unde pe Otopeni sa fac controale diferentiate dupa destinatia zborului?

PS. dupa ce am citit si ultima postare, am dubii mari ca ai zburat cu avionul pina acuma!

Titisor draga, crezi ce vrei si cum vrei. Dar indiferent de ce crezi tu, zborurile internationale lungi incep de obicei check-in-ul (mult) mai devreme, pentru ca sunt avioane mari, mai greu de "umplut" si in plus, da, personalul trebuie sa verifice mai detaliat fiecare pasaport, pentru a se asigura ca persoana are dreptul sa zboare spre destinatie (viza!).
Poate ca nu ai mers matale decat pe rute scurte europene si poate din din aeroportul ala coclit al nostru bucurestean care in anul de gratie 2020 in afara de zboruri care in afara de zboruri catre Middle East si Rusia nu prea zboara spre nicaieri "exotic" (citeam la un moment dat ca au deschis si zboruri sezoniere spre Canada, probabil rarisime insa).

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 claudiu1, on 06 februarie 2020 - 22:20, said:

Scuze, dar nu cred ca este mai mult de 50 lei un taxi/uber sau ce o fi. Este o suma asa de mare?

Fata de 3,5 lei cu 783, este.
Unii (myself included) dau 50 de lei pe zbor. Parca n-as da (tot) atat la taxi.
E o mare chestie faptul ca exista transport de noapte in Bucuresti si ca te poti baza pe el (vorbesc de tot transportul de noapte, nu doar de 783). Sa-l folosim, zic. Bine ca e.
Noaptea face cam 35-40 de minute de la Unirii pana la aeroport. Se poate plati si prin SMS, este 0,65 euro + TVA

http://www.stbsa.ro/...le/platasms.php

Edited by cattavencu, 06 February 2020 - 23:12.


#23
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 claudiu1, on 06 februarie 2020 - 22:20, said:

Scuze, dar nu cred ca este mai mult de 50 lei un taxi/uber sau ce o fi. Este o suma asa de mare?
daca se poate si fara de ce nu?

Eu mai fac constant Timisoara- Bucuresti-Timisoara cu avionul.
Economia pe care o fac folosind transportul in comun este aproape mai mare decat pretul biletului de avion.

Taxi/uber: Timisoara Aeroport: 40 de lei
Taxi/uber Bucuresti(Dristor): 50 de lei
=90/100 de lei

Asa cu transportul in comun:
Timisoara 2.5 lei
Bucuresti: 783 4 lei + Uber/taxi din unirii in dristor 8 lei
=15 lei

Economie aproximativ 80 de lei. Pentru unii dintre noi sunt niste bani.  Si daca nu am bagaj mare sau situatie speciala si sunt singur, de ce sa nu fac aceasta economie.

Si metoda merge indiferent de ora. Am facut asta inclusiv la 3 noaptea.

#24
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Mai nou trebuie să se poată plăti pe 783/780 și cu cardul, prin aplicația mobilă BPay

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
As adauga si faptul ca poluam mai putin luand un autobuz (daca intereseaza pe cineva chestia asta, in individualismul feroce balcanic).

Transportul de noapte in Bucuresti este foarte decent si foarte, foarte ieftin. Bate la fund muuulte alte orase europene, unde esti lasat prada taxiurilor cu totul, nici macar de la aeroport spre oras nu ai transport de noapte.
Bravo cui l-a readus in viata urbei (readus, pentru ca a mai fost acum ani buni, dar la un moment dat a fost scos). Prin 2011 a fost reintrodus:

https://www.zf.ro/ev...raseele-8495409

Hai sa dam o sansa si orasului / oraselor in care traim.

Edited by cattavencu, 06 February 2020 - 23:40.


#26
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Expresul 783 parca este non stop.uitate pe stb la program...sau descarca este pdf.uber pina la uniri,universitate(infata la spitalul coltea) sau romană..unde a-ti este mai aproape si mai rapid.asa iesi mai ieftin cred eu.

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Kersim, on 06 februarie 2020 - 22:41, said:


Asta daca nu cumva si in autobuzele RATB se intampla lucruri dubioase in timpul noptii.

    Nu stiu de unde cumperi bilet la RATB la 3 dimineata.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

 Kersim, on 06 februarie 2020 - 22:04, said:

Am un zbor care pleaca in jur de ora 6 de la Otopeni. Deoarece nu zbor des de la Otopeni, nu stiu la ce sa ma astept in legatura cu coada la securitate / vama. Din ce am auzit la Otopeni situatia nu este prea fericita, avand in vedere ca terminalul actual este utilizat peste limita.

In concluzie, trebuie sa ajung acolo pe la ora 4-5 dimineata, inainte ca RATB sa inceapa circulatia (si parca nici nu m-as risca sa merg cu prima cursa - la limita).

Cu ce sa ajung acolo dimineata, inafara de clasicul taximetrist bucurestean, fara sa ma coste o caruta si in relativa siguranta?


Dar ce are clasicul taximetrist? E foarte ieftin, ce nu-ti place la el?

 claudiu1, on 06 februarie 2020 - 22:20, said:

Scuze, dar nu cred ca este mai mult de 50 lei un taxi/uber sau ce o fi. Este o suma asa de mare?

Chiar jumatate, daca nu s-a mai scumpit intre timp.

 Kersim, on 06 februarie 2020 - 22:23, said:

Nu, nu e, dar nu prea folosesc Uber si nu stiu daca gasesc spre aeroport la ora 4 dimineata, iar la ce am auzit despre specia taximetristului bucurestean, parca n-am chef de taxi.


Tu vrei sa spui ca nu ai folosit in viata ta taxiul?
Citi ani ai?
De ce scrii pe forum?

 corina_geo, on 06 februarie 2020 - 22:34, said:

Doar ai "auzit" de bizonul Taxidermicus Bucurestius (Liliputus Paritius)? Posted Image

Adica nu ai vazut niciodata interiorul baroco-mesopotamian si nu ai avut placerea sa inspiri miresmele imbietoare dintr-un taximetru local??


Prostii, eu merg des cu taxiul (pina acum vreo 2 ani) si nu am avut niciodata probleme, aboslut ok.
Acum 15 ani e ultima oara cind m-a furat unul, dar erau alte vremuri si a fost vina mea.

 cattavencu, on 06 februarie 2020 - 23:06, said:

Fata de 3,5 lei cu 783, este.
Unii (myself included) dau 50 de lei pe zbor. Parca n-as da (tot) atat la taxi.

Si unde te duci tu de aia 7-10E pentru taxi reprezinta mai mult de un corn si o cafea?

Edited by vrajitoruldinoz, 07 February 2020 - 04:58.


#29
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Otopeniul este un dezastru total la categoria ''aeroport international''. Daca vrei sa pleci de pe el, minim doua ore inainte de zbor ! Nu am avut niciodata zboruri de pe HC, fara sa astept un zilion de ani la cozile alea interminabile.

#30
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Fjell, on 07 februarie 2020 - 07:10, said:

Otopeniul este un dezastru total la categoria ''aeroport international''. Daca vrei sa pleci de pe el, minim doua ore inainte de zbor ! Nu am avut niciodata zboruri de pe HC, fara sa astept un zilion de ani la cozile alea interminabile.
Așa m-am luat și eu după ce zic unii, că să te duci cu 2 ore înainte, și în 15 minute eram la poarta de îmbarcare . Și era la 5 dimineață, când cica e aglomerația maxima . Deci am stat vreo ora degeaba pe acolo.

Edited by epetroiu, 07 February 2020 - 09:17.


#31
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 tytysor, on 06 februarie 2020 - 22:53, said:

o ora este putin daca sin de predat bagaje la cala!

si zi-mi si mie, unde pe Otopeni sa fac controale diferentiate dupa destinatia zborului?

Zborurile El Al , pasagerii cu bagajele se strang la portile vechi acolo langa cea speciala pentru bagaje de mari dimensiuni. De acolo ii preia un nene de la ei si stau sub supraveghere pana cand trec de controlul de securitate. Bagajele lor sunt scanate separat de restul pasagerilor avand de obicei poarta numai pentru ei.

 cspot, on 07 februarie 2020 - 02:02, said:

Nu stiu de unde cumperi bilet la RATB la 3 dimineata.
Din cate vad 783 este practic non stop iar bilete se pot lua prin sms

#32
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
Black cab e cel mai sigur, mai scump dar sigur.
Pentru cei amatori de taxi, sa nu aveti surprize... cand te vad cu bagaje scot dovleacu' pe geam si intreaba, "boss, la gara?,  nu, la aeroport. Sorry boss nu am rovinieta" si pleaca.
Si asta la comanda, si nu e caz singular. Si cu numar de Ilfov... nu conteaza nu e nevoie de rovineta pe DN1 pana la aeroport.
Daca faci raport, te suna imediat sa te intrebe languros " ce sa intamplat?" ii spui si iti raspunde "nu au toti rovinieta si nu au voie"
Deci, mars la kko. Sper sa se desfinteze mizeria asta de servici, numai filozofi, pshianalisti si indrumatori politici gasesti ca soferi, vai steaua lor...

#33
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 corina_geo, on 06 februarie 2020 - 23:04, said:


Titisor draga, crezi ce vrei si cum vrei. Dar indiferent de ce crezi tu, zborurile internationale lungi incep de obicei check-in-ul (mult) mai devreme, pentru ca sunt avioane mari, mai greu de "umplut" si in plus, da, personalul trebuie sa verifice mai detaliat fiecare pasaport, pentru a se asigura ca persoana are dreptul sa zboare spre destinatie (viza!).
Poate ca nu ai mers matale decat pe rute scurte europene si poate din din aeroportul ala coclit al nostru bucurestean care in anul de gratie 2020 in afara de zboruri care in afara de zboruri catre Middle East si Rusia nu prea zboara spre nicaieri "exotic" (citeam la un moment dat ca au deschis si zboruri sezoniere spre Canada, probabil rarisime insa).


Te rog sa o lasi mai moale cu sfaturile! Scuze daca par prea dur dar, omul poate sa piarda avionul daca urmeaza sfaturile tale.

Abia am avut zobr de pe Otopeni, pleacare la 6 si ceva dimineata, eu mi-as planifica sa ajung cu 3 ore ca sa fiu linistit, OK, daca ai chek in facut on line si nu mai stai la coada la check in atunci 2 ore. Otopeniul este dezastru, aia inca nu au auzit de organizare, bun, este aglomerat dar mai rau ca este administrat cu de incapabili.
Pe scurt, stai mult la coada la check in, dar aici difera de la companie la companie, daca esti pe Wizz dimineata ai pus-o. Apoi stai la controlul de securitate, la unul dintre cele doua puncte. Stai, nu scapi, mai stai si la controlul de documente!

@initiator, drum bun si zbor lin

#34
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
783 circula toata noaptea, ai si orar disponibil pe site-ul STB.
ai uber/bolt/yango + o mie alte aplicatie de ride sharing, ceva taxiuri daca esti amator de senzatii tari.
zbor placut!

#35
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
783 e foarte ok, civilizat, si la ora aia ajunge imediat. Asta daca ai doar un rucsac, daca ai si ceva troler as suna frumos la taxi sau la uber.
Coada de la securitate depinde mult de ora si de zi.. luni dimineata o sa fie mai aglomerat ca marti la pranz, de exemplu, si ar fi bine sa pleci mai devreme, sa stai sa astepti in aeroport decat sa te stresezi pe drum.
Eu cand ajung mult prea devreme dau o tura prin carrefour-ul de la sosiri, mai imi iau cate ceva de mancare.

#36
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 cristiandrei, on 07 februarie 2020 - 10:09, said:

Abia am avut zobr de pe Otopeni, pleacare la 6 si ceva dimineata, eu mi-as planifica sa ajung cu 3 ore ca sa fiu linistit, OK, daca ai chek in facut on line si nu mai stai la coada la check in atunci 2 ore. Otopeniul este dezastru, aia inca nu au auzit de organizare, bun, este aglomerat dar mai rau ca este administrat cu de incapabili.

Interesant, eu am fost vinerea trecuta tot cu zbor la 6 dimineata si a mers super-ok, in max 15-20 minute am ajuns la poarta de imbarcare. Era coada marisoara la inceput intr-adevar, dar a mers repede.  Oi fi eu mai norocos? Tot asa m-am luat dupa sfaturile de pe aici ca sa te duci cu mai mult de 2 ore inainte si m-am plictisit pe acolo...
A, m-a si piuit la poarta detectoare dar nu stiu de ce, a facut ala perchezitie cateva secunde plus de urme de explozibil dar n-aveam nimic , cica sa merg.

PS: Frate, daca mai esti si din Bucuresti, e chiar asa mare filosofie sa ajungi la aeroport, care e practic langa tine?

Edited by epetroiu, 07 February 2020 - 10:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate