Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Notificare plata dupa 5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua
   In anul 2011 am finalizat o constructie si am platit taxa de 0,7% din valoarea lucrarilor executate ( calculata de primarie) catre ISC.  
Acuma ISC-ul imi trimite notificare de plata cu valoare taxe neachitate + penalitati. La telefon o doamna imi spune ca taxele se achita la valoarea impozabila a locuintei calculata de primarie . Cum este corect?
Am achitat taxa in 07.07.2011 si notificarea de plata e emisa cu data 14.10.2016, doamna imi spune ca datele din 2011 se prelucreaza?( aici nu am inteles exact despre ce e vorba) in 2012 si deci se incadreaza in termenul legal de 5 ani. Are dreaptate?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postzooza, on 04 noiembrie 2016 - 16:51, said:

Am achitat taxa in 07.07.2011 si notificarea de plata e emisa cu data 14.10.2016, doamna imi spune ca datele din 2011 se prelucreaza?( aici nu am inteles exact despre ce e vorba) in 2012 si deci se incadreaza in termenul legal de 5 ani. Are dreaptate?
Da, scrie în codul de procedură fiscală:
Art. 215. Începerea termenului de prescripţie  
(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
De ce aceea taxa ti-a fost calculata de primarie,in 2011?Pe ce baza?Oare pe baza sumei din autorizatia de construire?Clarifica intai la primarie modalitatea de calcul a taxei.
OG 92/2003:

Art. 91. Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel. […]”

LE.Vad ca althea a trecut un alt articol.Sunt convins ca varianta ei este cea corecta.

Edited by adisz, 04 November 2016 - 17:29.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadisz, on 04 noiembrie 2016 - 17:27, said:

LE.Vad ca althea a trecut un alt articol.Sunt convins ca varianta ei este cea corecta.
E corect articolul, îl lămurește dar nu răspunde fix la ce întreabă că el nu e executat silit... acum că m-ai prins l-am pus la loc   Posted Image

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asa e in Romania. Autoritatile statului se comporta ca niste smecheri de cartier.
Penalitati/dobanzi/accesorii exageratei [raportate la piata] si nimeni nu te informeaza atunci cand "s-a născut creanţa fiscală".
Asteapta  cat le da voie legea si in ultimul ceas te anunta ca esti dator [ vandut ].
Poate fi o amenda de care nu ai habar, ori ceva taxa pe care tu stii ca ai platit-o, orice. Traiesti linistit, dar , maine, poimaine, te trezesti ca esti, poate, chiar infractor.

Ai bani, platesti ce ti s-a cerut (aia aprox. 2000 lei) . Nu ai bani, faci rost, altfel intri intr-un cerc vicios si nu mai scapi toata viata.

Edited by pasilla, 04 November 2016 - 18:02.


#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Conform Codului Fiscal valabil in 2011, norme de aplicare, art. 267, al. 15:

Quote

(15) În cazul unei autorizaţii de construire emise pentru o persoană fizică, valoarea reală a lucrărilor de construcţie nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii stabilită conform art. 251.
Greseala e a primariei.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aia era in 2011. Acum este 2016 si stim ca exista principiul " se aplica legea cea mai defavorabila".Posted Image

#8
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007

View Postbladhaund, on 04 noiembrie 2016 - 18:14, said:

Conform Codului Fiscal valabil in 2011, norme de aplicare, art. 267, al. 15:

Greseala e a primariei.
Si cine plateste?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intrebare retorica.
Cetateanul plateste intotdeauna - cu varf si indesat.

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postzooza, on 04 noiembrie 2016 - 18:33, said:

Si cine plateste?
Platesti tu initial, apoi dai in judecata primaria si dovedesti cumva ca ei te-au instigat la nerespectarea legii, desi tu doreai sa respecti.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbladhaund, on 04 noiembrie 2016 - 18:38, said:

Platesti tu initial, apoi dai in judecata primaria si dovedesti cumva ca ei te-au instigat la nerespectarea legii, desi tu doreai sa respecti.
Platesti tu initial si final, apoi visezi ca nu te mai trezesti cu vreo "placinta" peste 5 ani.
Cateodata visele devin realitate, dar trebuie sa fii norocos.

Edited by pasilla, 04 November 2016 - 18:44.


#12
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Va multumesc, m-am lamurit, ISC-ul are dreptate, acuma sa vad ce scuze gaseste primaria.
Ideea e ca nu doar eu sunt in situatie , ei asa au calculat pana anul acesta in septembrie.

Edited by zooza, 04 November 2016 - 19:31.


#13
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
fa si tu ceva contestatii daca merge
vin sarbatorile, lumea ocupata,poate nu au timp de tine si la 1 ianuarie ai scapat(teoretic)
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#14
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
pai nu prea am ce sa contest, ei au dreptate, greseala e la primarie

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdejanalex, on 04 noiembrie 2016 - 20:20, said:

fa si tu ceva contestatii daca merge
vin sarbatorile, lumea ocupata,poate nu au timp de tine si la 1 ianuarie ai scapat(teoretic)

Contestatia inseamna intreruperea termenului de prescriptie.

Edited by pasilla, 04 November 2016 - 20:39.


#16
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Deci cu ISC-ul e lamurita traba. Cum o pot rezolva cu primaria, de la care a plecat toata beleaua. OK, eu platesc diferenta de taxe, ca pana la urma asa e corect, sunt darile mele, dar penalitatile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate