Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Casa vis a vis de cimitir

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 GoldMasters, on 15 februarie 2018 - 00:01, said:

Cei care au construit casa de ce au decis sa vanda asa de repede locuinta?
O fi bantuita.
Sau au intrat in depresie si se tem ca daca mai stau acolo ajung sa se mute peste drum.

#38
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
mai devreme sau mai tarziu va ajunge "acolo" ! ...
avantajul este ca poate economisi banii ptr dric ! ....

Edited by realduc, 15 February 2018 - 00:11.


#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Seteh, on 15 februarie 2018 - 00:06, said:

Mda... 3000 de oameni contrazisi de baxon. Eu iti propun sa mergi acolo sa discuti cu ei, poate te alearga cu furcile.
Aia 3000 de oameni au ales sastea acolo si sa aiba cimitirul in curte deci isi merita soarta cu varf si indesat ! Exact ca aia care-si fac case la marginea paraielor si cand vine puhoiul primavara urla ca le-a luat viitura casele , binenteles ca reconstruiesc in acelasi loc si anul urmator iar patesc asta .

#40
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu toti au ales, sunt destui care au fost fortati sa stea acolo pentru ca acolo si-a facut strabunicul casa si din tata in fiu acolo au stat... bani de altceva de unde, mai ales in zilele noastre cand costa mp de teren de 10.000 ori mai mult ca pe vremuri.

#41
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

 GoldMasters, on 15 februarie 2018 - 00:01, said:

Cei care au construit casa de ce au decis sa vanda asa de repede locuinta?
Habar nu am...asta ma intrebam si eu si amicul meu. Culmea e ca au si finista-o si amenajat-o cu materiale si ornanente  calitative. Chiar m-am uitat destul de atent la usa de la garaj (garajul intra direct in casa, iar din garaj ai use catre interiorul casei). Cu telecomanda, glisanta pe verticala, super lucrare.

El a discutat cu agentia imobiliara , reprezentatntul nu cunostea istoria casei si nici a propietarilor, stia doar in ce an s-a terminat constructia si inca cateva detalii minore. Cheia de la casa a fost lasata la agentie si a fost destul de usor la vizionare, nu a trebuit sa asteptam pe propietari sa deschida.

#42
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cel mai probabil nu locuieste nimeni in ea.
O mostenire ceva.
Am cunoscut pe cineva care a mostenit o casa de la un frate care a murit. Evident ca a vandut casa, mai ales ca era in alt oras.
Unii sunt norocosi si au parte de mosteniri din toate partile.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 cuculea, on 15 februarie 2018 - 00:14, said:

Habar nu am...asta ma intrebam si eu si amicul meu. Culmea e ca au si finista-o si amenajat-o cu materiale si ornanente  calitative. Chiar m-am uitat destul de atent la usa de la garaj (garajul intra direct in casa, iar din garaj ai use catre interiorul casei). Cu telecomanda, glisanta pe verticala, super lucrare.

El a discutat cu agentia imobiliara , reprezentatntul nu cunostea istoria casei si nici a propietarilor, stia doar in ce an s-a terminat constructia si inca cateva detalii minore. Cheia de la casa a fost lasata la agentie si a fost destul de usor la vizionare, nu a trebuit sa asteptam pe propietari sa deschida.

Eu zic sa nu va grabiti, vizitati zona de mai multe ori, nu numai casa.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2018 - 00:20.


#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca prietenul tau e superstitios , sa cheme popa s-o sfinteasca inainte sa o cumpere :)
Serios daca actele sunt in regula si imobilul este liber de sarcini , pretul este ok , terenul si structura casei sunt ok , faptul va vis a vis e un cimitir nu poate fi un dezavantaj . Gandeste-te cum era daca era un spital de oncologie peste drum Posted Image

#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

 Baxon, on 15 februarie 2018 - 00:21, said:

un spital de oncologie peste drum Posted Image
Ohhh...la asta nu m-am gandit si nici nu vreau...stiu ce e ala cancerul, am avut un caz in famile, cineva extrem de drag, si sincer, nu doresc nici la dusmanii mei asa ceva.

Ma, sincer, casa e foarte faina, mie personal mi-a placut. Nu trebuie sa mai bagi absolut nimic in ea, doar sa isi ia niste mobila si sa isi puna camasile in dulap..atat.

Data viitoare cand ma duc pe acolo, daca mai ajung, o sa incerc sa ii fac niste poze. Nu m-a dus capul sa ii fac cand am fost la vizionare, eram prea incantat de casa si de ce finisaje au bagat in ea.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Sigur exista si traseu de autobuz in zona...o sa fie foarte usor sa explici unde stai. Daca iei un taxi, ii spui scurt , la cimitir.
Cred ca sunt si pomi fructiferi pe acolo...

Edited by MembruAnonim, 15 February 2018 - 00:29.


#47
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

 MembruAnonim, on 15 februarie 2018 - 00:28, said:

Sigur exista si traseu de autobuz in zona...o sa fie foarte usor sa explici unde stai. Daca iei un taxi, ii spui scurt , la cimitir.
Cred ca sunt si pomi fructiferi pe acolo...
Da , e liie de autobuz in zona. la ceva distanta e si un complex de magazine (carrefour, megaimage, lidl), dar nu e problema distanta, omul merge mult cu masina.

#48
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Bai nene...asta-i minciuna ce are prietenul tau. Altii au curtea direct in cimitir si sa vezi ce party-uri trag. Nu stiu chiriasii cum se simt...dar eu am trecut pe acolo si nu mi s-a parut ca cineva ar fi deranjat.
Uite aiciunde scrie MoneyGram. Acolo e cimitir evreiesc...dar tot cimitir este.

#49
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 marius87ism, on 14 februarie 2018 - 23:22, said:

Weekendul e zi de adunare in cimitir la tine in localitate, sau...?
Desigur, la noi in tara decesele sunt mult mai mari ca si natalitatea insa nu cred sa creeze asa mari probleme clopotele.

te distrug clopotele..aici nu te mai trezeste cocosul..direct clopotul:))..la mine la tara  se aud clopotele de la aprox 800 de m:)..iti dai seama cum e in weekend..sau de sambata mortilor..
O sa fie mult zgomot, culmea, in zile libere:)..nu e de mirare ca a gasit un pret asa de bun:)

 cuculea, on 14 februarie 2018 - 23:35, said:

Nu am intalnit sau auzit de practica asta...eu am bunici inmormantai de 20 de ani si nu i-a scos nimeni, sunt la locul lor . Am rude si cunostinte care au inmormantati de 10-12 ani, nu s-a pomenit niciodata de dezgopare....in ce zona a tarii se practica asa ceva?

daca ai doua locuri de veci si mai moare unul.. nu ai voie sa-l ingropi tot acolo..doar dupa 7 ani... cam asa e practica la noi in zona:)..in fine, sunt multe obiceiuri

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 jimi91, on 15 februarie 2018 - 00:49, said:


te distrug clopotele..aici nu te mai trezeste cocosul..direct clopotul:)).

Stai linistit ca nu bat noaptea si dupa 2-3 luni te obisnuiesti de nici cand bat nu le mai auzi decat daca cineva iti atrage atentia Posted Image
Zici de galagie de ziua mortilor , neah nu se vine cu muzica , oamenii trec in tacere , basca mai ai o sansa sa scoti la poarte flori si lumanari sa faci bani de o bicicleta noua .

#51
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Baxon, on 15 februarie 2018 - 00:57, said:

Stai linistit ca nu bat noaptea si dupa 2-3 luni te obisnuiesti de nici cand bat nu le mai auzi decat daca cineva iti atrage atentia Posted Image
Zici de galagie de ziua mortilor , neah nu se vine cu muzica , oamenii trec in tacere , basca mai ai o sansa sa scoti la poarte flori si lumanari sa faci bani de o bicicleta noua .

nu bat noaptea, bat dimineata:)..

Si mai exista o problema..nu poti sa dai un chef, sa faci un gratar (d-aia ai curte) fara sa nu-ti pui intrebarea..."oare  ingroapa pe cineva azi?"..iti dai seama ce elegant e, cand tu faci mici la gratar si la 100 de m se tine o slujba...  

Sa nu mai zic de ziua cand se trezesc mortii..apocalipsa zombilor..el moare primul:|

#52
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Pe mine ma desparte de cimitir un gard de 2m. Niciun stres.... avand in vedere ca la varsta de 7-8 ani saream noaptea gardul cu prietenii de pe strada sa furam cirese din cimitir. Toti de pe acea strada ne-am obisnuit...vecinul de langa mine si-a facut gradina cu flori in cimitir.
Trebuie sa fii un pic sarit de pe fix sa traiesti cu mortii la nici 30 de metri de tine...dar daca iti invingi frica te obisnuiesti...devii prieten cu ei....te mai intalnesti la o bauta, la o petrecere, etc...pe urma fiecare la casa lui. Mai rau a fost cand m-am insurat si i-am spus doamnei ca in spatele casei am cimitirul. La inceput i-a fost frica...cu timpul s-a obisnuit si i-a trecut.

Edited by RasAlGhul, 15 February 2018 - 01:13.


#53
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 RasAlGhul, on 15 februarie 2018 - 01:11, said:

Pe mine ma desparte de cimitir un gard de 2m. Niciun stres.... avand in vedere ca la varsta de 7-8 ani saream noaptea gardul cu prietenii de pe strada sa furam cirese din cimitir. Toti de pe acea strada ne-am obisnuit...vecinul de langa mine si-a facut gradina cu flori in cimitir.
Trebuie sa fii un pic sarit de pe fix sa traiesti cu mortii la nici 30 de metri de tine...dar daca iti invingi frica te obisnuiesti...devii prieten cu ei. Mai rau a fost cand m-am insurat si i-am spus doamnei ca in spatele casei am cimitirul. La inceput i-a fost frica...cu timpul s-a obisnuit si i-a trecut.

pai, tu esti RasAlGhul..l-ai antrenat pe Batman.. despre ce vorbim?

#54
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Daca isi face put, are si apa cu minerale.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate