Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum ajung la Otopeni Aeroport dimineata devreme?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postcristiandrei, on 07 februarie 2020 - 10:09, said:

Te rog sa o lasi mai moale cu sfaturile! Scuze daca par prea dur dar, omul poate sa piarda avionul daca urmeaza sfaturile tale.
...
Greșești! Orice sfat își are audiența lui. Să vii tîrziu la aeroport, să te bagi în față la cozi, să dai din coate, să te împingi, să înjuri, să scuipi și altele asemenea, sînt sfaturi tocmai bune pentru țoape de mahala, boschetari, rupți în cur cu coada sus, șmecheri de cartier, parașute și multe alte categorii.

#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Daca avionul pleaca la 6, atunci la 4 sa fii acolo!

Eu programez un BlackCab cu o zi inainte.

#39
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016

View Postcspot, on 07 februarie 2020 - 02:02, said:

Nu stiu de unde cumperi bilet la RATB la 3 dimineata.
La Unirii in Statie la 783 este deschis nonstop la ghiseul de bilete.  Pana acolo iei un Taxify sau FreeNow(mai nou) ca e mai ieftin.

Edited by drive-x, 07 February 2020 - 13:19.


#40
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Si in sens invers la fel, ghiseul de bilete din aeroport este deschis non-stop

#41
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcorina_geo, on 06 februarie 2020 - 22:27, said:

Asta e chestie neaosa, romaneasca, cu dusul la aeroport cu x ore in inainte. Ultimele dati cand am plecat de pe aeroportul Otopeni, de fiecare data mi-am planificat sa ajung cu o ora inainte, si a fost mai mult decat destul timp. Tot asa dimineata, e mai multa lume dar se misca destul de repede. Aici cand plec undeva de pe aeroportul din Praga, si calatoresc destul de des, ma duc sa ajung cu 20 de minute maxim inainte de inchiderea portii. Exceptie e de obicei doar daca ai zboruri externe spre zone unde ai nevoie de viza si verificarile dureaza mai mult, caz in care posibil si poarta de imbarcare sa se inchida mai devreme. In rest, cu exceptia cazului in care iti face placere sa stai pe scaunele alea slinoase ore plictisindu-te, nu are rost sa fii acolo cu atat timp in avans de ora de zbor.

O sa iti treaca rapid cheful de prostiile astea cand o sa prinzi o ditamai aglomeratia peste tot si o sa alergi pe acolo ca la olimpiada. Tot asa o ardeam si eu chilleanu pana am avut o cursa exact ca initiatorul, cu decolare pe la 6:30, am fost cu 2 ore inainte in aeroport si era coada incepand de la usile de la intrare. Needless to say, a durat vreo ora sa las bagajul, nu mai stiu cat la celelalte controale si am ajuns chiar cu vreo 2 minute inainte sa se inchida poarta. Bine, stiu ca in practica daca ai lasta bagajul te mai cheama aia pe acolo nu stiu cat timp dar nu prea e bine sa te joci cu chestiile astea.

In aeroporturile mari de-afara nu prea ai treaba, spre ex in Dubai era gol, nici tipenie de om cat vedeai cu ochii, ajungeai lejer in 30 de min la poarta de imbarcare, dar daca e un aeroport in care nu ai mai fost tot nu e o idee buna sa lasi atat de putin timp (te ratacesti pe acolo, poate incurci terminalul daca nu vii cu taxiul, poate-poate...).

Pe de alta parte mi se pare stupid sa deschizi un astfel de topic, ia nene un taxi si ai rezolvat, trebuie sa ceri sfatul batranilor pe forum...

#42
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postcristiandrei, on 07 februarie 2020 - 10:09, said:




Te rog sa o lasi mai moale cu sfaturile! Scuze daca par prea dur dar, omul poate sa piarda avionul daca urmeaza sfaturile tale.

Abia am avut zobr de pe Otopeni, pleacare la 6 si ceva dimineata, eu mi-as planifica sa ajung cu 3 ore ca sa fiu linistit, OK, daca ai chek in facut on line si nu mai stai la coada la check in atunci 2 ore. Otopeniul este dezastru, aia inca nu au auzit de organizare, bun, este aglomerat dar mai rau ca este administrat cu de incapabili.
Pe scurt, stai mult la coada la check in, dar aici difera de la companie la companie, daca esti pe Wizz dimineata ai pus-o. Apoi stai la controlul de securitate, la unul dintre cele doua puncte. Stai, nu scapi, mai stai si la controlul de documente!

@initiator, drum bun si zbor lin

Stiu ca surprize pot aparea oricand, ca deh, in Bucuresti orice e posibil, si eu era sa patesc sa pierd un avion cu destinatie Miami, desi plecasem cu muuuult timp inainte (era anul de gratie 2009, prin Aprilie, se lucra la podul/pasajul din fata aeroportului. Am facut cam 2 ore pe cativa kilometri, maxim 2-3, si ultimele sute de metri m-am dat jos si da-i bataie! Dar de la un astfel de evenimente sau zile cu zapezi cat gardul sau mai stiu eu ce, nu cred ca ar rost nici sa pierzi ore pretioase din viata uitandu-te pe pereti. Si 2-3 ore e mult prea mult, dar fiecare face cum crede.

#43
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
O ora inainte de inceperea imbarcarii cred ca e de ajuns, chiar si pe Otopeni. Ca asta te intereseaza, ora de imbarcare, nu ora plecarii care e dupa vreo 30-40 minute.
Acum,  ghinioane poti sa ai, dar asta nu inseamna ca trebuie sa stai ore intregi degeaba prin aeroporturi de fiecare data, doar asa, dintr-un fel de mini-paranoia.
Mi se pare cel mai penibil sa dureze o ora jumate zborul si sa stau 2 ore degeaba prin aeroport.

Insa e adevarat, in strainatate merge mai repede ca pe Otopeni, nu intra toti calatorii la doar 1-2-3 fluxuri de securitate.

Edited by epetroiu, 07 February 2020 - 20:33.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postepetroiu, on 07 februarie 2020 - 20:31, said:

O ora inainte de inceperea imbarcarii cred ca e de ajuns, chiar si pe Otopeni.
2 se recomanda peste tot si 3 cand e aglomeratie.

#45
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postandreic, on 07 februarie 2020 - 21:28, said:

2 se recomanda peste tot si 3 cand e aglomeratie.

Normal ca se recomanda, aia din duty-free-uri, cafenele etc trebuie sa isi scoata si ei banii.

#46
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postepetroiu, on 07 februarie 2020 - 22:05, said:

Normal ca se recomanda, aia din duty-free-uri, cafenele etc trebuie sa isi scoata si ei banii.

Corect. Sfatul respectiv poate fi interpretat si in sensul asta.

Pentru cei care nu sunteti familiarizati cu Otopeni si aveti plecare de aici: NU va lasati dezarmati in fata preturilor de 25-30 de lei la sandwich-uri! (si altele). Exista un magazin Carrefour cu preturi normale la SOSIRI la nivelul zero (SOSIRILE sunt amplasate spre sud fata de PLECARI, intrebati si cred ca oricine va poate spune unde este magazinul).
Au sandwich-uri, pateuri etc. la preturi uzuale (1,5 lei un pateu, 4-5 lei un sandwich si asa mai departe).

La PLECARI e pur si simplu jaf la mancare.

Am atasat un screen shot. Sageata de sus arata unde va lasa autobuzul (780,783) si linia aia punctata arata un trotuar pe care puteti merge pana la SOSIRI, unde veti vedea Carrefour (trebuie sa intrati la SOSIRI, pe usa de dupa chioscul de bilete STB, in sensul sagetii din josul pozei atasate)

Personal, m-am simtit usurat financiar cand am schimbat avionul la Glasgow (GLA) si am vazut un Tesco fix in aeroport de unde am luat de mancat si de baut la preturi absolut uzuale (18 p era o banana, am luat la bucata, mi-aduc aminte; 1 lira si un pic o bere, 1 lira si un pic un sandwich cu ou - egg and cress, 30 p o chifla si asa mai departe.).
Bravo lor, pe bune. Aeroporturile nu ar trebui sa fie o zona de "te-am prins, gata, te-am jefuit".

Eu nu inteleg de ce la Otopeni au preturi de 3-6 ori fata de oras. In alte orase europene nu sunt diferentele astea la pret. E o cafea in oras la Milano 1 euro, atat e si la aeroport, sau hai, 1,2 euro. Dar nu 4 sau 5. La fel si la mancare.

Attached Files


Edited by cattavencu, 07 February 2020 - 23:40.


#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postepetroiu, on 07 februarie 2020 - 22:05, said:

Normal ca se recomanda, aia din duty-free-uri, cafenele etc trebuie sa isi scoata si ei banii.
Ce treaba au aia, mananci acasa si pleci sa calatoresti nu sa mananci pe drum, nu mergi la McDo :)

#48
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postcattavencu, on 07 februarie 2020 - 23:25, said:

...
După vreo 50  de aeroporturi pe 4 continente, tind să spun că Henri Coandă este un aeroport decent. Și ca prețuri și ca servicii. Fiecare cu viziunea lui, nu-i așa? Cu cît deschizi ochii mai larg, cu atît se vede mai bine lumea.

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

View PostX41Xu1, on 08 februarie 2020 - 01:17, said:

După vreo 50  de aeroporturi pe 4 continente, tind să spun că Henri Coandă este un aeroport decent. Și ca prețuri și ca servicii. Fiecare cu viziunea lui, nu-i așa? Cu cît deschizi ochii mai larg, cu atît se vede mai bine lumea.


In mare asta e si opinia mea.
Terminalul insa e foarte ok, binisor peste medie.
Preturile insa, desi sint in domeniul normalului pentru un aeroport, sint mari comparate cu pretirile la 500m mai incolo.

#50
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postandreic, on 08 februarie 2020 - 00:42, said:

Ce treaba au aia, mananci acasa si pleci sa calatoresti nu sa mananci pe drum, nu mergi la McDo Posted Image

Pai da, dar cand stai 2 ore degeaba pe acolo inevitabil te mai tenteaza cate ceva.
Asa, daca toti ar ajunge cu 15 min inainte de imbarcare (cum ar cam fi si normal), aia ar da faliment.

View PostX41Xu1, on 08 februarie 2020 - 01:17, said:

După vreo 50  de aeroporturi pe 4 continente, tind să spun că Henri Coandă este un aeroport decent.

Decent, dar cam "ca la tara" asa, cand vii de pe alte mari aeroporturi. Posted Image
Insa da, ce e cu preturile alea mai ales ca, din cate am inteles, magazinele duty-free sunt scutite de niste taxe?

Edited by epetroiu, 08 February 2020 - 10:45.


#51
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostX41Xu1, on 08 februarie 2020 - 01:17, said:

După vreo 50  de aeroporturi pe 4 continente, tind să spun că Henri Coandă este un aeroport decent. Și ca prețuri și ca servicii. Fiecare cu viziunea lui, nu-i așa? Cu cît deschizi ochii mai larg, cu atît se vede mai bine lumea.

Nu, nu e decent. Ar trebui sa aiba preturi ca in oras, in centrul Bucurestiului.

Prin alte tari e un sadwich 3-4 euro in oras? Eh, cam atat e si la aeroport.
La Otopeni sunt preturi de Amsterdam, Dublin, Paris - nu stiu de ce (bine, in afara motivatiei "pentru ca se poate")

Asta la mancare.

Referitor la alte servicii, nu stiu, nu am folosit absolut nimic niciodata, nici macar pe un carucior de bagaje nu am pus mana, n-am inchiriat masina etc. O fi ok, nu stiu ce sa zic.

#52
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostMondeo, on 07 februarie 2020 - 10:05, said:

nu conteaza nu e nevoie de rovineta pe DN1 pana la aeroport.

esti intr-o mare eroare - afla ca TREBUIE vigneta pana la aeroport! Cum ai iesit din Bucuresti si pana intri in Otopeni, circuli pe DN1, adica ai nevoie de vigneta!
Apropo de strambat din nas cand afla unde mergi, eu nu am avut probleme. Am folosit pana acum Clever (stiu ca s-a oprit de la 1.03.20) si scriam in pagina de inceput unde merg. Nu cred ca am asteptat niciodata mai mult de 5-7 min pana sa vina taxiul sa ma ia.....
Coada a fost mare la Otopeni la check-in-ul de Tarom - nu stiu de ce, au pus toate cursele la checkin comun - cred ca se sta in jur de 40 minute doar acolo

Apropo de costuri: de la Marriott pana la Otopnei a fost in jur de 40 lei pe ceas (ce am lasat in plus nu se pune) saptamana trecuta. La intoarcere, m-a costat vreo 52 lei (a fost cu tarif mai mare, de 2.3lei/km).
Ref la cei care stramba din nas de modul in care arata masinile de taxi - eu am circulat decent , si stiu ce inseamana sa ai o masina buna in ograda. Cred ca cei care stramba din nas nu au avut o masina personala si se asteapta la cine-stie-ce-scaune cu masaj, ventilate si alte OZN-uri.

Edited by bogwol, 06 March 2020 - 16:27.


#53
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
Lipesc si eu o intrebare aici sa nu mai fac alt thread...

merg sa iau pe cineva din aeroport (cu masina) si ajung cu 2-3 ore mai devreme (plus o eventuala intarziere a avionului / pasagerilor) ...
Intrebare: ce se poate face / pe unde sa te invarti 2-3-4 ore...? Ca alternativa ar fi sa trag de 2-3 cafele la o statie de benzina Posted Image

Edited by dansysro, 19 July 2020 - 14:28.


#54
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009

View Postdansysro, on 19 iulie 2020 - 14:27, said:

Lipesc si eu o intrebare aici sa nu mai fac alt thread...

merg sa iau pe cineva din aeroport (cu masina) si ajung cu 2-3 ore mai devreme (plus o eventuala intarziere a avionului / pasagerilor) ...
Intrebare: ce se poate face / pe unde sa te invarti 2-3-4 ore...? Ca alternativa ar fi sa trag de 2-3 cafele la o statie de benzina Posted Image

Depinde de oră...dacă nu e noaptea, de exemplu la Mall Băneasa sau la IKEA...Dacă e noaptea, un pui de somn în parcare Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate