Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Formula Excel - verifcare și autocompletare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Mai e Notepad++ care stie REGEX.
Cand nu pot lucra cu Google Sheets si tre sa fac in excel, de multe ori dau copy/paste in notepad++, fac acolo find/replace-urile care sa modifice in formatul in care vreau, dau inapoi copy/paste in excel si-mi continui treaba.
Iar fara SQL ma descurc si in Excel, dar expresiile devin mai complicate.
Incerc sa evit cat de mult pot sa fac aplicatii in C#(sau c++, ca alte limbaje nu cunosc) deoarece nu stapanesc chestia cu interfata cu utilizatorul si practic majoritatea programelor nu fac altceva decat sa citeasca dintr-un fisier, sa faca calcule si sa scuipe rezultatele in alt fisier.
Iar chestia asta nu poate fi utilizata de catre altcineva.
Insa un tabel in excel poate fi utilizat, e mai usor de inteles ce-am facut acolo pentru ca altcineva sa continue munca sau sa lucreze pe el.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:)) excel si notepad++ = m$ ca OS si cum nu folosesc m$ ca OS nu stiam nici de notepad++ ca stie REGEX. vim FTW (off topic). Daca stau sa ma gandesc mai bine REGEX m-ar fi ajutat la fostul job ca aveam niste balarii in format hostname.domeniu si imi dadea formulele peste cap pe cand un simplu "^[^.]+" ar fi rezolvat problema. Noroc cu TL-ul care stia mai bine ca mine excel si a gasit solutia cu LEFT si MATCH. La mine era mai simplu ca de interes era rezultatul final asa incat eu care prelucram datele din acel fisier as fi putut sa o fac in orice fel doream. Asta daca aveam posibilitatea sa lucrez cu ce doream din pacate acest lucru nu era posibil. Si chiar aveam nevoie intr-un punct sa copiez o linie cu 6 celule in functie de valoarea unui IF dintr-o foaie in alta. Fix cam ce a dorit initiatorul acestui topic. Problema a fost ca am ajuns sa copiez de mana datele dintr-o foaie in alta si apoi sa trimit fisierul mai departe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate