Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Notificare plata dupa 5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua
   In anul 2011 am finalizat o constructie si am platit taxa de 0,7% din valoarea lucrarilor executate ( calculata de primarie) catre ISC.  
Acuma ISC-ul imi trimite notificare de plata cu valoare taxe neachitate + penalitati. La telefon o doamna imi spune ca taxele se achita la valoarea impozabila a locuintei calculata de primarie . Cum este corect?
Am achitat taxa in 07.07.2011 si notificarea de plata e emisa cu data 14.10.2016, doamna imi spune ca datele din 2011 se prelucreaza?( aici nu am inteles exact despre ce e vorba) in 2012 si deci se incadreaza in termenul legal de 5 ani. Are dreaptate?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postzooza, on 04 noiembrie 2016 - 16:51, said:

Am achitat taxa in 07.07.2011 si notificarea de plata e emisa cu data 14.10.2016, doamna imi spune ca datele din 2011 se prelucreaza?( aici nu am inteles exact despre ce e vorba) in 2012 si deci se incadreaza in termenul legal de 5 ani. Are dreaptate?
Da, scrie în codul de procedură fiscală:
Art. 215. Începerea termenului de prescripţie  
(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,066
  • Înscris: 07.11.2006
De ce aceea taxa ti-a fost calculata de primarie,in 2011?Pe ce baza?Oare pe baza sumei din autorizatia de construire?Clarifica intai la primarie modalitatea de calcul a taxei.
OG 92/2003:

Art. 91. Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel. […]”

LE.Vad ca althea a trecut un alt articol.Sunt convins ca varianta ei este cea corecta.

Edited by adisz, 04 November 2016 - 17:29.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadisz, on 04 noiembrie 2016 - 17:27, said:

LE.Vad ca althea a trecut un alt articol.Sunt convins ca varianta ei este cea corecta.
E corect articolul, îl lămurește dar nu răspunde fix la ce întreabă că el nu e executat silit... acum că m-ai prins l-am pus la loc   Posted Image

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asa e in Romania. Autoritatile statului se comporta ca niste smecheri de cartier.
Penalitati/dobanzi/accesorii exageratei [raportate la piata] si nimeni nu te informeaza atunci cand "s-a născut creanţa fiscală".
Asteapta  cat le da voie legea si in ultimul ceas te anunta ca esti dator [ vandut ].
Poate fi o amenda de care nu ai habar, ori ceva taxa pe care tu stii ca ai platit-o, orice. Traiesti linistit, dar , maine, poimaine, te trezesti ca esti, poate, chiar infractor.

Ai bani, platesti ce ti s-a cerut (aia aprox. 2000 lei) . Nu ai bani, faci rost, altfel intri intr-un cerc vicios si nu mai scapi toata viata.

Edited by pasilla, 04 November 2016 - 18:02.


#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Conform Codului Fiscal valabil in 2011, norme de aplicare, art. 267, al. 15:

Quote

(15) În cazul unei autorizaţii de construire emise pentru o persoană fizică, valoarea reală a lucrărilor de construcţie nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii stabilită conform art. 251.
Greseala e a primariei.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aia era in 2011. Acum este 2016 si stim ca exista principiul " se aplica legea cea mai defavorabila".Posted Image

#8
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007

View Postbladhaund, on 04 noiembrie 2016 - 18:14, said:

Conform Codului Fiscal valabil in 2011, norme de aplicare, art. 267, al. 15:

Greseala e a primariei.
Si cine plateste?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intrebare retorica.
Cetateanul plateste intotdeauna - cu varf si indesat.

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postzooza, on 04 noiembrie 2016 - 18:33, said:

Si cine plateste?
Platesti tu initial, apoi dai in judecata primaria si dovedesti cumva ca ei te-au instigat la nerespectarea legii, desi tu doreai sa respecti.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbladhaund, on 04 noiembrie 2016 - 18:38, said:

Platesti tu initial, apoi dai in judecata primaria si dovedesti cumva ca ei te-au instigat la nerespectarea legii, desi tu doreai sa respecti.
Platesti tu initial si final, apoi visezi ca nu te mai trezesti cu vreo "placinta" peste 5 ani.
Cateodata visele devin realitate, dar trebuie sa fii norocos.

Edited by pasilla, 04 November 2016 - 18:44.


#12
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Va multumesc, m-am lamurit, ISC-ul are dreptate, acuma sa vad ce scuze gaseste primaria.
Ideea e ca nu doar eu sunt in situatie , ei asa au calculat pana anul acesta in septembrie.

Edited by zooza, 04 November 2016 - 19:31.


#13
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
fa si tu ceva contestatii daca merge
vin sarbatorile, lumea ocupata,poate nu au timp de tine si la 1 ianuarie ai scapat(teoretic)
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#14
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
pai nu prea am ce sa contest, ei au dreptate, greseala e la primarie

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdejanalex, on 04 noiembrie 2016 - 20:20, said:

fa si tu ceva contestatii daca merge
vin sarbatorile, lumea ocupata,poate nu au timp de tine si la 1 ianuarie ai scapat(teoretic)

Contestatia inseamna intreruperea termenului de prescriptie.

Edited by pasilla, 04 November 2016 - 20:39.


#16
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Deci cu ISC-ul e lamurita traba. Cum o pot rezolva cu primaria, de la care a plecat toata beleaua. OK, eu platesc diferenta de taxe, ca pana la urma asa e corect, sunt darile mele, dar penalitatile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate