Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 

IN CATI METRI FRANEAZA MASINA TA ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
M-am hotarat sa deschid un topic pt ca sa cunoastem mai bine franarea automobilelor de pe strada. Fiind si un motiv de siguranta rutiera si pt a aprecia  ce fel de frane are cel din fata ta. Tinand cont ca apesi pedala la 1-2 sec dupa cel dinaintea ta. ENJOY ! :bicycle:


  P.S. daca nu cunosti performantele automobilului tau te poti ajuta de google.ro ,reviste auto, emisiuni auto, etc.  :peacefingers:

Edited by cosmin_miu, 20 August 2006 - 15:45.


#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Mazda 3 Sedan - 37 metri de la 100 km la 0

#3
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
Chevrolet Kalos Hatchback - 38,7 metri de la 100 km/h la 0.

#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 cosmin_miu, on Aug 20 2006, 16:45, said:

M-am hotarat sa deschid un topic pt ca sa cunoastem mai bine franarea automobilelor de pe strada. Fiind si un motiv de siguranta rutiera si pt a aprecia  ce fel de frane are cel din fata ta. Tinand cont ca apesi pedala la 1-2 sec dupa cel dinaintea ta. ENJOY ! :bicycle:
  P.S. daca nu cunosti performantele automobilului tau te poti ajuta de google.ro ,reviste auto, emisiuni auto, etc.  :peacefingers:
Sorry de off, dar cum naiba franezi la 2 secunde dupa cel din fata?!

Eu abia ce am inceput scoala si cred ca nu dureaza mai mult de o secunda pana ma urc pe frana...

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 crz, on Aug 22 2006, 17:41, said:

Sorry de off, dar cum naiba franezi la 2 secunde dupa cel din fata?!

Eu abia ce am inceput scoala si cred ca nu dureaza mai mult de o secunda pana ma urc pe frana...
  :bigwhitegrin:  Dupa cum sunt astia adormiti la volan franeaza si dupa mai multe secunde sau chiar nu mai apasa deloc d`aia am zis ce am zis :)  :peacefingers:

Edited by cosmin_miu, 24 August 2006 - 00:01.


#6
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
a mea cica in 38m.. BMW e30 325ix..
am mers azi cu Subaru Impreza.. bineinteles ca are super frane, brembo.. am pus si niste frane de la 170-180 pana la 0... parca arunci o ancora asa franeaza...
m-am uitat de curiozitate pe net sa vad distanta...
33.6m cand sunt calde si 39.7m cand sunt reci...  :huh:
eu stiam ca diferenta cald-rece la o masina normala  e de 1, maxim 2metrii... :huh: :huh:
se pare ca la asta e ca la masinile de curse..

Edited by Blade, 27 August 2006 - 01:11.


#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
pai iti dai seama ca tre sa potoleasca cumva caii de la subaru  :naughty:

#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Alfa romeo 159   36 m

BMW M6  36 m

Mercedes C-klasse 37 m

Ford Mondeo     37 m

New VW Passat   39 m

Edited by cosmin_miu, 28 August 2006 - 02:37.


#9
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
astea sunt masinile tale? :D

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
:naughty: ar fi bine  :w00t:...... insa e numai prima din primul post si inca un focus.

#11
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
cam offtopic:

nu-mi vine sa cred.. Impreza franeaza mai bine decat multe supercaruri  :o  :o

impreza:                100 - 0 Km/h hot      33,6 m    11,5 m/s2
porsche carrera gt: 100 - 0 Km/h hot      34 m      11,4
lamborghini murcielago: 100 - 0 Km/h hot      36,4 m    10,6
ferrari 360 modena: 100 - 0 Km/h hot      35,7 m      10,8
din cate am vazut eu doar m3 csl franeaza mai bine:
100 - 0 Km/h hot      32,4 m      11,9

Edited by Blade, 29 August 2006 - 10:06.


#12
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Salutare, in legatura cu franarea la Carrera GT, nu prea tind sa cred. Sistemul in cauza e printre cele mai performante de pe pamant (daca nu chiar cel mai performant) discul fiind fabricat din carbon-ceramic (silicon carbide). Am vazut si am admirat indelung doua Carrera GT live acum 3 saptamani si pot spune ca avea discurile de 2 ori cat capul meu, in acest sens atasez si poze :worthy: Pot spune ca sistemul de franare m-a impresionat cel mai mult la Porsche Carrera GT si cand spun asta, o zic in comparatie cu Ferrari Enzo, McLaren SLR, Lambo Murcielago, Aston Martin DB9 si alte minunatii ce-si faceau veacul pe la Nürburgring.

Sincer am cautat pe net (nu foarte mult ce e drept) dar nu am gasit niste distante oficiale. Impresionant in franare mai e Mercedes McLaren SLR; frane care pur si simplu iau foc la franari bruste, fiind ajutat si de frana aeriana de pe spate. :o Poate gaseste cineva niste distante oficiale.

Asadar pozele facute de taranul de serviciu :lol:

#13
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
VW Golf IV: 39 m
Opel Vectra B facelift: 41 m
Mercedes E-Klasse: 36 m
Mercedes SL: 35 m
Chrysler Voyager: dracu sa-l ia, cred ca peste 50 m :cursing:
Peugeot 407: 42 m
Peugeot 307: 43 m
(astea de la Pejo le stiu de la amicii care au fost interesati sa-si ia asa ceva, nu le-am verificat personal)

In legatura cu franarea la Carrera GT, nu prea tind sa cred. Sistemul in cauza e printre cele mai performante de pe pamant (daca nu chiar cel mai performant) discul fiind fabricat din carbon-ceramic (silicon carbide). Am vazut si am admirat indelung doua Carrera GT live acum 3 saptamani si pot spune ca aveau discurile de 2 ori cat capul meu, in acest sens atasez si poze :worthy: Pot spune ca sistemul de franare m-a impresionat cel mai mult la Porsche Carrera GT si cand spun asta, o zic in comparatie cu Ferrari Enzo, McLaren SLR, Lambo Murcielago, Aston Martin DB9 si alte minunatii ce-si faceau veacul pe la Nürburgring.

Sincer am cautat pe net (nu foarte mult ce e drept) dar nu am gasit niste distante oficiale. Impresionant in franare mai e Mercedes McLaren SLR; frane care pur si simplu iau foc la franari bruste, fiind ajutat si de frana aeriana de pe spate. :o Poate gaseste cineva niste distante oficiale.

Asadar pozele facute de taranul de serviciu :lol:

A se vedea in poza cu mine si cu Porschanu cat de mare e discul, luandu-ma ca reper pe mine, e cat piciorul meu aproape, asta la aproape 1.80 cat am. :worthy:

P.S.: Scuzati vestimentatia si starea frizurii, batea un vant si o ploaie rece pe acolo de te lua pe sus :naughty:

Attached Files


Edited by RedMan_BZ, 31 August 2006 - 23:26.


#14
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004

 crz, on Aug 22 2006, 17:41, said:

Sorry de off, dar cum naiba franezi la 2 secunde dupa cel din fata?!

Eu abia ce am inceput scoala si cred ca nu dureaza mai mult de o secunda pana ma urc pe frana...


acum , ca esti la inceput si esti concentrat. dar in conditiile de zi cu zi.. cand ai in fata unul care opreste de la 60 -> 0 in 100 m, o sa apesi dupa mai mult de 2 secunde frana;)

#15
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 RedMan_BZ, on Sep 1 2006, 00:24, said:

VW Golf IV: 39 m
P.S.: Scuzati vestimentatia si starea frizurii, batea un vant si o ploaie rece pe acolo de te lua pe sus :naughty:
Toate Golfurile 4 frineaza la fel ?
Al meu si nu numai, au discuri si placute de Passat
:scratchchin:   ai o figura de copil cuminte si linistit
Cred ca nu minti cu viteza peste 160/h
Si cred ca cu figura ii pacalesti pe ai tai (rude, prieteni ) sa-ti dea masinile pe mina  .
Dar sint cazuri cind aparentele inseala.     :lol:

#16
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

 MAK, on Sep 1 2006, 13:37, said:

Toate Golfurile 4 frineaza la fel ?

Nu prea. Ar trebui specificat la fiecare masina ce model este (Ex: Golf IV 1.9 TDI 100-0=4x metri).
Am pe calculator o poza furata de pe net (din pacate, nu mai tin minte de unde exact si nu stiu nici cat de veridica este) cu valorile de franare 100-0 la cateva masini mai "speciale":

Attached File  2741240c.jpg   50.1K   194 downloads

#17
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005

 MAK, on Sep 1 2006, 12:37, said:

Toate Golfurile 4 frineaza la fel ?
Al meu si nu numai, au discuri si placute de Passat
:scratchchin:   ai o figura de copil cuminte si linistit
Cred ca nu minti cu viteza peste 160/h
Si cred ca cu figura ii pacalesti pe ai tai (rude, prieteni ) sa-ti dea masinile pe mina  .
Dar sint cazuri cind aparentele inseala.     :lol:
Hmm, ai dreptate, nu cred ca toate franeaza la fel, una e un golf chel in 3 usi 1.4 una e un 1.9 caravan full, cred ca e diferenta de vreo 200 de kile lejer.

:notangel: cat despre copilul cuminte si linistit :lol: haide ma ca am 23 nu mai sunt chiar copil :peacefingers: Tare faza cu figura si pacaleala :lol:

#18
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

 RedMan_BZ, on Sep 1 2006, 00:24, said:

In legatura cu franarea la Carrera GT, nu prea tind sa cred. Sistemul in cauza e printre cele mai performante de pe pamant (daca nu chiar cel mai performant) discul fiind fabricat din carbon-ceramic (silicon carbide). Am vazut si am admirat indelung doua Carrera GT live acum 3 saptamani si pot spune ca aveau discurile de 2 ori cat capul meu, in acest sens atasez si poze :worthy: Pot spune ca sistemul de franare m-a impresionat cel mai mult la Porsche Carrera GT si cand spun asta, o zic in comparatie cu Ferrari Enzo, McLaren SLR, Lambo Murcielago, Aston Martin DB9 si alte minunatii ce-si faceau veacul pe la Nürburgring.

stiu si eu asta, tocmai d-aia ma minunez :D
dupa cum vezi in poza pusa de WildChild e aceiasi distatna pt carrera gt, 34m.. cum am scris si eu...
acum ramane de verificat daca datele pt Impreza (33.7m la cald si peste 39m la rece) sunt corecte :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate