Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi
 Touchpad nefunctional Acer Aspire...

Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...

Cumparare ATV second Hand
 Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere

Despre irigatoarele bucale !
 Recomandare frigider fiabil pana ...

Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni?

Transmite cineva in Romania?
 

Cresterea caprelor II

- - - - -
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#19
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 horia66, on 16 martie 2015 - 14:46, said:

Este vorba de o indigestie.
Va anunt cu bucurie ca a inceput sa manance caprita mea. Sunt foarte bucuroasa. Ca o invatatura, din experienta mea, functioneaza mai bine amestecul de otet+ulei+rachiu si ceai, alternativ, decat preparatele de tip Digestim etc. Recomand.
O noapte linistita! Sa fiti sanatosi!

#20
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011
Dn.Horia am inteles mesajul si am sa furajez capritele saanen asa cum ati indicat si sper sa am si rezultate,,dat fiind faptul ca am vazut parinti si mi-sa parut o gena buna .Am trecut si. Eu pe topic 2  . Sper sa nu am probleme cu fetele
,sincer si eu si sotia le iubim sunt membri activi ai familiei.

 irina_cojocaru, on 17 martie 2015 - 21:36, said:


Va anunt cu bucurie ca a inceput sa manance caprita mea. Sunt foarte bucuroasa. Ca o invatatura, din experienta mea, functioneaza mai bine amestecul de otet+ulei+rachiu si ceai, alternativ, decat preparatele de tip Digestim etc. Recomand.
O noapte linistita! Sa fiti sanatosi!
Dn Irina ma bucur ca ati salvato ,bafta in continuare.

#21
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 horia66, on 17 martie 2015 - 17:54, said:

E bun un atiinflamator, merge si un masaj cu ben-gay pe piciorul respectiv. Cred ca a fost calcat sau lovit, verificati daca nu e cumva fracturat inainte de a face masajul.
Mulţumesc, dl. Horia, se prea poate. Pe celelalte se sprijină perfect, aseară de-abia i-am curăţat bine piciorul cu amestecul de zeamă de var şi piatră vânătă, inclusiv articulatia genunchiului, şi se vede clar că nu are nici o umflătură. Am repetat operaţia de dimineaţă şi voi face şi diseară dezinfecţia piciorului, eventual şi cu sprey cu Teramycin. Mi-a fost teamă să nu fie ceva infecţios, mai ales că mai am o căpriţă cu o ieduţă. Pe el l-am izolat, îl ţin la căldură într-o ladă mare cu fân, doar face parte din familie Posted Image

 irina_cojocaru, on 17 martie 2015 - 21:36, said:

Va anunt cu bucurie ca a inceput sa manance caprita mea. Sunt foarte bucuroasa. Ca o invatatura, din experienta mea, functioneaza mai bine amestecul de otet+ulei+rachiu si ceai, alternativ, decat preparatele de tip Digestim etc. Recomand.
O noapte linistita! Sa fiti sanatosi!
Felicitări pentru câtă grijă aveţi de căpriţe! Să vă trăiască şi să vă bucuraţi de ele!

#22
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Mi-au fatat si mie albele Posted Image . Una saptamana trecuta : 2 ieduti, una ieri: un iedut si o ieduta. Aia de ieri s-a chinuit un pic saraca ca e la prima fatare dar s-a descurcat...foarte frumosi bebelusii..
Acuma sa va intreb ceva...din marea mea prostie am cumparat evomec plus foarte tarziu (cu cateva zile inainte de fatare) si inca nu l-am facut caprelor...Sa il fac acum? Nu afecteaza iezii daca peste cateva saptamani ii vand cuiva care ii va taia? Stiti voi ceva produs pentru deparazitare interna la care timpul de asteptare pentru lapte sa fie mai redus? nu 28 zile ca la evomec plus...

#23
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 paul_pablo, on 18 martie 2015 - 13:17, said:

Mi-au fatat si mie albele Posted Image . Una saptamana trecuta : 2 ieduti, una ieri: un iedut si o ieduta. Aia de ieri s-a chinuit un pic saraca ca e la prima fatare dar s-a descurcat...foarte frumosi bebelusii..
Acuma sa va intreb ceva...din marea mea prostie am cumparat evomec plus foarte tarziu (cu cateva zile inainte de fatare) si inca nu l-am facut caprelor...Sa il fac acum? Nu afecteaza iezii daca peste cateva saptamani ii vand cuiva care ii va taia? Stiti voi ceva produs pentru deparazitare interna la care timpul de asteptare pentru lapte sa fie mai redus? nu 28 zile ca la evomec plus...
Având în vedete că Ivomecul va fi făcut căpriţelor şi nu iezilor,  nu este o problemă pentru cei ce cumpără iezii, pentru că doar o mică parte ajunge prin lapte la iezi. Folosiţi Helmizol sau  Rombendazol 10% sau orice altă soluţie bună găsiţi, cu administrare orală, şi totul este ok. Pentru deparazitare externă sunt, de asemenea, o gamă de produse de calitate (Butox pour-un, de exemplu, sau altceva ). Să vă trăiască tot efectivul!

#24
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Helmizol sau Rombendazol 10 sunt echivalente cu Evomec Plus ca si spectru de combatere? Ma refer sunt la fel de "bune"? Sau era mai bine daca faceam evomecul pe timpul gestatiei?....o sa iau ceva si pentru extern, butox e cel de care am tot auzit...

#25
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 paul_pablo, on 18 martie 2015 - 13:53, said:

Helmizol sau Rombendazol 10 sunt echivalente cu Evomec Plus ca si spectru de combatere? Ma refer sunt la fel de "bune"? Sau era mai bine daca faceam evomecul pe timpul gestatiei?....o sa iau ceva si pentru extern, butox e cel de care am tot auzit...
sunt mult mai bune pt paraziti interni, dar nu actioneaza la paraziti externi

#26
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna dimineata dragi colegi!

aseara pe la 10 la o vizita intamplatoare la staul am gasit caprita de 1 an cu doi iezi mici abia fatati ...sunt bine i-am uscat au supt si mama a eliminat placenta, multumesc lui Dumnezeu!
treaba e ca are mameloanele foarte mici ...se pot mulge cu policele si indexul

sunt cam de dimensiunea ultimei falange a degetului mic ca sa explic asa ...dupa parerea d-voastra credeti ca e normal? vor mai creste odata cu suptul iezilor?
aaa si ugerul pare sa secrete lapte ...ca e alb nu galbui cum ar trebuii sa fie colostrul ...

iezii au fost ajutati sa suga din 3 in trei ore azi noapte ca sunt mititei si nu se descurcau singuri ...

multa sanatate d-voastra si capritelor si puisorilor lor. doamne ajuta!

#27
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
V-am ramas dator cu un final de poveste. A fatat capra cu probleme 2 iezi  sambata. Primul a iesit foarte greu, cu ajutorul meu deoarece era mare in comparatie cu altii fatati iar capra era primipara. Am avut emotii ca a facut o placenta la 2 ore de la fatare si a doua nu a mai facut-o. Sau asa credeam eu. La 24 de ore de la fatare cand am vrut sa ii introduc pesarii cervixul era inchis complet iar medicul veterinar de la noi a zis ca daca s-a inchis asa repede inseamna ca placentele erau lipite si le-a eliminat impreuna fara ca eu sa imi dau seama, ca altfel ar mai fi ramas cervixul deschis. Intradevar placenta era mai mare decat la cele care fatase doar 1 ied. Capra e bine acum, iedutele sunt bine (Ambele sunt femele), cea mica a recuperat putin si e destul de viguroasa (am mai ajutat-o eu cu niste colostru ramas de la alte capre fatate inainte). Pe langa asta au mai fatat inca 2 primipare cate un mascul. Scorul acum e 5-3 pt baieti. Mai am 4 care trebuie sa fete probabil saptamana viitoare sau in maxim 2 sapt.
Am pus si poze cu iezii noi si le puteti vedea aici:
https://www.facebook...e=1&pnref=story

Numai bine!

#28
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 paul_pablo, on 18 martie 2015 - 13:17, said:

Mi-au fatat si mie albele Posted Image . Una saptamana trecuta : 2 ieduti, una ieri: un iedut si o ieduta. Aia de ieri s-a chinuit un pic saraca ca e la prima fatare dar s-a descurcat...foarte frumosi bebelusii..
Acuma sa va intreb ceva...din marea mea prostie am cumparat evomec plus foarte tarziu (cu cateva zile inainte de fatare) si inca nu l-am facut caprelor...Sa il fac acum? Nu afecteaza iezii daca peste cateva saptamani ii vand cuiva care ii va taia? Stiti voi ceva produs pentru deparazitare interna la care timpul de asteptare pentru lapte sa fie mai redus? nu 28 zile ca la evomec plus...
Dacă folosiţi soluţia injectabilă, nu mai folosiţi alte antiparazitare nici interne, nici externe, pentru că evomecul plus acţionează pe toate fronturile (este de preferat Ivomec plus, dar este mai scump). La viitoarea deparazitare puteţi folosi, dacă doriţi, soluţii interne şi externe.

 onitaolguta, on 19 martie 2015 - 09:13, said:

buna dimineata dragi colegi!

aseara pe la 10 la o vizita intamplatoare la staul am gasit caprita de 1 an cu doi iezi mici abia fatati ...sunt bine i-am uscat au supt si mama a eliminat placenta, multumesc lui Dumnezeu!
treaba e ca are mameloanele foarte mici ...se pot mulge cu policele si indexul

sunt cam de dimensiunea ultimei falange a degetului mic ca sa explic asa ...dupa parerea d-voastra credeti ca e normal? vor mai creste odata cu suptul iezilor?
aaa si ugerul pare sa secrete lapte ...ca e alb nu galbui cum ar trebuii sa fie colostrul ...

iezii au fost ajutati sa suga din 3 in trei ore azi noapte ca sunt mititei si nu se descurcau singuri ...

multa sanatate d-voastra si capritelor si puisorilor lor. doamne ajuta!
Anul acesta cam aşa vor fi mameloanele, dar la anul vor mai creşte.  Este totuşi bine faptul că a avut lapte imediat, că se mai întîmplă, mai ales la primipare, să fie problemă cu laptele pentru doi iezi. Mă bucur că aţi scăpat de stres şi a fătat uşor căpriţa. Să vă trăiască şi să vă bucuraţi de ei.

#29
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
va multumesc mult pt raspuns ...sper ca si mama ei sa se descurce ...doamne ajuta si sanatate!

#30
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
este posibil ca caprita sa nu aiba totusi suficient lapte pt cei doi mancai :) ar fi ok sa le dau de la bunica lor? vad ca desi nu a fatat inca are lapte si cred ca se mulge singura capra ...cam cat sa dau unui ied de 12h?

#31
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 19 martie 2015 - 14:42, said:

este posibil ca caprita sa nu aiba totusi suficient lapte pt cei doi mancai Posted Image ar fi ok sa le dau de la bunica lor? vad ca desi nu a fatat inca are lapte si cred ca se mulge singura capra ...cam cat sa dau unui ied de 12h?
Da, sigur, eu le-am cumpărat lapte de vacă şi le dam cu biberonul, fiindcă chiar nu avea mama lor nimic prima zi, dar le daţi moderat, să nu-şi încarce stomăcelul. Vă veţi da seama cât de foame le este, după cum vor accepta biberonul cu lapte, deocamdată vor bea cam 1/2 litri de fiecare, ajungând aproape la un litru peste o săptămână.

#32
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 irina_cojocaru, on 17 martie 2015 - 21:36, said:

Va anunt cu bucurie ca a inceput sa manance caprita mea. Sunt foarte bucuroasa. Ca o invatatura, din experienta mea, functioneaza mai bine amestecul de otet+ulei+rachiu si ceai, alternativ, decat preparatele de tip Digestim etc. Recomand.
O noapte linistita! Sa fiti sanatosi!
Ma bucur sa aud ca e bine caprita ,ori referitor la primipare ,si eu am doua fatate ,le dau tain si dim. si seara .Am facut un amestec de uruiala de porumb ,orz ,srot de floare si tarite si se pare ca este deajuns fara sa adaug alte vitamine ,bineinteles si fan bun ,si lucerna .Ati scris mai devreme ca le dati iedutilor sel e vit saptamanal ,cresc mai bine decat cei care primesc odata preventiv ,sau nu primesc deloc ?Va intreb toate astea ,fiindca anul trecut la o parte le-am facut preventiv odata dupa nastere si la cativa nu le-am facut deloc ,nu a fost nici o diferenta intre ei.De aici vine curiozitatea ,daca nu cumva exageram cu unele produse care ar trebui administrate numai la nevoie . As dori sa tragem concluziile impreuna cu ceilalti crescatori si sa incercam sa folosim medicamentele cat mai puti posibil ,regland bunastarea animalelor din hrana si igiena .

 onitaolguta, on 19 martie 2015 - 14:42, said:

este posibil ca caprita sa nu aiba totusi suficient lapte pt cei doi mancai Posted Image ar fi ok sa le dau de la bunica lor? vad ca desi nu a fatat inca are lapte si cred ca se mulge singura capra ...cam cat sa dau unui ied de 12h?

Am avut si eu patania asta dar dupa doua- trei zile ,cu masaj s-a rezolvat ,acum e ok.

#33
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 13rbk, on 19 martie 2015 - 20:53, said:

Ati scris mai devreme ca le dati iedutilor sel e vit saptamanal ,cresc mai bine decat cei care primesc odata preventiv ,sau nu primesc deloc ?Va intreb toate astea ,fiindca anul trecut la o parte le-am facut preventiv odata dupa nastere si la cativa nu le-am facut deloc ,nu a fost nici o diferenta intre ei.De aici vine curiozitatea ,daca nu cumva exageram cu unele produse care ar trebui administrate numai la nevoie .
Eu anul trecut le-am facut o singura data, la nastere, la toti. Deci nu am remarcat diferente... poate i-a ajutat, poate ar fi fost mai plapânzi fără. Si am crescut o gramada de ţapi care au avut si ei nevoie de lapte, caprele mi-au fatat tarziu, abia in martie marea majoritate. In concluzie, nu am o generatie de iedute foarte reusita, dar am invatat multe.
Anul asta in primul rand am eliminat toti baietii la o saptamana, imediat ce caprele au terminat colostrul, ca sa aiba fetele mai mult lapte si sa imi permit sa mulg si eu. [Oricum Pastele e devreme, nu cresteau mai mari de 4-5kg, pt mine iezii nu sunt rentabili] Apoi, le-am facut cum am zis, cred ca vreo 4 reprize pana acum de Selevit+Ca sau Selevit+Multivitamine, cum am avut. Si fatarile au inceput in prima jumatate a lui februarie, deja am cam 90% fatate.
Probabil ca ambii factori au contribuit, am o generatie de iedute absolut superbe, cum sa zic...puternice, sanatoase, vânjoase :-) Acum sa vedem cu înţărcatul cum o fi .... atunci e greul si sufera mult si dau inapoi. Sper sa nu le deochi :-)
Apropo, cand intarcati iezii? La cat timp? Treptat? Cu ce ii ajutati? Eu am inceput sa le dau tain cu cate putin lapte praf amestecat... dar nu ma indur deloc sa le fur mai mult din lapte.

 keluu, on 17 martie 2015 - 21:35, said:

ma gandesc cu oarecare ingrijorare cum naiba vom evita anul asta boala limbii albastre?
Tot de la voi, cei mai experimentati, asteptam sfaturi. Si eu anul trecut stateam cu inima stransa mereu cand auzeam ca au mai aparut cazuri....nu mai zic daca mi se parea mie vreo capra apatica sau vreo gingie inflamata.
Antibiotice pt ce daca boala e virala? Vitamine da, sunt de-acord, desi la alimentatia de pe timpul verii, cu iarba verde, cred ca isi iau de acolo absolut tot ce le trebuie, pasc in soare deci au si vit D... nu stiu cu ce am putea suplini.
In schimb - razboi mustelor si tantarilor pe cat posibil. Eu stropesc cu diferite solutii (cu pompa de stropit pomii, e comod si rapid) de cate ori este nevoie in sala de muls, acolo se adunau asta-vara cele mai multe insecte. In tabara lor de vara... nu stiu cum sa le ajut. La mine peretii la tabara de vara sunt din stuf. Poate o sa mai trec si pe acolo cu pompa.

#34
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
antibiotice cu spectru cat mai larg,de sustinere a corpului in cele 10 zile de suferinta?
tot citesc si citesc si mi se pare atat de subiectiv totul despre bluetong-ul masii
la virus nu merge decat vaccinul si sper sa dea drumul la vaccinare astia de la ansva
teoretic n-ar trebui sa fie probleme daca se foloseste deparazitar extern bun,butox pour on,dectomax etc...,teoretic,dar daca exista contact si a apucat sa ia o gurita de sange s-a dus naiba totul?
dar pe camp cum stropim,cu avionul?apar capusele acus...
succes

#35
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
am si eu niste intrebari ca suntem la inceput :) si inca nu stiu cum se comporta o capra la a doua fatare in ce priveste secretia de lapte ...capra nu a fatat inca, pe 25 are termenul, dar am vazut ca are lapte(credeam eu ) in uger ...am muls odata si a curs un lichid grosut, galbui si miros placut

#36
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 19 martie 2015 - 10:47, said:

va multumesc mult pt raspuns ...sper ca si mama ei sa se descurce ...doamne ajuta si sanatate!
Cu mama ei  cu siguranta nu va fi problema, deci sa aveti incredere c

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate