Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

O noua placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DexterGX

DexterGX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.01.2013
Salutare! Vreau sa imi cumpar o placa video noua, dar mai intai mi-am zis sa consult forumul softpedia.
Procesor : Intel Core i7 920 2.66GHz skt 1366 Nehalem Box
Placa de baza : Asus Rampage II Extreme
Placa video : Sapphire Radeon HD5850 1GB DDR5 256-bit Display Port
Placa de sunet : ASUS Xonar-Phoebus
Memorii : 6GB DDR3 1600MHz CL9 Triple channel kit Black Frostbyte
SSD : OCZ Agility 3 Series 60GB SATA-III 2.5 inch
HDD : Samsung 1 TB SATA-II 7200RPM 32MB rpm Spinpoint F3
Sursa : Corsair CMPSU-750TXEU
Carcasa : Cooler Master HAF 922 black

Ma gandeam sa iau una din noile placi video de la AMD, credeti ca o sa fie problema bottleneck? Daca da, care este cea mai puternica placa video pe care sistemul meu poate sa o duca ? Daca fac OC la procesor, s-ar rezolva problema bottleneck?

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

Asteapta RX 480..
"Daca da, care este cea mai puternica placa video pe care sistemul meu poate sa o duca ?" Iti recomand AMD Pro Duo =)
Procesorul e mai slab decat un i3 6100 :)

CE BUGET AI ?

Edited by diegodanny, 24 June 2016 - 07:39.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Recomand si eu RX480. Cat priveste faptul ca face bottleneck sau nu, rulezi MSI Afterburner cu afisare OSD in timp real si vezi daca procesorul iti sta in 100%. Ceea ce vrei de fapt e ca placa video sa stea in 100%, nu procesorul.

Mare atentie ca daca jocul e prost facut (foloseste doar 2 nuclee sa zicem) tot e posibil sa-ti faca bottleneck, dar sa-ti afiseze utilizare 50%.

#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca iti faci griji de bottleneck ia un cooler si baga 3.8-4 GHz in el, ca duce.
Placa de baza si sursa ai deja pentru asa ceva.

#5
Energofag

Energofag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2013
http://arstechnica.c...ower-statement/

Momentan versiunea de referinta rx 480 trage curent cam mult din portul PCI-E. Daca circuitele de alimentare PCIE nu sunt construite cu simt de raspundere si perioada de functionare in full load a placii video e mare ceva pe undeva poate crapa, mai ales la o placa de baza veche de 6 ani. i7 920 a fost un procesor foarte bun si o placa video -intre 500-700 RON- se potriveste bine -gtx 750, gtx 950, r7 360,  -.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate