Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Conflict cu Blue Air din cauza bateriei unei trotinete electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
daca ti citesti primul post ai scris ceva de ... aroganta
ei bine ,arogantele se mai platesc cateodata
iti doresc sa ti vina agregatul retur de la Barcelonia

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Limita la cabina e 8kg.

Ca la cala oricum nu aveai voie cu baterii.
Si in cabina  nu aveai voie cu trotineta.

#39
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 15:36, said:

Limita e de 8 kg la cala ?
Cum asa ?

http://blog.blueairw...-mana-blue-air/
Aici scrie de limita 10 kg la bagaje de mana si tu pui limita de 8 la cala ?

Esti angajat Blue Air ?

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 13:53, said:

Povestea mea e asa:

In urma cu 2 saptamani m-am hotarat sa merg la Barcelona pt 5 zile. Am vrut sa fac si o mica aroganta, adica sa imi iau cu mine o trotineta electrica (40 km autonomie, vmax- 40 la ora, 10.8 kg - greutate). Motivul: sa bat strazile Barcelonei cu trotineta electrica. Prin urmare, cu o zi inainte de decolare, m-am dus la aeroport si i-am intrebat pe cei de la Blue Air daca pot sa imi iau trotineta pe avion. Mi-au spus ca da, nu e nici o problema. A doua zi am ajuns cu trotineta electrica la Barcelona asa cum planuisem (e o experienta bestiala, daca se intreaba careva). Nu am avut nici o problema la aeroport si nici in Barcelona la primirea bagajelor. La plecare insa, dupa ce m-a intrebat unul ce fel de baterie are vehiculul si a aflat ca e acumulator Li-Ion, am primit interdicitie totala de a mai lua trotineta in avion (nici in cala - litiul din baterii e chipurile periculos fiind rareori sursa de incendii si nici sus pt ca au spus ca e un obiect intepator/taietor si pot sa omor oameni cu trotineta. Asta cu obiectul intepator e complet aberant si fals, mai bine omori oameni dandu-le un cap in gura). In mod normal, ori ramaneam cu trotineta in Barcelona pierzand avionul si banii ori lasam vehiculul in aeroport pierzand 3400 de lei, pretul trotinetei. Norocul meu a fost ca in aeroport era o romanca ce a acceptat sa mi-o trimita mai tarziu in Romania cu un autobuz. Tragand o linie, distractia m-a costat inca 140 de euro.
Am facut reclamatie la Blue Air si nu a raspuns nimeni in nici un fel de o saptamana.
Eu consider ca nu am gresit nimic.
merita sa dau Blue Air -ul in judecata ?
Blue Air-ul nu are nici o vina....Daca tu asta ai inteles e treaba ta.....aia din aeroport nu te-au lasat sa urci cu trotineta in avion....

#41
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

View PostClovis, on 10 septembrie 2016 - 15:43, said:

Blue Air-ul nu are nici o vina....Daca tu asta ai inteles e treaba ta.....aia din aeroport nu te-au lasat sa urci cu trotineta in avion....

Tipa din Barcelona care nu mi-a dat voie in final era romanca, a pozat trotineta si a sunat la Bucuresti la Blue Air sa ii intrebe daca pot sa iau trotineta cu mine in avion, dupa ce le-a trimis poze. De data asta, raspunsul a fost nu. Dat tot de Blue Air.

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 15:38, said:

http://blog.blueairw...-mana-blue-air/
Aici scrie de limita 10 kg la bagaje de mana si tu pui limita de 8 la cala ?

Esti angajat Blue Air ?


Doamne feri, cum sa fiu angajat la blue...
Si nici macar nu merg cu ei.

Dar intelege ca nu e vina lor, chair daca au incercat s-o draga telefonic la Bucuresti.


Sunt 2 reguli impuse de IATA tuturor. Reguli pe care toate companiile aeriene care opereaza de pe aeropoturi membre IATA (adica vreo 90% din lume, restul de 10% sunt prin tari bastinase pe care opereaza doar avioane mici si nu de linie) sau  trebuie sa le ia in considerare:
  • Bateriile Li-Ion sunt INTERZISE la cala, permise in bagajul de mana.

  • Echipamentul sportiv intra la cala, din motive de securitate.
http://www.iata.org/...-batteries.aspx


Si ai ceva specific:

http://www.iata.org/...icles-cargo.pdf



In concluzie:


NU ai voie cu vehicul cu baterie  in cala unui avion de pasageri (datorita bateriei Li-Ion). Ai voie doar sa-l trimiti pe cargo, respectand norme de impachetare&Co.

Evident, nu ai voie cu un vehicul ca bagaj de mana. E no way.

https://www.icra2016...ent-2016-en.pdf

Edited by lex404, 10 September 2016 - 16:00.


#43
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Postbogstoica, on 10 septembrie 2016 - 14:07, said:


Pai nu intelegi ca am fos la aeroport cu o zi inainte si i-am intrebat daca pot sa iau trotineta cu mine si in ce conditii ? Si ca ei mi-au spus ca da, fara sa mai puna si alte conditii ? De ce spui ca am preferat sa merg ca voda prin loboda ?

Ok, ok, ai fost acolo, dar le-ai spus ca are baterie LI-ION si ei ti-au spus ca poti sa o iei cu tine?

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postnelu1086, on 10 septembrie 2016 - 16:34, said:

Ok, ok, ai fost acolo, dar le-ai spus ca are baterie LI-ION si ei ti-au spus ca poti sa o iei cu tine?

Nu, nu le-a spus Posted Image O zis intr-un post...

Se astepta sa fie intrebat.

Cum am zis: scrie la check in ca nu ai voie cu ele. Daca ajungi in monentul in care angajatii aeroportuari iti adreseaza o serie de intrebari la care ii musai sa raspunzi, ii grav.



Apropo, conform reglementarilor IATA exista o posibilitate sa nu fi avut voie cu bateria nici detasata in bagajul de mana. Dar asta depinde de ce scrie pe ea (100wh+ e interzis ca pax)

Edited by lex404, 10 September 2016 - 16:42.


#45
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016
Stau uneori si ma gandesc ca traiesc intr-o lume in care ori toti au luat-o razna ori eu am luat-o.
Intamplator stiu ce acumulator aveam, nu stiam ca e interzis la cala. Dar daca nu stiam? 80% din polulatie habar nu are ce tehnologie au acumulatarele lor.

#46
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu zic ca n ai dreptate ,degeaba te agiti.
daca nu e voie,nu e voie şi gata .mai ales pe aveoane
eu daca l as lua pe unu la ia ma nene si as vedea ca are canistra cu benzine dupe el ,l aş refuza politicos.

#47
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
ai avut "norocul" ca astia din bucuresti nu stiau ce-i cu ei.

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
La Barcelona au procedat ca la manual. Ca nici eu nu as vrea sa-mi sun rudele pentru ultima data din avion pentru trotineta ta :)

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Angajații ar trebui să știe de modificări înainte de a fi afișate / publicate. Cred că a înțeles, nu e cazul să-l faceți praf pentru că a preferat să întrebe în loc să citească.

#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,171
  • Înscris: 28.06.2005
A venit nepotul meu în vizită la bunici și la vărul lui. A primit cadou o jucărie din asta. Pentru că nu știam exact regimul lor am sunat la Otopeni (nu la transportator ci direct la vameși) și am întrebat despre posibilitatea transportării ei. Răspunsul a fost clar: nu cu avionul. Din vina bateriei. Spuneau că mai aveau una oprită în aeroport cu vreo două săptămâni mai înainte.
Am trimis-o în străinezia pe șușa.

#51
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007

View Postsfantu.dracu, on 13 septembrie 2016 - 12:58, said:

Spuneau că mai aveau una oprită în aeroport cu vreo două săptămâni mai înainte

O fi fost tocmai asta, de care se face vorbire aici :-)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate