Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sensul giratoriu - prioritate

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Personal ma enerveaza sensurile giratorii de acum, nu aveam nici o problema cu ele acum 20 de ani.

Cand am luat permisul de conducere regula in sensul giratoriu era cea a prioritatii de dreapta, cine intra in sens are prioritate. SImplu si comod, intrai in sens si opreai daca venea oricine din dreapta ta, daca era liber mergeai inainte, nu iti trebuia mare atentie.

Regulile de acum presupun ca cel intrat in sens sa aibe prioritate, deci trebuie sa te asiguri la intrare. In parte trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celui din sens, insa nu poti avea incredere ca cel ce semnalizeaza dreapta va merge la dreapta si tu poti sa intri in sens. In plus se fragmenteaza traficul, ai o sosea cu trafic si un sens giratoriu, daca cineva vrea sa intoarca opreste tot traficul sa-i dea prioritate. Mai sunt sensurile giratorii in care ai la intrare cedeaza trecerea, iar daca semnul este si ascuns prin pom deja e bucuria asiguratorilor.

Ca o opinie personala, consider ca sensurile giratorii sunt perfecte in intersectiile fara trafic intens, dupa regulile prioritatii la intrarea in sensul giratoriu si prioritate de dreapta. Ar functiona astfel regula generala a prioritatii de dreapta si ar elimina confuzia cand trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celor din trafic sau semnele de circulatie prost plasate.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu era bine atunci, se bloca sensul adesea.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu n-am înțeles care e problema.

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

...dupa regulile prioritatii la intrarea in sensul giratoriu si prioritate de dreapta. Ar functiona astfel regula generala a prioritatii de dreapta si ar elimina confuzia cand trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celor din trafic sau semnele de circulatie prost plasate.

Daca iti e dor de regulile astea ...mergi in Grecia prin sensurile giratorii! ;) . Cu 3 englezi, 2 romani si 4 greci in sens...sa vezi distractie...

Edited by Dodo03, 20 February 2019 - 08:51.


#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

Regulile de acum presupun ca cel intrat in sens sa aibe prioritate, deci trebuie sa te asiguri la intrare.....
Mai sunt sensurile giratorii in care ai la intrare cedeaza trecerea
chiar nu conteaza  daca ai sau nu semn de "cedeaza trecerea", oricum asta trebuie sa faci cand intri in giratoriu
nu-ti convine: fa o petitie, convinge 100-200k oameni sa o semneze si o depui la...Veorica
sau te te dai cu autobuzul si ai scapat de griji

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Acum 20 de ani nu aveai traficul de acum, sa vezi ce inseamna sa te opresti in mijlocul sensului giratoriu.
Daca ai o hoarda de 200 de masini (se intorc oamenii de la munte) care intra dintr-o parte, celelalte masini stau in sens si dau prioritate. Sa zicem ca intru in sens pe intrarea cu 200 de masini si vreau sa ies la a 3-a iesire. Ghinion, ca sensul e ocupat de masinile care dau prioritate la cele 200 de masini.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

Personal ma enerveaza sensurile giratorii de acum, nu aveam nici o problema cu ele acum 20 de ani.
Mergi pe jos, folosește transportul în comun sau alege rute fără giratorii.
Din cauza celor ca tine se produc multe accidente.

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si eu am prins prioritatea de dreapta in giratoriu. Era o mizerie.
"daca cineva vrea sa intoarca opreste tot traficul sa-i dea prioritate"
Asta e o exagerare. Poti sa te rotesti cat vrei in sens, ca nu blochezi decat cate o masina pe fiecare intrare prin dreptul careia treci. Dupa ce treci, intra vreo 5-6 masini pana sa ajungi tu din nou la acea intrare.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Old man alert !

#10
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu de ce am impresia ca tu conduci doar duminica la pranz...La ce iti mai trebuie indicator pt. "cedeaza trecerea" cand asta e regula generala in giratorii?

#11
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 09:11, said:

Old man alert !


Vine si randul tau stai calm......

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 08:46, said:

Eu n-am înțeles care e problema.
Omul nu stie sa circule, asta e problema. Si-l deranjeaza aia care stiu.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarapok, on 20 februarie 2019 - 09:14, said:

Vine si randul tau stai calm......

Sunt deja bătrân.

Doar că eu mă adaptez.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 09:17.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

Cand am luat permisul de conducere regula in sensul giratoriu era cea a prioritatii de dreapta, cine intra in sens are prioritate. SImplu si comod, intrai in sens si opreai daca venea oricine din dreapta ta, daca era liber mergeai inainte, nu iti trebuia mare atentie.
looool. Deci intr-un sens cu 4 iesiri, cine voia sa faca stanga (sa ia a 3-a iesire), oprea practic la 3 intersectii :lol:

Da, indobitocesc sistemul de atunci. Bine naiba ca acum poti conduce ca un om normal.

#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmyshyk, on 20 februarie 2019 - 09:16, said:

Omul nu stie sa circule, asta e problema. Si-l deranjeaza aia care stiu.


Pai trebuie doar sa se uite la semne, nu sunt in toate sensurile giratorii, la intrarea in ele, semnele cu cedeaza trecerea? ce trebuie sa stii mai mult decat semnul asta, care este omniprezent, si il stie si un copil de clasa 2

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorin_2k, on 20 februarie 2019 - 09:08, said:

Mergi pe jos, folosește transportul în comun sau alege rute fără giratorii.
Din cauza celor ca tine se produc multe accidente.
Poate ca ar fi o idee sa nu exprimi rezultatul procesului tau de gandire, din replica ta imi dau seama ca nu functioneaza tocmai bine partea care gestioneaza inteligenta. Am spus ca personal mi se parea mai ok modul de gestionare a traficului dupa vechile reguli, insa nu am corelat cu intensitatea sa. Este posibil ca in conditiile actuale de trafic sa fie mai ok asa.
Momentan am permis de conducere de vreo 25 de ani si nici un accident. Ma enerveaza sensurile giratorii si traficul urban, din fericire sunt printre acei norocosi care fac pe jos 10 minute pana la serviciu si sunt doar sofer ocazional de week-end. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi placa cand ajung in Constanta si GPS-ul imi repeta intr-una: "At the roundabout...".

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkarapok, on 20 februarie 2019 - 09:14, said:

Vine si randul tau stai calm......
De ce crezi ca vreau pilot automat?

#18
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

sunt doar sofer ocazional de week-end
I was right again!  Din pacate, mie, de astia ca voi mi-e cel mai teama in trafic;

Edited by pisty16, 20 February 2019 - 09:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate