Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

eroi si anti-eroi

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
198 replies to this topic

#1
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Stiu, am ales cel mai prost moment din lume sa intreb dar acum m-am gandit: de ce doi oameni decorati la fel sunt tratati diferit?
Aceeasi medalie in piept, aceeasi chestie pe guler, aceeasi uniforma, aceeasi centura cu diagonala, epoleti la fel. Difera crucea de la gat.

Attached Files



#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 20.12.2007
Pentru ca am fost in tabara pierzatoare in al doilea razboi mondial si cineva a trebuit sa o incaseze din plin.

#3
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
sau suntem mici si prosti. nu conteaza cu cine suntem. indiferent cine pierde, noi o luam in freza. din plin.

#4
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 radu_me, on 06 decembrie 2017 - 01:44, said:

sau suntem mici si prosti. nu conteaza cu cine suntem. indiferent cine pierde, noi o luam in freza. din plin.
tu intrebi, tu dai raspunsuri? :)))

#5
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,981
  • Înscris: 24.01.2012
Uniforma nu este la fel, decoratiile nu sunt aceleasi, nici epoletii si nici petlitele.
Nici ca forma, nici macar ca numar.
Seamana, da' eu zic sa te uiti mai de aproape.
Asta daca nu este un topic de flame.

#6
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003

 LouisCyphre, on 06 decembrie 2017 - 01:57, said:

Uniforma nu este la fel, decoratiile nu sunt aceleasi, nici epoletii si nici petlitele.
Nici ca forma, nici macar ca numar.
Seamana, da' eu zic sa te uiti mai de aproape.
Asta daca nu este un topic de flame.
vrei sa desenez cu rosu in PS 'asemnarile identice'?

#7
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,981
  • Înscris: 24.01.2012
te rog
sunt asemanatoare, nu identice.
dar, fie ca tine.
chiar sunt curios.

Edited by LouisCyphre, 06 December 2017 - 02:14.


#8
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
primul, nu stiu cum a putut primi medaliile alea. al 2lea cred ca pe merit
primul a fost o vulpe (sa fiu dragut totusi), al 2lea a facut ce era necesar sa faca in vremurile alea, si a platit scump
primul, la vandut pe al 2lea, ca sa si scape pielea. a vandut tara, si a fugit cu un tren de aur
primul a murit azi, la aproape 100 de ani de trai linistit si plimbari, al 2lea a murit ca un prost vandut de primul, condamnat de un tribunal obscur, format de o gasca de hoti si vanzatori de tara. acum atat de multi ani, incat habar n am sa mai numar la ora asta
chiar, buna remarca totusi. ce dracu merita a avut primul de a primit toate medaliile si decoratiunile alea? juca un rol intr un film ceva?

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,921
  • Înscris: 21.06.2016
Propaganda asta cu "trenul" (vorba vine, maximul intregului tezaur al Romaniei nu a fost niciodata mai mult de 2-3 vagoane, si nu a luat nimeni tot tezaurul) de aur arata nu numai lipsa de un minim de educatie, ci si cit de adinc a patruns propaganda comunista.
Babaieti, ela cu trenul de aur e altul... va las pe voi sa il descoperiti. Comunistii i-au amestecat intentionat.

Edited by vrajitoruldinoz, 06 December 2017 - 02:28.


#10
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Nu a fugit nimeni cu trenuri de aur. Problema este ca unul a vandut la inamic un comandant militar in timp de razboi. Asta se numeste Inalta Tradare si se baga la Curtea Martiala. La noi a fost invers: comandantul a fost tradat si a fost predat inamicului si executat. Suntem o tara pe dos.

#11
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015
Antonescu a fost criminal de razboi. Din plin.

 radu_me, on 06 decembrie 2017 - 02:25, said:

Nu a fugit nimeni cu trenuri de aur. Problema este ca unul a vandut la inamic un comandant militar in timp de razboi. Asta se numeste Inalta Tradare si se baga la Curtea Martiala. La noi a fost invers: comandantul a fost tradat si a fost predat inamicului si executat. Suntem o tara pe dos.

Aberezi. Antonescu n-a fost altceva decat un om politic, un dictator. Conducatorul, remember? Numit de Carol al II-lea intr-o functie inexistenta, neconstitutionala si ilegala.

Ideile lui - de a continua razboiul alaturi de Axa, pe Focsani-Namoloasa si/sau Carpati - erau pe cat de iluzorii pe atat de criminale.

Am recuperat Ardealul de Nord pentru ca idiotul de Antonescu a fost inlaturat la timp si nu ne-a prins sfarsitul - inevitabil - al razboiului alaturi de Hitler.

Edited by Mount_Yerrmom, 06 December 2017 - 02:30.


#12
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 radu_me, on 06 decembrie 2017 - 02:25, said:

comandantul a fost tradat si a fost predat inamicului si executat. Suntem o tara pe dos.
Comandantul ala este un tradator si un criminal de razboi. A vandut Romania germanilor(care germani ne jefuisera deja de ardealul de nord, dat cadou ungariei hortiste) si s-a dus la masacrat civili nevinovati in odessa.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,374
  • Înscris: 06.01.2007

 radu_me, on 06 decembrie 2017 - 01:11, said:

Difera crucea de la gat.
Da. A unuia seamana mai mult cu o svastica. In rest sunt identice.

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 vacaroz, on 06 decembrie 2017 - 02:16, said:

primul, nu stiu cum a putut primi medaliile alea. al 2lea cred ca pe merit
primul a fost o vulpe (sa fiu dragut totusi), al 2lea a facut ce era necesar sa faca in vremurile alea, si a platit scump
primul, la vandut pe al 2lea, ca sa si scape pielea. a vandut tara, si a fugit cu un tren de aur
primul a murit azi, la aproape 100 de ani de trai linistit si plimbari, al 2lea a murit ca un prost vandut de primul, condamnat de un tribunal obscur, format de o gasca de hoti si vanzatori de tara. acum atat de multi ani, incat habar n am sa mai numar la ora asta
chiar, buna remarca totusi. ce dracu merita a avut primul de a primit toate medaliile si decoratiunile alea? juca un rol intr un film ceva?
Carol al II-lea isi iubea odrasla !
erau jucarii regale ! ... :)

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kokoshmare, on 06 decembrie 2017 - 01:38, said:

Pentru ca am fost in tabara pierzatoare in al doilea razboi mondial si cineva a trebuit sa o incaseze din plin.

Exact! Cineva trebuia sa ia in carca responsabilitatea pentru instaurarea comunismului in Romania, de parca ne-a intrebat cineva.

 radu_me, on 06 decembrie 2017 - 02:25, said:

Nu a fugit nimeni cu trenuri de aur. Problema este ca unul a vandut la inamic un comandant militar in timp de razboi. Asta se numeste Inalta Tradare si se baga la Curtea Martiala. La noi a fost invers: comandantul a fost tradat si a fost predat inamicului si executat. Suntem o tara pe dos.

Iar, daca nu era predat, nu mai eram o tara deloc.   Se urcau rusii calare pe noi si deveneam si noi parte din imperiul sovietic.
Nimic nu doare mai mult in istoria de kkt a Romaniei decat epoca 1918-1947

Edited by rosix, 06 December 2017 - 06:39.


#16
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Sunt eroii nostri!
Unul a preferat sa-si pastreze cuvantul dat si a platit cu viata coloana ce a vrut sa stea dreapta, altul a sperat ca isi va pastra tronul si va putea echilibra (cu ajutorul vestului ) balanta puterii comuniste. A pierdut si a platit cu exiulul(stiu, n-a macat salam cu soia). Au trait amandoi vremuri tulburi si poate at avea amandoi scuze plauzibile, nu ca politicienii si generalii de azi care nu se ridica nici pana la glezna lor.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,980
  • Înscris: 06.01.2006
Respect celui care isi tine cuvantul dat in numele tarii chiar si cu pretul vietii.
Rusine lasului care tradeaza in numele tarii pentru a-si salva propria piele.

Edited by Kroghy, 06 December 2017 - 07:47.


#18
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 Kroghy, on 06 decembrie 2017 - 07:45, said:

Respect celui care isi tine cuvantul dat in numele tarii chiar si cu pretul vietii.
Rusine lasului care tradeaza in numele tarii pentru a-si salva propria piele.

Esti prea drastic, daca vroia sa=si salveze pielea facea ce a facut Carol, pleca in America de sud.
A sperat si a jucat pe mana englezilor si a pierdut. A sacrificat turnul ce tinea loc de rege pe campul de lupta sperand intr-o remiza glorioasa. Mat n-a luat, mai repede i-au dat comunistii pat, a supravietuit sa vada decaderea blocului communist.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate