Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

TV 4K în anul 2018. Ce trebuie să cunoaștem despre TV 4K, întrebări etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#91
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Sa o luam altfel eu nu vad ce rost are sa-mi schimb FHD de 55" decât cu UHD măcar de 65", nu o sa stau la 2m de tv si nici nu schimb mobila in camera doar ca sa beneficiez de UHD. Sa schimb 55" FHD cu 55" UHD doar ca sa fiu in ton cu moda mi-se par bani aruncați nici nu prea am ce vedea in 4K si nici nu o sa prea vad nici o diferență de la 3m.  
Un UHD bun de 65" costa acum o căruță de bani peste 1-2 ani prețul va fi mult mai rezonabil si atunci voi avea sper si ce vedea in 4K.
Daca m-ar plictisi acum bani probabil ca as lua totusi un Samsung 65JS9500 sa aștept liniștit lansarea BD-urilor 4K.

Deja au bagat si HDR-ul deci cei care si-au luat tv UHD fara HDR pot incepe sa aiba motive de regret.

Edited by MD, 04 May 2015 - 12:33.


#92
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Eu mi-as schimba la orice ora ledul cu un UHD la aceeasi diagonala, dar sa fie comparabil calitativ, bineinteles.
Urasc retrogresiunea. :)

#93
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Useri diferiti , pareri diferite = NORMAL si CONSTRUCTIV
Exact ca si FC72 , prefer sa mai astept ( poate chiar si pana la anul ) atata timp cat la diagonale sub 65'' nu exista diferente ''notabilke'' intre fhd si uhd
Pt. o ''cutie de chibrituri'' de 20m patrati eu zic ca intre 42'' si 50'' e destul de suficient , mai ales ca ''trebuie sa stai si ''relativ'' aproape'' pt. o vizualizare mai buna
Altfel , exista solutia proiector + ecran mobil , ''ocup'' total un perete al ''cutiei de chibrituri'' si ''eventual'' ma duc si la ''vecina'' sa vad cum se vede de la ''ea''
E adevarat ca mai exista ideea romanului de ''rand'' sa aibă in casa un tv 4k , ca de si veciul are si el de ce nu
Mai ales ca in prezent gasesc 4k-uri si sub/in jurul a 2000 lei , iar daca ''habar nu au'' despre tehnologia/formatul 4k , atunci sigur e o ''victima'' a comerciantului in cauza
Ca dupa ce la cumparat , incepe el sa isi ''deschida'' ochii deja e ''tarziu'' , investitia e deja facuta insa se poate ''lauda'' ca are tv 4k acasa
Cunosc multi colegiu de serviciu care au aceasta mentalitate si oricat as incerca sa le ''deschid ochii'' dupa ''mentalitatea'' lor , pretul destul de ''mic'' e ca un ''magnet'' mult mai puternic decat orice explicatie de a mea

#94
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
Tu nu vei avea un upgrade de imagine schimbând gt30 cu un lcd-led. O vei afla pe pielea ta... Despre asta era vb și în acea mini-recenzie:calitatea nu e în numărul de pixeli ci în alta parte. E adevărat ca la diagonale considerabil mai mari 4k își va arata avantajele. Nu va tine loc însă de nivel de nergu,  culori și altele. Mă bucur ca mai sunt oameni ca FC72 și MD care pot gândi pentru ei ce e marketing și ce e calitate.

Edited by AndreiNR, 04 May 2015 - 15:18.


#95
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Si uite asa ajungem iar la inevitabila comparatie plasma vs lcd...Chiar si cand e vorba de comparat rezolutii. Unii pur si simplu nu sunt in stare sa poarte o discutie dincolo de propriul televizor. Totul graviteaza in jurul lui. Toata tehnologia. E VT-ul 4K? Nu e. Atunci inseamna ca 4k e o tehnologie care nu merita, domnule.

#96
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2012
Dupa ce am analizat oferta actuala de TV-uri 4k consider ca acest model  LG SUPER UHD TV 49'' UF8507  este de vis din cam toate punctele de vedere: motoare de procesare a imaginii, upscaling, sunet, design, etc si nu in ultimul rand pretul, asta tinand seama fata de ceea ce ofera; eu zic ca se merita;

#97
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Andi Pavel - Eu mi-as schimba la orice ora ledul cu un UHD la aceeasi diagonala, dar sa fie comparabil calitativ, bineinteles - CONCRET , ce tv led ai in prezent si cu ce UHD din comertul ''mioritic'' l-ai schimba in prezent , pastrand ideea pe care ai scris-o ......dar sa fie comparabil calitativ

#98
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002

 loreran, on 04 mai 2015 - 16:16, said:

Dupa ce am analizat oferta actuala de TV-uri 4k consider ca acest model  LG SUPER UHD TV 49'' UF8507  este de vis din cam toate punctele de vedere: motoare de procesare a imaginii, upscaling, sunet, design, etc si nu in ultimul rand pretul, asta tinand seama fata de ceea ce ofera; eu zic ca se merita;

Eu zic ca nu "se merita" si sper ca nu sunt singurul. TV-ul e mi-se pare mic de 49" si nici nu găsesc un review la el sa vad ce este asa SUPER.

Edited by MD, 04 May 2015 - 17:58.


#99
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 lupull, on 04 mai 2015 - 17:24, said:

Andi Pavel - Eu mi-as schimba la orice ora ledul cu un UHD la aceeasi diagonala, dar sa fie comparabil calitativ, bineinteles - CONCRET , ce tv led ai in prezent si cu ce UHD din comertul ''mioritic'' l-ai schimba in prezent , pastrand ideea pe care ai scris-o ......dar sa fie comparabil calitativ

În acest moment am un Sharp de 50 inch şi anume modelul 50LE652V. Deci este oarecum un led ieftin. Punctele lui forte sunt contrastul foarte ridicat pentru un led, de 4200:1, negrul de 0,04 şi procesarea foarte bună pentru clasa lui. În rest, nimic fabulos, însă destul de puţine leduri ating valorile astea.
La a doua întrebare, spre jena mea nu am studiat încă extins vreun model din noua generaţie 4K. Deci nu mă pot pronunţa şi nu pot face o alegere.
Din "vechea" generaţie, singurele modele care mă interesează cu adevărat şi pe care le-am studiat cu ochii mei sunt Samsung H7500 şi Sony X9 (versiunea de 55 inch). Un model pseudo-4K pe care mi l-am dorit dar acum este tardiv este Sharp UQ10.
Următorul meu tv va avea o diagonală de 55 - 60. Se va întâmpla în august. Va fi 4K.

#100
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
momentan din punctul meu de vedere cel mai ok ar fi SONY KD-55X9005B.
pacat ca pretul e inca destul de piperat.

@MD subscriu.

#101
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai vedeti , fiecare dintre noi cauta/are niste termeni de comparatie :
- unii calitate
- altii pret si calitate
Insa in ambele situatii ne ''raportam'' la ce avem in prezent , fiindca cu ''teoria/speranta'' ca in august/ca in octombrie s.a.m.d ne vom ''raporta'' la timpul respectiv
Cu totii trebuie sa intelegem/stim ca nu exista practive ''cel mai bun tv dintre toate'' , fiindca fiecare va aveea si ''minusuri'' ( preferabil cat mai putine )
Eu deocamdata din ce ati scris pana acum si traind cu ''speranta'' ca ''mai incolo'' va fi :
- preturi mai scazute la modelele mai performante/mai scumpe din prezent
- ori va aparea ceva mai ''echitabil'' privind raportul pret/performanta
Eu zic ca deocamdata cine detine un fullhd , nu merita IN PREZENT o schimbare cu un uhd , iar cine nu are deloc sa mai astepte macar 2/3 luni si poate se vor mai ieftini modelele mai performante din prezent , gen cele de peste 5/6000 lei

Sony KD-55X9005B - pe langa pretul destul de ''piperat'' in RO , cel mai ieftin fiind 10.999 lei - stoc disponibil nu ''stie'' 4k/60p - http://www.sony.co.u...D-55X9005B/list -
Prefer un model care ''stie/recunoaste'' 4k/60p sau cum ma stiu ''unii prieteni'' de pe aceasta arie sa detina HDMI2.0 , mai ales ca am si GTX-ul 960 cu HDMI2.0
Stiu ca or sa sara ca ''arsi'' unii dintre voi , insa daca tot fac o investitie intr-un 4k , macar sa fie ''dotat corespunzator''
E adevarat ca va fi mai greu pt. cei ca mine care detin deja un fullhd si vor o schimbare catre uhd , insa se ''lovesc'' de preturile ''prohibite'' de la modelele performante din prezent
Insa pt. cei care nu au un fullhd in prezent , nu cred ca vor putea sesiza diferenta dintre un fullhd si un uhd , din moment ce nu au un fullhd acasa
Vizionarea/compararea la magazin e ceva superficial si/sau de moment , fiindca conditiile de vizionare/comparatie din magazin nu vor fi aproape niciodata la fel cu cele de acasa

Edited by lupull, 04 May 2015 - 18:59.


#102
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2012

 MD, on 04 mai 2015 - 17:57, said:

Eu zic ca nu "se merita" si sper ca nu sunt singurul. TV-ul e mi-se pare mic de 49" si nici nu găsesc un review la el sa vad ce este asa SUPER.
Eu nu ma refeream la diagonala, il poti alege pe cel de 55 ,ci la model; acest TV recunoaste 4k/60p, asta cel putin din specificatii;

Edited by loreran, 04 May 2015 - 21:08.


#103
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai degeaba alegi 4k60p si hdmi2.0 cand de exemplu playerul intern nu poate reda nici 2160p h264. sa nici nu vorbim de hvec.
si ar mai fi multe precum artefactele in jurul obiectelor in miscare, calitatea imaginii si a sunetului etc..

avand in vedere ca am petrecut un sfert de zi in magazin, in alt fel de magazin, sa testez o mana de televizoare (5 la numar) la sange imi permit sa te contrazic.

#104
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
Cand mi-am luat in ianuarie 2013 primul tv FullHD de 55" renuntand la un CRT 16:9 100Hz de 32" (vizibili vreo 30), mi-am spus ca am facut ce trebuie si ca sper ca in urmatorii 7 ani sa nu mai dau bani pe un alt televizor ca upgrade.

Nu au trecut decat doi ani si sper sa ma pot tine de ce mi-am propus. Un tv 4K de 40"-50" mi se pare o gluma ca achizitie.

Minim 65" pentru 4K si abia cand va exista continut (fie pe cablu, fie de genul Netflix 4K in Romania - si sa nu coste o avere abonamentul- nu de alta dar timpul personal e valoros si vizionez tv-ul mai ales iarna cand ziua e scurta si afara e ger). Pana atunci va mai curge multa apa pe Dunare...

#105
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2012

 carmenclara1, on 04 mai 2015 - 21:13, said:

pai degeaba alegi 4k60p si hdmi2.0 cand de exemplu playerul intern nu poate reda nici 2160p h264. sa nici nu vorbim de hvec.
si ar mai fi multe precum artefactele in jurul obiectelor in miscare, calitatea imaginii si a sunetului etc..

avand in vedere ca am petrecut un sfert de zi in magazin, in alt fel de magazin, sa testez o mana de televizoare (5 la numar) la sange imi permit sa te contrazic.
Carmenclara te rog frumos sa-mi recomanzi un TV 4k optim dpdv calitatate/pret, si cand spun pret ma refer undeva in jur de 5000/6000 RON nu la preturi nesimtite; eu cand am afirmat ca LG SUPER UHD TV 49'' UF8507 (sau modelul de 55'' ) este OK, m-am referit tocmai la acest aspect dar si bazat pe experienta placuta a amicilor cu TV-urile LG; Dar daca ai amabilitatea sa-mi recomanzi ceva te rog frumos sa nu fie de la SAMSUNG; am avut experiente triste cu produsele lor, ma rog, nu TV-uri dar... A era sa uit, chiar ai testat si aceste modele LG in acel magazin?

#106
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere doleantele nu am ce recomandare sa-ti fac care sa corespunda.

#107
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 loreran, on 05 mai 2015 - 08:02, said:


Carmenclara te rog frumos sa-mi recomanzi un TV 4k optim dpdv calitatate/pret, si cand spun pret ma refer undeva in jur de 5000/6000 RON nu la preturi nesimtite; eu cand am afirmat ca LG SUPER UHD TV 49'' UF8507 (sau modelul de 55'' ) este OK, m-am referit tocmai la acest aspect dar si bazat pe experienta placuta a amicilor cu TV-urile LG; Dar daca ai amabilitatea sa-mi recomanzi ceva te rog frumos sa nu fie de la SAMSUNG; am avut experiente triste cu produsele lor, ma rog, nu TV-uri dar... A era sa uit, chiar ai testat si aceste modele LG in acel magazin?

Tinand cont ca Samsung nu vrei (dar sa stii ca fac televizoare bune, daca tu ai avut niste probleme cu anumite device-uri nu trebuie sa generalizezi la toate produsele lor), deci Samsung nu vrei, LG-urile sunt slabe, Philips sunt slabe,  Panasonic nu stiu daca au ceva rezonabil 4K in acest moment in magazine, Sharp nu gasesti, iti ramane sa te orientezi catre ceva de la Sony. Emag aduc deja noua serie. Dar nu te arunca fara sa studiezi modelul in cauza inainte.

#108
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sony KD-55X9005B - http://www.sony.co.u...D-55X9005B/list - Video Signal :
3840 x 2160/24p (HDMI 2/3) YES
3840 x 2160/25p (HDMI 2/3) YES
3840 x 2160/30p (HDMI 2/3) YES
4096 x 2160/24p (HDMI 2/3) YES
1080 / 24p (HDMI™ only) YES
480 / 60i     YES
480 / 60p    YES
576 / 50i YES
576 / 50p    YES   
720 / 24p (HDMI™ only)    YES
720 / 30p (HDMI™ only)    YES
720/60p YES
1080 / 60i   YES
1080 / 50i   YES
1080 / 30p (HDMI™ only) YES
1080 / 60p (HDMI™ /Component)   YES
1080 / 50p (HDMI™ /Component) YES


LG SUPER UHD TV 49'' UF8507 - http://www.lg.com/ro/tv/lg-49UF8507  - Video

HEVC Codec - 4K 60P, 4K 30P, 2K 60P

Pe langa HDMI2.0 , mai are si un port USB3.0
Acum nu stiu practic cat de ''fiabil/multumitor''  este softul dedicat al tv-ului - WebOS 2.0
Sa nu compar si preturile dintre cele doua modele : 10.999/Sony si 5.599/LG ( aproape dublu la Sony si fara HDMI2.0/HEVC 4k/60p )

Edited by lupull, 05 May 2015 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate