Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa vis a vis de cimitir

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcuculea, on 14 februarie 2018 - 23:35, said:

Nu am intalnit sau auzit de practica asta...eu am bunici inmormantai de 20 de ani si nu i-a scos nimeni, sunt la locul lor . Am rude si cunostinte care au inmormantati de 10-12 ani, nu s-a pomenit niciodata de dezgopare....in ce zona a tarii se practica asa ceva?

View PostMembruAnonim, on 14 februarie 2018 - 23:36, said:

Nu prea sunt in domeniu, dar parca auzisem ceva...
la mine (dambovita, lucieni) orice mort este scos dupa 7 ani si se face slujba de pomenire.. (doar daca vrea familia, nu e obligatoriu)

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://hunedoaralibe...tii-dupa-7-ani/

Quote

Dupa ce trece numarul de ani, trebuie sa mai cumperi o data groapa, ca, de nu, iti scot mortul de acolo si vand din nou locul de veci! Nu glumesc!Interesati-va cand cumparati un loc de veci!

incredibil  https://www.crestino...ead.php?t=13093

Edited by MembruAnonim, 14 February 2018 - 23:45.


#21
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ok...hai sa lasam legendele si dezgopatul mortilor...


Ziceti-mi ce ati face voi cu privire la mutatul intr-o astfel de casa cu astfel de vecini. V-ati simti confortabil, v-ati simti stingeriti, speriati, sau in ce fel? ce credeti din punctul vostru de vedere

#22
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Personal nu as face asta, e deprimant, mai ales daca esti genul ganditor si privesti pe fereastra des.
Daca esti genul care lucreaza de dimineata pana seara, si seara cand ajunge acasa cade direct in pat, atunci nu e mare problema, doar in weekend sa te deranjeze, dar probabil nici atunci ca faci friptane in curte, deci nu poti vedea privelistea.

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Când i-o fi rău trece strada și se-așează în prima groapă. Acum serios, 80-100 de metri e destul. Alții au cimitirul la 10 metri. Nu-i bai. Dacă ești superstițios sau faci cruci la toate capelele posibil să fii afectat psihic. Eu nu m-aș simți deranjat de vecinii de sub pământ ci de cei de deasupra.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Tipul nu e speriat, nici credincios nu prea e. PAre sa nu il deranjeze si observ ca e hotarat sa o cumpere. Eram curios de parerea voastra , ce ziceti cu privire la acest aspect. Si ca sa imi dau si eu cu parerea, nici pe mine nu m-ar deranja. cred ca sunt mai multe avantaje decat dezavantaje.

Bineanteles, important este sa se simta el bine in casa.

#25
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Eu am fost la cineva care are casa peste strada de cimitir, casa e facuta langa trotuar, trotuarul are 1,5 metri, urmeaza strada de 7 metri si trotuarul de langa cimitir de 1,5 metru si apoi mormintele chiar langa gard. Deci exact 10 metri.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postromangx, on 14 februarie 2018 - 23:52, said:

Eu am fost la cineva care are casa peste strada de cimitir, casa e facuta langa trotuar, trotuarul are 1,5 metri, urmeaza strada de 7 metri si trotuarul de langa cimitir de 1,5 metru si apoi mormintele chiar langa gard. Deci exact 10 metri.
Si...ce sentiment ai avut? sau cunostinta ta.ce zice, cum se simte? are vreo problema? (la cap binanateles)

#27
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu am mai intalnit o problema. Bine, poate doar eu... Mirosul.
In satul vecin al celui in care sta soacra, vara, dupa ploi de cateva zile durata, la venirea caniculei miroase de la cimitir.  Aia spun ca e panza freatica prea sus si combinat cu ploaia deja e cam mult.
Si sincer mi s-a parut ca si in Craiova mirosea de la cimitirul Sineasca.

Daca stiu ca nu ar mirosi urat eu nu as avea nici o problema sa stau acolo.

Edited by Seteh, 15 February 2018 - 00:01.


#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcuculea, on 14 februarie 2018 - 23:12, said:



Ce parere aveti de "vecinii" din fata casei? Ati vrea sa stai intr-o casa unde sa aveti asemenea "vecini"?  


Is cei mai buni vecini de pe lume , nu fac tambalau noaptea si poti sa te odihnesti . Daca ai norocul sa fie si o biserica in apropiere si esti religios , duminica iesi doar in curtea ta sa asculti slujba fara sa stai cu gloata care ragaie , se baseste si freamata ...

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Cand imi cautam, am vizionat o astfel de casa, la 10 metri vis-a-vis, peste drum de cimitir. Tot asa 1.5 metri trotuar, 7 metri strada, 1.5 metri trotuar, apoi gardul si imediat morminte. Nu mi-a placut nici casa nici pozitionarea.
Era naspa rau, mai ales noaptea am fost acolo la ceva timp si era o zona slab luminata, mi s-a parut creepy rau. Ma felicitam ca am taiat-o de pe lista.

Acum in cazul de fata poate e altfel. Oricum e mult pana te obisnuiesti, dupa aia sigur nu mai ai nicio problema cu asta.

Edited by laffin, 15 February 2018 - 00:04.


#30
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Cei care au construit casa de ce au decis sa vanda asa de repede locuinta?

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSeteh, on 15 februarie 2018 - 00:00, said:

Eu am mai intalnit o problema. Bine, poate doar eu... Mirosul.
In satul vecin al celui in care sta soacra, vara, dupa ploi de cateva zile durata, la venirea caniculei miroase de la cimitir.  Aia spun ca e panza freatica prea sus si combinat cu ploaia deja e cam mult.
Si sincer mi s-a parut ca si in Craiova mirosea de la cimitirul Sineasca.
Miroase pe dracu . Soacra-ta ori are nasul sensibil si simte mirosul paraului de langa casa sau haznaua ori vrea sa se mute cu voi sa aveti grija de ea si sa duca un trai relaxat pe spatele tau !

View PostGoldMasters, on 15 februarie 2018 - 00:01, said:

Cei care au construit casa de ce au decis sa vanda asa de repede locuinta?
Sa faca bani !

#32
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Post_-AppleS-_, on 14 februarie 2018 - 23:33, said:

Normal ca o vinde dupa un an la un pret bun daca e bantuita...
Cand locuiesti langa cimitir adevarata reprezinta strigoii si moroii.
In Moldova doar daca doreste familia se dezgroapa oasele la 7 ani de la inmormantare.

#33
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
N-am dezbatut astfel de subiecte cu omul.
Pe mine personal m-a deprimat privelistea, probabil ca in timp te obisnuiesti, nu stiu.
Pentru unul care n-a calcat in cimitir din 1900 si nu prea a avut ocazia sa treaca pe langa unele decat in viteza cu masina e alta senzatie.
In rest zona e una linistita, trafic mic prin zona, zona relativ centrala buna.
Daca il locul cimitirului era un parc era perfecta zona.

View Postcuculea, on 14 februarie 2018 - 23:56, said:

Si...ce sentiment ai avut? sau cunostinta ta.ce zice, cum se simte? are vreo problema? (la cap binanateles)


#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde cum arata cimitirul. Eu locuiesc in partea de sus a orasului la vreo 700 de metri de cimitir . Biserica este frumoasa , cimitirul este plin de verdeata , gardurile sunt frumoase, este practic o oaza de liniste intinsa pe o suprafata mare . Mormintele sunt ingrijite , Casele de langa nu au nici o problema de ordin estetic cu "vecinatatea " pentru ca zidurile si intrarea sunt frumos desenate si arata ca o poarta de cetate .

#35
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostBaxon, on 15 februarie 2018 - 00:03, said:

Miroase pe dracu . Soacra-ta ori are nasul sensibil si simte mirosul paraului de langa casa sau haznaua ori vrea sa se mute cu voi sa aveti grija de ea si sa duca un trai relaxat pe spatele tau !


Sa faca bani !
Mda... 3000 de oameni contrazisi de baxon. Eu iti propun sa mergi acolo sa discuti cu ei, poate te alearga cu furcile.

#36
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 23:27, said:

In plus, te obisnuiesti cu ce te asteapta pe viitor.

Probabil ca unora nu le place sa li se reaminteasca zilnic ce-i asteapta in viitor. :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate