Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Sensul giratoriu - prioritate

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
95 răspunsuri în acest subiect

#91
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Mie mi-a scapat una in fata fie-mii ieri seara, cand mi-a sarit un imbecil in fata, noaptea. Abia l-am salvat, cu o frana de zile mari. Cu toate ca am primit mustrari, il bag din nou in bip bip bip ma-sii, ca injuratura nu rupe oase.

#92
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Dihore, nu esti sofer daca nu stii cateva neaose! :peacefingers: Tocmai pentru ca - vorba lui Danvlas - injuratura nu rupe oase! :)

#93
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006
Un aspect negativ al sensurilor giratorii ar putea fi si poluarea. In conditiile in care masinile noi au sisteme start-stop, ai oprit la semafor si motorul s-a oprit. Spre sensul giratoriu inaintezi treptat folosind viteza mica si ambreiajul, asta traducandu-se in uzura si particule generate de frictiune, ambreiaj si frana.

#94
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012
bun punct de vedere, dacă nu:
-extrem de mulți dezactivează sistemul, pt că li se pare că în 20 de secunde nu economisesc nimic - ba chiar ucid bateria și electromotorul (chiar dacă alea-s făcute să reziste un pic mai mult)
-semaforul te face, ca la plecare, să accelerezi ca nebunul din varii motive (psihologice - ai stat!, concurențiale - nu cumva vecinul de bandă să ajungă în fața ta la următorul semafor, strategice - poate,poate îl prinzi pe următorul semafor verde) Accelerând puternic S-A DUS DRAKKULUI tot ce ai economisit la semafor!!!

sensurile au apărut ca necesitate de fluidizare => mașina petrece mai puțin în trafic = fum mai puțin
deci păstrând semafoarele => timp petrecut mai mult în trafic = fum mai mult

#95
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 08:46, said:

Eu n-am Ăźnțeles care e problema.

Problema e ca nu poate incetini suficient, ca sa opreasca daca vine unul din stanga, are nevoie ca ala sa semnalizeze.

#96
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi cum dracu nu poate încetini suficient ?

Ce face vine cu avionu sau cum ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate