Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Tesla Model X

- - - - -
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#91
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
Astea sunt teorii bazate pe ce stie lumea despre bateriile li obisnuite si din imaginatie, in realitate se folosesc tehnologii noi, bateriile se pot incarca 80% si in 20 min, totul e sa ai puterea necesara.

#92
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 19.10.2015
Plantez aci linkurile astrea, Tesla fiind cel mai important brand de masini electrice, iar Bosch colaboreaza cu ei.

Bosch to announce new thermal management system that could increase electric vehicle range by up to 25%

Quote

Bosch’s mobility solutions team think they can optimize the heat from the electric motor with their new thermal management system which would leave more energy for the battery to power the car in cold climate.

Bosch furthers its interests in electric vehicles and acquires a startup battery maker

#93
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu e buna ma Tesla. Daca scap in mașină o bidașcă de vin si se varsa peste baterii. Cā la noi la Vaslui, carăm vin. Si acuma cum sa.ti mai dai, cu Tesla in c..ie? Nu poti s.o mai ridici.

Edited by Torquemada-666, 30 October 2015 - 20:09.


#94
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFane, on 02 octombrie 2015 - 11:59, said:

jucarii pt americanii care castiga banii usor.
Pai daca ei tiparesc dolarii? Cum sa nu faca bani usor?

#95
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
http://www.popularme...-gas-or-diesel/

Quote

Study finds EVs More Polluting Than Gas or Diesel Powerplants
Electric vehicle buyers have a new reason to feel conflicted about their forward-thinking purchases, thanks to a recent study which suggests EVs are potentially more polluting than their gas-powered counterparts.
According to The Norwegian University of Science and Technology, the environmental ramifications of EVs from well to wheel are significant. The study took into account all factors along the lifecycle of an electric vehicle, from the toxic battery ingredients like nickel and copper to the energy sources which power the grids that ultimately charge the cars' batteries. "The global warming potential from electric vehicle production is about twice that of conventional vehicles," one part of the study concludes, indicating that energy developed from lignite, coal, or heavy oil combustion makes it "counterproductive to promote electric vehicles."


http://www.digitaltr...vironment-know/

Quote

Most alarming, EVs that depend on coal for their electricity are actually 17 percent to 27 percent worse than diesel or gas engines. That is especially bad for the United States, because we derive close to 45 percent of our electricity from coal. In states like Texas, Pennsylvania, and Ohio, that number is much closer to 100 percent. That’s right folks; for residents of some of the most populous states, buying an EV is not only toxic, it’s warming the planet more than its gas-powered counterparts.
With cars that supposedly generate “zero tailpipe emissions,” how are these pollution numbers even possible? The simple answer is that as well as being messy to produce; battery production requires a tremendous amount of electricity. The initial production of the vehicle and the batteries together make up something like 40 percent of the total carbon footprint of an EV – nearly double that of an equivalent gasoline-powered vehicle.


Impactul pe termen lung al exploatarii metalelor rare necesare pentru baterii la scara la care se vrea a fi diseminata aceasta alternativa nu e inca clara pentru nimeni. China re monopol aproape pe piata de litiu, si in China nu se respecta absolut nici un standard de nimic cand e vorba de asa ceva. Eco-hipsterul finanteaza si incurajeaza asta crezand ca e verde... In realitate nu e. Ce o sa faca Tesla acum? O sa iti spuna ca procesul de productie al masinilor lor este mai poluant decat al masinilor conventionale cu mult ? Nu. Evident... Aia au bagat miliarde in afacerea asta. N-o sa iti zica nimic si o sa le convina sa cumpere litiu ieftin din China unde este ieftin pentru ca fac prapad in mediul inconjurator fara sa se gandeasca la consecinte.

Informatii gasiti, trebuie doar sa le cautati, aveti totul la indemana in ziua de azi.

Edited by emil_sv, 05 November 2015 - 10:13.


#96
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Posttfmercedez, on 05 noiembrie 2015 - 01:04, said:


Pai daca ei tiparesc dolarii? Cum sa nu faca bani usor?
Adevarul ca fiecare american are in backyard un copac cu dolari pe post de frunze...

#97
aplicatie9

aplicatie9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.11.2015
www.auto-inspect.info

#98
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://www.greencarr...n-human-drivers



#99
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Nu mica mi-a fost mirarea cind am sesizat ca mergeam in spatele unei Model X P90D pe niste stradute linistite din Timisoara, masina inmatriculata pe TM! Oprindu-se , ma pun si eu paralel si rog sa dea geamul jos, vad 2 femei si un copil inauntru si intreb daca a comandat intentionat cea mai puternica din Model X si soferita inocenta imi zice ca n-are idee, ca nu se pricepe !!! Sesizez penibilul intrebarii mele si bigui un ''felicitari pentru curajul de la lua o electrica'', apoi plec intrigat: daca a luat-o barba-su' (probabil in cunostinta de cauza) de ce o conduce ea? La cit costa P90D n-au o a 2-a masina normala pentru doamna? Nu e riscant sa o lasi pe mina sotiei (nu ca n-ar conduce bine, dar nah...) cind service autorizat ai la sute de km distanta? O fi cistigat tanti la loto, la corporatie, o fi super-patroana? Suna misogin poate, dar pare masculina treaba cu 3,5 secunde si 700 CP . CE imi pare rau e ca nu era barbat la volan , speram sa-l conving sa ma bage in scaun vreo 3.5 secunde!

#100
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlbanias, on 17 noiembrie 2016 - 00:14, said:

Nu mica mi-a fost mirarea cind am sesizat ca mergeam in spatele unei Model X P90D pe niste stradute linistite din Timisoara, masina inmatriculata pe TM! Oprindu-se , ma pun si eu paralel si rog sa dea geamul jos, vad 2 femei si un copil inauntru si intreb daca a comandat intentionat cea mai puternica din Model X si soferita inocenta imi zice ca n-are idee, ca nu se pricepe !!! Sesizez penibilul intrebarii mele si bigui un ''felicitari pentru curajul de la lua o electrica'', apoi plec intrigat: daca a luat-o barba-su' (probabil in cunostinta de cauza) de ce o conduce ea? La cit costa P90D n-au o a 2-a masina normala pentru doamna? Nu e riscant sa o lasi pe mina sotiei (nu ca n-ar conduce bine, dar nah...) cind service autorizat ai la sute de km distanta? O fi cistigat tanti la loto, la corporatie, o fi super-patroana? Suna misogin poate, dar pare masculina treaba cu 3,5 secunde si 700 CP . CE imi pare rau e ca nu era barbat la volan , speram sa-l conving sa ma bage in scaun vreo 3.5 secunde!
L-am vazit si eu saptamana asta pe Gh Lazar. O femeie la volan.

Cred ca e patroana unei farmacii de pe acolo.

#101
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am văzut o Tesla la încărcat în parcarea lidl din dumbravita. Avea numere de Germania.

#102
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 17.09.2007
Interesant clipul de aici https://electrek.co/...ideo-real-time/
Prezinta recunoasterea obiectelor de catre Autopilot. Ce ma surprinde e faptul ca functioneaza si pe strazi care nu au marcaj pe partea dreapta, o lua o latime medie de carosabil fata de axul central?
Iar daca si axul central e incert (noroi+ noapte, etc), care mai e referinta? Oarecum sunt si astfel de situatii temporare in clip.

#103
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O gramada de greseli a facut si nici nu m-am uitat pana la final.
Oricum, eu unul nu am incredere in sistemele astea.
Cred ca as fi la fel de stresat ca atunci cand conduce nevasta-mea iar eu stau in dreapta.

#104
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 17.09.2007
Zau? Ce anume, ca e mai ezitant si opreste cand nu e cazul? Aia asa e.
Tare a fost biciclistul ala la 1:35 cand n-a oprit la stop.
Pe subiectul condus sunt interensate si comentariile de acolo.

#105
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Azi în parcare la lidl. O Tesla si un BMW la păscut:
Attached File  PHOTO_20161129_151954.jpg   79.21K   44 downloads

#106
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://fortune.com/2...tock-elon-musk/

"Tesla has to double the Model 3’s advertised price or it will lose tons of money, he says."

#107
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://bgr.com/2017/...x-ji-chang-son/

"Celebrity sues Tesla, claims Model X drove itself through a wall and into his house"

Edited by Torquemada-666, 07 February 2017 - 21:02.


#108
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 17.09.2007
A intrat beat in casa si acum cere bani, nimic nou.
Intre timp un nou exemplu de offroad cu Model X, un cetatean din Austria il foloseste la carat lemne din padure cu o remorca https://electrek.co/...neyard-austria/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate