Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Tesla Model X

- - - - -
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#127
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postsuper8, on 13 iunie 2017 - 16:04, said:

Au obtinut 5 stele la testele NHTSA, dar cate stele vor primi la testele NCAP ?
NHTSA face testele NCAP in SUA http://www.globalncap.org/ncaps/
Rezultat de exceptie, fireste.

#128
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Tesla Model X stabileste un nou record de viteza pe sfertul de mila, la categoria SUV, depasind un Lamborghini Aventador.
Interesant e ca bateria era incarcata la 78%, ceea ce nu a fost un mare impediment pentru a stabili recordul.
@Torquemada, argumentul tau cu depasirile succesive si acceleratia in scadere nu prea e real, dupa cum vezi. Sau poate tu vrei sa depasesti Lamborghini toata ziua?
Video cu care faceai mare tam-tam ti-am zis ca e vechi, mai nou problema respectiva a fost solutionata.

https://electrek.co/...or-record-mile/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_NnNEuxqoPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#129
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
73%.

#130
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
La 100% inseamna ca accelera mai tare. Ael film a fost trecut sub tacere. Nimeni oficial nu a masurat exact acceleratii repetate cu o Tesla. In trafic ajungi de multe ori sa calci pedala mai tare cand faci depasiri succesive. Daca tu ai inteles doar liniuta, e grav.

Dc se evita concret sa se masoare aceeasi acceleratie cu bat.plina si mai goala si uneori repetare? Pt.ca e cum am zis.

Pe 400m am vazut. Dar oriucum o distruge dupa 400m, zici ca tesla franeaza. Pe autostrada e pa tesla. Oricum si pe aia 400m, a fost greu.

Ultima tura, a umilit tesla.

Altceva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4JEpksZA0JA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici nu e pe 400m. Tesla ce face? Cred ca franeaza la cum ramane in urma. E luducris.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r4CnSS4OG4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tesla de 700cai si cuplu colosal, batuta de lambo de 570cai si cuplu mai mic pe strada, nu pe 400m.

Edited by Torquemada-666, 21 August 2017 - 16:38.


#131
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostTorquemada-666, on 21 august 2017 - 16:23, said:

In trafic ajungi de multe ori sa calci pedala mai tare cand faci depasiri succesive. Daca tu ai inteles doar liniuta, e grav.

In trafic, cu tractorul tau probabil ajungi sa apesi pedala mai tare cand faci depasiri succesive pentru ca nu accelereaza nici pe departe cat o Tesla. Sau tu depasesti numai Lamborghini care merge la blana? O depasire realizata la blana cu o Tesla iti zic din experienta ca nici nu iti dai seama cand s-a terminat.

#132
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
http://www.ziaruldei...ar--168657.html

#133
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Mai important decat stirea mi se pare chestia scrisa in articol ce deja in Iasi sunt 11 puncte de incarcare a masinilor electrice, in timp ce in judet sunt inmatriculate doar 10 masini electrice :)

#134
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Au inceput sa apara si in Iasi.
E urata cu spume, prima data am crezut ca e noul model de Lada.
Poate pe alta culoare e altceva insa in realitate, pe alb arata ca si cum ar fi o masina botita in fata.

Attached Files


Edited by Kroghy, 21 September 2017 - 18:49.


#135
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View PostKroghy, on 21 septembrie 2017 - 18:47, said:

Au inceput sa apara si in Iasi.
E urata cu spume, prima data am crezut ca e noul model de Lada.
Poate pe alta culoare e altceva insa in realitate, pe alb arata ca si cum ar fi o masina botita in fata.

E o veste buna ca au inceput sa apara si in Romania. Orice masina electrica inseamna inca o masina care nu mai contribuie la noxele din marile orase
In materie de design, gusturile sunt discutabile, dar in materie de utilitate o Tesla X inseamna un mare pas inainte. Cand te uiti la un Audi A8 care este cat un microbuz si incap doar 5 persoane in el fiindca in rest trebuie sa incapa un motor ineficient, plus o gramada de materiale de antifonare ca sa nu mai auzi motorul cum se screme sa traga atata greutate, abia atunci apreciezi o astfel de masina care poate avea locuri pentru 7 persoane si este si suficient de mica incat sa ocupe mai putin loc in aglomeratia din marile orase.
Asa cum am mai spus ai avut in fata masina viitorului, in timp ce la masinile actuale poti sa te uiti ca la dinozaurii preistorici, mari si ineficienti. Cred ca stii ca dinozaurii au disparut, nu-i asa Posted Image ?

Edited by Ford3, 22 September 2017 - 09:15.


#136
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
In cati ani se va ajunge la disparitia masinilor pe combustibil? Probabil 20-30....

#137
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Cine spunea ca doar VW, vezi pe trailer.

Uite si o Tesla x, care are probleme. Sa oprit, desi nu trebuia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PLKNu-mfkIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Torquemada-666, 24 September 2017 - 10:15.


#138
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Este vorba despre protectia bateriei. Si smartphone-urile se inchid inainte de a ajunge bateria la 0. Proprietarul a fost berbec fiindca a ajuns in aceasta situatie. La masina ta cand se opreste din lipsa de combustibil chiar crezi ca nu mai ai deloc benzina in rezervor ?. Nici pompa nu poate trage tot combustibilul de acolo.

#139
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFord3, on 24 septembrie 2017 - 10:29, said:

La masina ta cand se opreste din lipsa de combustibil chiar crezi ca nu mai ai deloc benzina in rezervor ?
Ce ai vrut sa spui aici?Posted Image

#140
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Scrisesem în continuare. Pompa nu trage chiar tot combustibilul din rezervor. Cat mai rămâne nu știu exact.

#141
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKroghy, on 21 septembrie 2017 - 18:47, said:

Au inceput sa apara si in Iasi.
E urata cu spume, prima data am crezut ca e noul model de Lada.
Poate pe alta culoare e altceva insa in realitate, pe alb arata ca si cum ar fi o masina botita in fata.
Daca aia e urata, trompeta ta Audi cum e? Posted Image

#142
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View PostHansolo, on 29 noiembrie 2016 - 17:27, said:

Interesant clipul de aici https://electrek.co/...ideo-real-time/
Prezinta recunoasterea obiectelor de catre Autopilot. Ce ma surprinde e faptul ca functioneaza si pe strazi care nu au marcaj pe partea dreapta, o lua o latime medie de carosabil fata de axul central?
Iar daca si axul central e incert (noroi+ noapte, etc), care mai e referinta? Oarecum sunt si astfel de situatii temporare in clip.
La secunda 0:55 se vede cum intalneste niste pietoni pe marginea  drumului si masina opreste complet. Filmul fiind dat pe fast forward, nu putem sti exact ce s-a petrecut.

Nu vreau sa ma gandesc ce face sistemul ala daca masina ajunge intr-o intersectie care nu mai are indicatoare , gen cum e acum la timisoara dupa furtuna, cand vantul a culcat sau rupt indicatoarele rutiere.  Dar e foarte bun daca noaptea franeaza inainte ca soferul sa observe un potential pericol din calea masinii.

Eu inca Tesla S de "tm" n-am vazut. Dar este inmatriculat un model X in Timisoara.
Saptamana trecuta pe autostrada am depasit un model S, mergea cu 120- pribabil ca sa economiseasca bateria.  Dar cu numere straine. Oricum e frumoasa masinaAttached File  20170917_154938.jpg   37.33K   7 downloadsAttached File  20170917_154942.jpg   29.9K   8 downloads
L-am.lasat sa ma depaseasca. Niciodat nu am vazut cum arata DRL urile in mers la S.

#143
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu e frumoasa deloc Tesla x. Si am vazut cum arata live. In trafic sau parcata, nu atrage atentia prin design deloc. E ca o masina simpla, fara artificii de design. Nu se compara cu un S sau cu un 7, sau cu Mazda 6, lexus.

#144
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 24 septembrie 2017 - 12:39, said:

Nu e frumoasa deloc Tesla x. Si am vazut cum arata live. In trafic sau parcata, nu atrage atentia prin design deloc. E ca o masina simpla, fara artificii de design.
Struguri acri? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate