Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Conflict cu Blue Air din cauza bateriei unei trotinete electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
daca ti citesti primul post ai scris ceva de ... aroganta
ei bine ,arogantele se mai platesc cateodata
iti doresc sa ti vina agregatul retur de la Barcelonia

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Limita la cabina e 8kg.

Ca la cala oricum nu aveai voie cu baterii.
Si in cabina  nu aveai voie cu trotineta.

#39
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 15:36, said:

Limita e de 8 kg la cala ?
Cum asa ?

http://blog.blueairw...-mana-blue-air/
Aici scrie de limita 10 kg la bagaje de mana si tu pui limita de 8 la cala ?

Esti angajat Blue Air ?

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 13:53, said:

Povestea mea e asa:

In urma cu 2 saptamani m-am hotarat sa merg la Barcelona pt 5 zile. Am vrut sa fac si o mica aroganta, adica sa imi iau cu mine o trotineta electrica (40 km autonomie, vmax- 40 la ora, 10.8 kg - greutate). Motivul: sa bat strazile Barcelonei cu trotineta electrica. Prin urmare, cu o zi inainte de decolare, m-am dus la aeroport si i-am intrebat pe cei de la Blue Air daca pot sa imi iau trotineta pe avion. Mi-au spus ca da, nu e nici o problema. A doua zi am ajuns cu trotineta electrica la Barcelona asa cum planuisem (e o experienta bestiala, daca se intreaba careva). Nu am avut nici o problema la aeroport si nici in Barcelona la primirea bagajelor. La plecare insa, dupa ce m-a intrebat unul ce fel de baterie are vehiculul si a aflat ca e acumulator Li-Ion, am primit interdicitie totala de a mai lua trotineta in avion (nici in cala - litiul din baterii e chipurile periculos fiind rareori sursa de incendii si nici sus pt ca au spus ca e un obiect intepator/taietor si pot sa omor oameni cu trotineta. Asta cu obiectul intepator e complet aberant si fals, mai bine omori oameni dandu-le un cap in gura). In mod normal, ori ramaneam cu trotineta in Barcelona pierzand avionul si banii ori lasam vehiculul in aeroport pierzand 3400 de lei, pretul trotinetei. Norocul meu a fost ca in aeroport era o romanca ce a acceptat sa mi-o trimita mai tarziu in Romania cu un autobuz. Tragand o linie, distractia m-a costat inca 140 de euro.
Am facut reclamatie la Blue Air si nu a raspuns nimeni in nici un fel de o saptamana.
Eu consider ca nu am gresit nimic.
merita sa dau Blue Air -ul in judecata ?
Blue Air-ul nu are nici o vina....Daca tu asta ai inteles e treaba ta.....aia din aeroport nu te-au lasat sa urci cu trotineta in avion....

#41
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

View PostClovis, on 10 septembrie 2016 - 15:43, said:

Blue Air-ul nu are nici o vina....Daca tu asta ai inteles e treaba ta.....aia din aeroport nu te-au lasat sa urci cu trotineta in avion....

Tipa din Barcelona care nu mi-a dat voie in final era romanca, a pozat trotineta si a sunat la Bucuresti la Blue Air sa ii intrebe daca pot sa iau trotineta cu mine in avion, dupa ce le-a trimis poze. De data asta, raspunsul a fost nu. Dat tot de Blue Air.

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 15:38, said:

http://blog.blueairw...-mana-blue-air/
Aici scrie de limita 10 kg la bagaje de mana si tu pui limita de 8 la cala ?

Esti angajat Blue Air ?


Doamne feri, cum sa fiu angajat la blue...
Si nici macar nu merg cu ei.

Dar intelege ca nu e vina lor, chair daca au incercat s-o draga telefonic la Bucuresti.


Sunt 2 reguli impuse de IATA tuturor. Reguli pe care toate companiile aeriene care opereaza de pe aeropoturi membre IATA (adica vreo 90% din lume, restul de 10% sunt prin tari bastinase pe care opereaza doar avioane mici si nu de linie) sau  trebuie sa le ia in considerare:
  • Bateriile Li-Ion sunt INTERZISE la cala, permise in bagajul de mana.

  • Echipamentul sportiv intra la cala, din motive de securitate.
http://www.iata.org/...-batteries.aspx


Si ai ceva specific:

http://www.iata.org/...icles-cargo.pdf



In concluzie:


NU ai voie cu vehicul cu baterie  in cala unui avion de pasageri (datorita bateriei Li-Ion). Ai voie doar sa-l trimiti pe cargo, respectand norme de impachetare&Co.

Evident, nu ai voie cu un vehicul ca bagaj de mana. E no way.

https://www.icra2016...ent-2016-en.pdf

Edited by lex404, 10 September 2016 - 16:00.


#43
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 14:07, said:


Pai nu intelegi ca am fos la aeroport cu o zi inainte si i-am intrebat daca pot sa iau trotineta cu mine si in ce conditii ? Si ca ei mi-au spus ca da, fara sa mai puna si alte conditii ? De ce spui ca am preferat sa merg ca voda prin loboda ?

Ok, ok, ai fost acolo, dar le-ai spus ca are baterie LI-ION si ei ti-au spus ca poti sa o iei cu tine?

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postnelu1086, on 10 septembrie 2016 - 16:34, said:

Ok, ok, ai fost acolo, dar le-ai spus ca are baterie LI-ION si ei ti-au spus ca poti sa o iei cu tine?

Nu, nu le-a spus Posted Image O zis intr-un post...

Se astepta sa fie intrebat.

Cum am zis: scrie la check in ca nu ai voie cu ele. Daca ajungi in monentul in care angajatii aeroportuari iti adreseaza o serie de intrebari la care ii musai sa raspunzi, ii grav.



Apropo, conform reglementarilor IATA exista o posibilitate sa nu fi avut voie cu bateria nici detasata in bagajul de mana. Dar asta depinde de ce scrie pe ea (100wh+ e interzis ca pax)

Edited by lex404, 10 September 2016 - 16:42.


#45
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016
Stau uneori si ma gandesc ca traiesc intr-o lume in care ori toti au luat-o razna ori eu am luat-o.
Intamplator stiu ce acumulator aveam, nu stiam ca e interzis la cala. Dar daca nu stiam? 80% din polulatie habar nu are ce tehnologie au acumulatarele lor.

#46
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu zic ca n ai dreptate ,degeaba te agiti.
daca nu e voie,nu e voie şi gata .mai ales pe aveoane
eu daca l as lua pe unu la ia ma nene si as vedea ca are canistra cu benzine dupe el ,l aş refuza politicos.

#47
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
ai avut "norocul" ca astia din bucuresti nu stiau ce-i cu ei.

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
La Barcelona au procedat ca la manual. Ca nici eu nu as vrea sa-mi sun rudele pentru ultima data din avion pentru trotineta ta :)

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Angajații ar trebui să știe de modificări înainte de a fi afișate / publicate. Cred că a înțeles, nu e cazul să-l faceți praf pentru că a preferat să întrebe în loc să citească.

#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
A venit nepotul meu în vizită la bunici și la vărul lui. A primit cadou o jucărie din asta. Pentru că nu știam exact regimul lor am sunat la Otopeni (nu la transportator ci direct la vameși) și am întrebat despre posibilitatea transportării ei. Răspunsul a fost clar: nu cu avionul. Din vina bateriei. Spuneau că mai aveau una oprită în aeroport cu vreo două săptămâni mai înainte.
Am trimis-o în străinezia pe șușa.

#51
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007

View Postsfantu.dracu, on 13 septembrie 2016 - 12:58, said:

Spuneau că mai aveau una oprită în aeroport cu vreo două săptămâni mai înainte

O fi fost tocmai asta, de care se face vorbire aici :-)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate