Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Conflict cu Blue Air din cauza bateriei unei trotinete electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016
Povestea mea e asa:

In urma cu 2 saptamani m-am hotarat sa merg la Barcelona pt 5 zile. Am vrut sa fac si o mica aroganta, adica sa imi iau cu mine o trotineta electrica (40 km autonomie, vmax- 40 la ora, 10.8 kg - greutate). Motivul: sa bat strazile Barcelonei cu trotineta electrica. Prin urmare, cu o zi inainte de decolare, m-am dus la aeroport si i-am intrebat pe cei de la Blue Air daca pot sa imi iau trotineta pe avion. Mi-au spus ca da, nu e nici o problema. A doua zi am ajuns cu trotineta electrica la Barcelona asa cum planuisem (e o experienta bestiala, daca se intreaba careva). Nu am avut nici o problema la aeroport si nici in Barcelona la primirea bagajelor. La plecare insa, dupa ce m-a intrebat unul ce fel de baterie are vehiculul si a aflat ca e acumulator Li-Ion, am primit interdicitie totala de a mai lua trotineta in avion (nici in cala - litiul din baterii e chipurile periculos fiind rareori sursa de incendii si nici sus pt ca au spus ca e un obiect intepator/taietor si pot sa omor oameni cu trotineta. Asta cu obiectul intepator e complet aberant si fals, mai bine omori oameni dandu-le un cap in gura). In mod normal, ori ramaneam cu trotineta in Barcelona pierzand avionul si banii ori lasam vehiculul in aeroport pierzand 3400 de lei, pretul trotinetei. Norocul meu a fost ca in aeroport era o romanca ce a acceptat sa mi-o trimita mai tarziu in Romania cu un autobuz. Tragand o linie, distractia m-a costat inca 140 de euro.
Am facut reclamatie la Blue Air si nu a raspuns nimeni in nici un fel de o saptamana.
Eu consider ca nu am gresit nimic.
merita sa dau Blue Air -ul in judecata ?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ai voie cu baterii Li-Ion la cala. Indiferent de companie, indiferent de tara.
Si evident, nu ai voie c-o trotineta ca "bagaj de mana".



Trebuia insa s-o demontezi si sa iei doar bateria in bagajul de mana.


ps. Iti scria asta si la plecare din Bucuresti pe Otopeni. Dar ai preferat sa treci ca voda prin loboda fiind constient ca ai Li-Ion la cala.

Edited by lex404, 10 September 2016 - 14:00.


#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
ce cretini
auzi sa nu te lase cu bateria la bagajul de mana
la cala am patit si eu sa nu te lase dar nu la bagaj de mana

am uitat baterie externa in bagaj de cala ,dar la poarta mau chemat , dus la bagaj, luat baterie, gata treaba

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Problema cred ca e faptul ca bateria ar fi ori inclusa si nedetasabila in trotineta, ori ar putea avea parti ascutite mai mari de 6cm.

Trotineta in sine e echipament sportiv, deci trebuie sa intre la cala. Daca e electrica trebuie sa intre fara baterie. Daca bateria nu e detasabila atunci trotineta nu intra.

#5
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Din cate stiu aparatele electrice cu baterii Li-ion sunt interzise in cala.

#6
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

 lex404, on 10 septembrie 2016 - 13:59, said:

Nu ai voie cu baterii Li-Ion la cala. Indiferent de companie, indiferent de tara.
Si evident, nu ai voie c-o trotineta ca "bagaj de mana".



Trebuia insa s-o demontezi si sa iei doar bateria in bagajul de mana.


ps. Iti scria asta si la plecare din Bucuresti pe Otopeni. Dar ai preferat sa treci ca voda prin loboda fiind constient ca ai Li-Ion la cala.

Pai nu intelegi ca am fos la aeroport cu o zi inainte si i-am intrebat daca pot sa iau trotineta cu mine si in ce conditii ? Si ca ei mi-au spus ca da, fara sa mai puna si alte conditii ? De ce spui ca am preferat sa merg ca voda prin loboda ?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Le-ai specificat celor din Bucuresti ca este vorba despre o Trotineta cu celule Li-Ion? Sau le-ai spus doar...trotineta?

Asa nici eu n-am platit taxe pentru o masina de orez la vama ca ei au crezut ca-i aspirator.


La Check-in ai o lista cu lucruri interzise la cala, scrie clar. Fara baterii Li-Ion. Si erai constient de faptul ca trotineta are baterii li-Ion.

Si spun ca la OTP ai trecut ca voda pentru ca, in ciuda avertismentului scris si a faptului ca ai trecut cu ea la cala nu ai vrut sa te conformezi.


Acum, si greseala aeroportului. Bagajele se scaneaza si trebuia sa fii chemat la boarding.

Edited by lex404, 10 September 2016 - 14:10.


#8
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
Toate laptopurile au baterii Li-Ion, telefoanele la fel. Vrei sa spui ca nu ai voie sa iti lasi telefonul in bagajul de cala?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cu bateria detasata ai voie :)

Inainte de boarding in Doha am vazut cred ca 6 oameni chemati afara sa-si scoata de prin bagaje lucrurile.

#10
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
nu ! scurt, ce e asa greu de inteles, pentru siguranta tuturor ,fara baterii la cala ! mai ales de note 7 !Posted Image Posted Image

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
FAA doreste interzicerea Note7 la bordul aviaonelor din US si inspre US. Indiferent daca e vorba de cala sau cabina. Dar asta e alta poveste :)


Pentru a evita problemele de genul trebuie sa invatati sa va conformati regulilor. Scrie ca nu ai voie? Scrie...

#12
dorin111180

dorin111180

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.09.2016
Unde te mananca trebuie sa te scarpini.... noooo. ce ti-a venit sa iei motocoasa aia cu tine pe baterii

Edited by dorin111180, 10 September 2016 - 14:19.


#13
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 bogstoica, on 10 septembrie 2016 - 13:53, said:

Povestea mea e asa:

In urma cu 2 saptamani m-am hotarat sa merg la Barcelona pt 5 zile. Am vrut sa fac si o mica aroganta, adica sa imi iau cu mine o trotineta electrica (40 km autonomie, vmax- 40 la ora, 10.8 kg - greutate). Motivul: sa bat strazile Barcelonei cu trotineta electrica. Prin urmare, cu o zi inainte de decolare, m-am dus la aeroport si i-am intrebat pe cei de la Blue Air daca pot sa imi iau trotineta pe avion. Mi-au spus ca da, nu e nici o problema. A doua zi am ajuns cu trotineta electrica la Barcelona asa cum planuisem (e o experienta bestiala, daca se intreaba careva). Nu am avut nici o problema la aeroport si nici in Barcelona la primirea bagajelor. La plecare insa, dupa ce m-a intrebat unul ce fel de baterie are vehiculul si a aflat ca e acumulator Li-Ion, am primit interdicitie totala de a mai lua trotineta in avion (nici in cala - litiul din baterii e chipurile periculos fiind rareori sursa de incendii si nici sus pt ca au spus ca e un obiect intepator/taietor si pot sa omor oameni cu trotineta. Asta cu obiectul intepator e complet aberant si fals, mai bine omori oameni dandu-le un cap in gura). In mod normal, ori ramaneam cu trotineta in Barcelona pierzand avionul si banii ori lasam vehiculul in aeroport pierzand 3400 de lei, pretul trotinetei. Norocul meu a fost ca in aeroport era o romanca ce a acceptat sa mi-o trimita mai tarziu in Romania cu un autobuz. Tragand o linie, distractia m-a costat inca 140 de euro.
Am facut reclamatie la Blue Air si nu a raspuns nimeni in nici un fel de o saptamana.
Eu consider ca nu am gresit nimic.
merita sa dau Blue Air -ul in judecata ?
Dar chiar sunt periculoase, nu si-au batut joc de tine. Exista cel putin un avion care a cazut din cauza unui incendiu provocat de aceste baterii si multe incidente in care nu s-a intmplat nimic tragic.
Sper sa nu gresesc dar litiul se aprinde in contact cu aerul si are o ardere foarte violenta. Asa ca daca pateste ceva bateria da foc si la alte bagaje si....

Ai vazut pe net ca e "o boala" si multi se apuca  sa distruga telefoane scumpe imediat ce apar si pun filmarea pe youtube. Desi in bateriile lor se foloseste litium care nu e atat de volatil ca litiul tot le mai sare cate unul in  ochi. Vezi ce se intampla si cu Note7... Adevarul e ca sunt periculoase...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Sp-zjRm3Q8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Petrecristi, 10 September 2016 - 14:28.


#14
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

 lex404, on 10 septembrie 2016 - 14:09, said:

Le-ai specificat celor din Bucuresti ca este vorba despre o Trotineta cu celule Li-Ion? Sau le-ai spus doar...trotineta?

Asa nici eu n-am platit taxe pentru o masina de orez la vama ca ei au crezut ca-i aspirator.


La Check-in ai o lista cu lucruri interzise la cala, scrie clar. Fara baterii Li-Ion. Si erai constient de faptul ca trotineta are baterii li-Ion.

Si spun ca la OTP ai trecut ca voda pentru ca, in ciuda avertismentului scris si a faptului ca ai trecut cu ea la cala nu ai vrut sa te conformezi.


Acum, si greseala aeroportului. Bagajele se scaneaza si trebuia sa fii chemat la boarding.

Daca as fi stiut ca nu am voie cu baterii li-ion la cala, nici nu ma mai duceam sa intreb, nu crezi ? Bineinteles ca le-am spus ca am o trotineta electrica, daca era una obisnuita, nu ma mai duceam sa intreb, nu crezi ? Ba chiar, cu o zi inainte de imbarcare, cand m-am dus sa ii intreb, m-am dus cu trotineta dupa mine, le-am explicat tot ce m-au intrebat si e evident ca au stiut ca e electrica.
Unde e greseala mea ???

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Colchonero, on 10 septembrie 2016 - 14:11, said:

Toate laptopurile au baterii Li-Ion, telefoanele la fel. Vrei sa spui ca nu ai voie sa iti lasi telefonul in bagajul de cala?

fara baterii , da

bateria se detaseaza de la trotineta ?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Bun, electrica, dar le-ai specificat tipul bateriilor?

Si scrie la Check-in pe pancarta aia cu lucuri interzise ca n-ai voie cu baterii Li-Ion la cala, de niciun fel. Aici ii problema.

Si e o eroare umana ca te-au lasat sa pleci de pe Otopeni. Este insa respectarea regulilor ca ti-au oprit-o in Barcelona.

Nu tine de BlueAir, tine de IATA & Friends.

#17
bogstoica

bogstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2016

 petre69, on 10 septembrie 2016 - 14:29, said:

fara baterii , da

bateria se detaseaza de la trotineta ?

Habar nu am, dar nu cred ca e posibil fara scule potrivite si ceva timp. Pare mai degraba un acumulator incastrat.

 lex404, on 10 septembrie 2016 - 14:29, said:

Bun, electrica, dar le-ai specificat tipul bateriilor?

Si scrie la Check-in pe pancarta aia cu lucuri interzise ca n-ai voie cu baterii Li-Ion la cala, de niciun fel. Aici ii problema.

Si e o eroare umana ca te-au lasat sa pleci de pe Otopeni. Este insa respectarea regulilor ca ti-au oprit-o in Barcelona.

Nu tine de BlueAir, tine de IATA & Friends.

Nu le-am specificat tipul bateriei pentru ca nu m-au intrebat. Iar eu nu stiam de regulamentul asta legat de acumulatorii cu litiu. M-am uitat dupa asta pe pe net si am vazut ca interdictia apare din aprilie 2016. Ori eu nu am mai zburat din 2014. Si atunci nu cred ca era regula asta si oricum nu aveam vehiculul.
Vina mea poate fi ca nu am citit regulamentul in aeroport, atat timp cat eu m-am dus direct cu obiectul sa ii intreb, si am raspuns la toate intrebarile adresate ?

#18
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Si romanca a trimis inapoi trotineta? Sau...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate