Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

Cum se codeaza un site cand cunosti html si css?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
The4Ever

The4Ever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2015
Buna seara! Stiu ca titlul este umpic incorect exprimat, dar cred ca ati inteles la ce ma refer. Imi place foarte mult web design-ul si cunosc foarte bine photoshopul si html-ul si css-ul(cunosc aproape toate codurile), dar cand ajung sa transform ce am realizat in Photoshop in html si css, pur si simplu din primul div dau de greu si n-am idee ce e de facut.
Imi puteti da niste sfaturi sau eventual niste surse care iti explica conceptul de codare? Multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ai cum sa stii foarte bine HTML si CSS, daca nu ai facut in viata ta un site sau o pagina de WEB.

Sunt prea multe contradictii.

#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostThe4Ever, on 27 noiembrie 2016 - 22:45, said:

cunosc foarte bine html-ul si css-ul(cunosc aproape toate codurile), dar cand ajung sa transform ce am realizat in Photoshop in html si css, pur si simplu din primul div dau de greu si n-am idee ce e de facut.

Doamne, esti minunat.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 06.03.2016
Stii HTML si CSS dar nu stii ce ai de facut.. cum vine asta? Pai ori stii, ori nu mai stii?

#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostThe4Ever, on 27 noiembrie 2016 - 22:45, said:

Buna seara! Stiu ca titlul este umpic incorect exprimat, dar cred ca ati inteles la ce ma refer. Imi place foarte mult web design-ul si cunosc foarte bine photoshopul si html-ul si css-ul(cunosc aproape toate codurile), dar cand ajung sa transform ce am realizat in Photoshop in html si css, pur si simplu din primul div dau de greu si n-am idee ce e de facut.
Imi puteti da niste sfaturi sau eventual niste surse care iti explica conceptul de codare? Multumesc anticipat!

Uita-te la codul sursa la cateva siteuri si incearca sa-l intelegi

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005

View Postred46, on 27 noiembrie 2016 - 23:09, said:

Stii HTML si CSS dar nu stii ce ai de facut.. cum vine asta? Pai ori stii, ori nu mai stii?
asta este genul de elev care are la dispotiztie toate formulele dar nu poate rezolva o ecuatie

dar sunt curios, @The4Ever tu lucrezi front-end sau back-end ?

Edited by MarianG, 27 November 2016 - 23:13.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,048
  • Înscris: 24.02.2006
lucreaza ca empty-stack developer :)

#8
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
"use the source, luke!" cu alte cuvinte, vezi si tu cum sunt facute alte siteuri. click dreapta in browser

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
poti sa incepi de aici:
http://www.w3schools...images_mountain

Edited by pasilla, 27 November 2016 - 23:56.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Nu ai cum sa stii HTML fara sa fi facut macar o pagina web simpla fara CSS, procesul de invatare pentru HTML incepe cu o pagina web...

<html>
<head>
<title>Prima mea pagina web</title>
</head>
<body>
<h1>Cum se codeaza un site cand cunosti html si css?</h1>
<br />
<p>Buna seara! Stiu ca titlul este umpic incorect exprimat, dar cred ca ati inteles la ce ma refer...</p>
</body>
</html>


Ce nu intelegi la DIV-uri?

In alta ordine de idei HTML nu e un limbaj de programare (deci nu "codezi" nimic) ci un limbaj de marcare!

Edited by LensFlare, 28 November 2016 - 07:09.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,247
  • Înscris: 24.02.2007
HTML/CSS au evoluat mult de pe vremea cand 90% dintr-un site mai aratos erau poze decupate din PS si amplasate una langa alta.

Incearca sa-ti pui in practica ideea direct in HTML/CSS, fara PS si vezi ce iese.


#12
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
o doamne....

#13
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
din Photoshop, din cate imi mai amintesc, poti sa exporti direct in pagina html.

degeaba stii insa toate codurile de html si css daca nu stii cum sa le combini. pt inceput, cum a zis si pasilla, http://www.w3schools.com/ poate reperzenta un inceput bun. poti sa arunci un ochi si pe http://getbootstrap.com/ pt a intelege mai bine conceptul de responsive site.
mai recomand  https:// www. youtube. com/watch?v=Mp0f0zTPLec&list=PL081AC329706B2953 , un tutorial care se intinde pe vre-o 50 de videoclipuri despre html5 (HTML5 Tutorial, pe canalul lui thenewboston).

dar cel mai bun profesor este practica si gresala. daca nu gresesti nu inveti.

Edited by dexter_lab, 08 December 2016 - 09:42.


#14
Cosmi

Cosmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.08.2006

View PostThe4Ever, on 27 noiembrie 2016 - 22:45, said:

Buna seara! Stiu ca titlul este umpic incorect exprimat, dar cred ca ati inteles la ce ma refer. Imi place foarte mult web design-ul si cunosc foarte bine photoshopul si html-ul si css-ul(cunosc aproape toate codurile), dar cand ajung sa transform ce am realizat in Photoshop in html si css, pur si simplu din primul div dau de greu si n-am idee ce e de facut.
Imi puteti da niste sfaturi sau eventual niste surse care iti explica conceptul de codare? Multumesc anticipat!

Teorie fara practica...

Nu pun la indoiala cunostintele pe care le ai, insa trebuie sa intelegi ca web development inseamna mult mai mult decat sa sti "toate codurie" (whatever that means). Iti recomand sa faci niste exercitii pe platforme gen: Code School sau Codecademy. Sunt foarte bune pentru incepatori si te tine activ. Iar daca vrei sa iti actualizezi cunostintele de "coduri" :D adica HTML, CSS si poate si Javascript, citeste pe developer.mozilla.org - recomand MDN deoarece explica mai bine decat W3Schools.

Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate