Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Renovare si hidroizolatie balcon mic

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
Dragi pasionati,


M-am hotarat sa iau pe cont propriu acest proiect. Am ceva habar despre renovari si materiale pentru ca tocmai am terminat de renovat un alt apartament - in sensul ca am cumparat materiale pentru echipa si am mai stat un pic pe langa ei. Dar experienta practica zero.

Datele problemei:
- balcon micut inchis, gen semicerc in bloc construit in ~90, ne-reabilitat
- apartament cumparat in 2014 proaspat renovat de ochii lumii (de vanzare) si cand ploua intra apa in casa si se umezea rau balconul; chemat echipa de hidroizolatie exterioara si parca de atunci nu prea mai intra apa dar balconul trebuie refacut si hidroizolat interior.

Plan:
- vreau sa razui cat de mult se poate, apoi sa dau o strat - doua de ceva hidroizolant
- sa plachez cu polistiren
- sa pun faianta


Intrebari:

- Ce solutie hidroizolanta recomandati, care sa fie aplicata imediat dupa razuit? Ceva de genul celei de mai jos poate? https://www.dedeman....-5-kg/p/6029854

- Ce fel de polistiren? As merge pe extrudat de 3 cm. De fapt mi-a ramas ceva polistiren de 6 mm de la parchet, ar fi total sa exclus sa folosesc asa ceva?

- Daca merg pe extrudat, ce fel de adeziv sa folosesc? Evident ceva care sa mearga peste hidroizolatia de mai sus.

In final vreau o solutie cat mai simpla DYI, le un pret mediu si calitate medie.


Multumesc in avans pentru raspunsuri.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La mine (bloc 2017), pe balcon a izolatie din polistiren 10 (n-am pus rigla, dar e teapana). N-am inteles de ce au pus asa mare, dar imi convine, balconul fiind inchis, tine mai bine caldura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate