Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Improprietarire teren curte prin Ordinul Prefectului

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cm_1958

cm_1958

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.06.2013
Buna ziua ,
       Ref. la terenurile de curte care fac obiectul impropietarii in baza unei sentinte civile definitive si irevocabile prin Ordinul Prefectului , teren ce este granituit , doresc sa pun urmatoarea intrebare :
in urma cu 2 ani mi s-a emis prin Ordinul Prefectului 120 mp teren din care 70 mp sub casa si 50 curte. Casa cumparata in baza legii 112/1996.
Anul acesta fostul proprietar a dat in judecata Primaria , Prefectura si pe subsemnatul pentruca la interval de 7 luni de la emiterea titlului meu de proprietate Primaria i-a retrocedat aceasta portiune de 50 mp de curte.
Mentionez ca pe acest teren se afla utilitatile casei mele : camin canalizare , camin apa , bransamente.
Doresc sa aflu un punct de vedere cu privire la aceasta speta.
Toate constructiile : bransamente apa , canalizare , ingradire tere, ( gard ) s-au facut cu autorizatii de constructie emise de Primarie. Adica LEGAL.
Intrebare : exista posibilitatea ca aceasta curte sa fie retrocedata atata timp cit de 2 ani platesc impozit , terenul este intabulat , etc.
Inca un amanunt tehnic : la procesul pe care l-am avut cu 4 ani in urma si unde instanta a obligat Prefectura sa-mi emita Ordinul Prefectului ptr. improprietarire , s-a executat si o expertiza tehnica in care s-a demonstrat ca acest teren-curte este necesar pentru o buna gospodarire a imobilului.
Cu deosebit respect.

#2
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Fostul proprietar poate sa faca ce vrea - adica sa te dea in judecata. Pe de alta parte (daca ceea ce spui tu este adevarat) sansele lui de castig tind spre 0 (zero).
Insa e dreptul lui sa dea in judecata pe cine vrea...

Edited by Malus_Dacus, 25 October 2016 - 08:52.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Doar sa te sicaneze dar nu castiga.

#4
cm_1958

cm_1958

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.06.2013

 cm_1958, on 25 octombrie 2016 - 08:37, said:

Buna ziua ,
   Ref. la terenurile de curte care fac obiectul impropietarii in baza unei sentinte civile definitive si irevocabile prin Ordinul Prefectului , teren ce este granituit , doresc sa pun urmatoarea intrebare :
in urma cu 2 ani mi s-a emis prin Ordinul Prefectului 120 mp teren din care 70 mp sub casa si 50 curte. Casa cumparata in baza legii 112/1996.
Anul acesta fostul proprietar a dat in judecata Primaria , Prefectura si pe subsemnatul pentruca la interval de 7 luni de la emiterea titlului meu de proprietate Primaria i-a retrocedat aceasta portiune de 50 mp de curte tot in baza unei decizii civile definitive si irevocabile. Mentionez ca sentinta mea a fost data inainte de cea a fostului proprietar
Mentionez ca pe acest teren se afla utilitatile casei mele : camin canalizare , camin apa , bransamente.
Doresc sa aflu un punct de vedere cu privire la aceasta speta.
Toate constructiile : bransamente apa , canalizare , ingradire tere, ( gard ) s-au facut cu autorizatii de constructie emise de Primarie. Adica LEGAL.
Intrebare : exista posibilitatea ca aceasta curte sa fie retrocedata atata timp cit de 2 ani platesc impozit , terenul este intabulat , etc.
Inca un amanunt tehnic : la procesul pe care l-am avut cu 4 ani in urma si unde instanta a obligat Prefectura sa-mi emita Ordinul Prefectului ptr. improprietarire , s-a executat si o expertiza tehnica in care s-a demonstrat ca acest teren-curte este necesar pentru o buna gospodarire a imobilului.
Cu deosebit respect.

 cm_1958, on 25 octombrie 2016 - 08:37, said:

Buna ziua ,
   Ref. la terenurile de curte care fac obiectul impropietarii in baza unei sentinte civile definitive si irevocabile prin Ordinul Prefectului , teren ce este granituit , doresc sa pun urmatoarea intrebare :
in urma cu 2 ani mi s-a emis prin Ordinul Prefectului 120 mp teren din care 70 mp sub casa si 50 curte. Casa cumparata in baza legii 112/1996.
Anul acesta fostul proprietar a dat in judecata Primaria , Prefectura si pe subsemnatul pentruca la interval de 7 luni de la emiterea titlului meu de proprietate Primaria i-a retrocedat aceasta portiune de 50 mp de curte.
Mentionez ca pe acest teren se afla utilitatile casei mele : camin canalizare , camin apa , bransamente.
Doresc sa aflu un punct de vedere cu privire la aceasta speta.
Toate constructiile : bransamente apa , canalizare , ingradire tere, ( gard ) s-au facut cu autorizatii de constructie emise de Primarie. Adica LEGAL.
Intrebare : exista posibilitatea ca aceasta curte sa fie retrocedata atata timp cit de 2 ani platesc impozit , terenul este intabulat , etc.
Inca un amanunt tehnic : la procesul pe care l-am avut cu 4 ani in urma si unde instanta a obligat Prefectura sa-mi emita Ordinul Prefectului ptr. improprietarire , s-a executat si o expertiza tehnica in care s-a demonstrat ca acest teren-curte este necesar pentru o buna gospodarire a imobilului.
Cu deosebit respect.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate