Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema monitor!

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 La multi ani @ovidiu21!

Ciudatenie in legea pensiilor

Corvinul Hunedoara !

Metoda salvatorul, cum se manipul...
 Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...
 Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 

Are creierul limite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
searcherodd

searcherodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2011
Decurand am vazut un video care mi-a trezit pofta sa meditez pe teme SF.

Oricum, ce parere aveti ? Are creierul uman limite ? Cum va functiona creierul nostru peste 500, 1000, 1000000 de ani ?

Cat de inteligent ar putea deveni omul in viitor ? Cum am putea sa grabim acest proces de evolutie ?

Am putea deveni atat de inteligenti ca am deveni ca niste zei ? Unde s-ar sfarsi " calatoria " ?

Exista limite ?

Edited by searcherodd, 20 May 2011 - 15:21.


#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pai daca cei mai inteligenti oameni folosesc maxim 4% din capacitatea creierului, cum crezi ca va fi la 100%?

#3
searcherodd

searcherodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2011

View Postrasistu, on 20th May 2011, 15:23, said:

pai daca cei mai inteligenti oameni folosesc maxim 4% din capacitatea creierului, cum crezi ca va fi la 100%?

Personal nu cred in teoria asta cu 4 % sau 10 %. Numai un om cu un creier dezvoltat, cate imagini, sunete, mirosuri, amintiri, conexiuni are in creierul lui... Milioane si milioane... Eu cred ca folosim defapt vreo 40 % 60 % din creier, constient si inconstient.

Chestia asta cum ca folosim doar 10 % e ca sa ne stimuleze sau ca sa ne dea speranta sau se ne credem noi mai nelimitati, ca sa zic asa... Oricum, nu stiu daca s-ar putea ajunge la 100 % folosirea creierului...

Edited by searcherodd, 20 May 2011 - 15:28.


#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ce stiu eu
[ http://johnlongmore.com/images/malebrain.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rasistu, 20 May 2011 - 15:28.


#5
searcherodd

searcherodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2011
Interesant :P

Oricum, banuiesc, creierul e format din muschi, fibra, deci nu ar avea cum sa stocheze la infinit informatii... si nici la 100 % nu ar putea sa lucreze...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,676
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

creierul e format din muschi, fibra
Nope. E un neuron pe-acolo care se ocupa cu informatiile :D

#7
searcherodd

searcherodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2011

View Posteiffel, on 20th May 2011, 16:45, said:

Nope. E un neuron pe-acolo care se ocupa cu informatiile :D
Da, da neuronii aia nu sunt situati in fibra ? Nu sunt suspendati in aer cred... Si ma gandesc cat de multi ar putea coexista in creierul nostru, cat de mult ar putea sa lucreze ? Cat de mult s-ar putea dezvolta creierul uman ? Banuiesc ca tre sa existe o limita...

Edited by searcherodd, 20 May 2011 - 15:49.


#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Eu cred ca ne folosim creierul 100% (100% daca avem capacitatile paranormale activate).
Problema este ca nu il folosim tot timpul la 100%, adica depinde de activitatile desfasurate, care zone sunt active si care inactive.
Este ca si cum am spune ca o masina care merge e utilizata in proportie sa zicem de 30% sau de 10%, pentru ca nu este la viteza maxima, sau nu are toate becurile on, si nu are portbagajul plin plus maximul de locuri ocupate.

Edited by Sorin84k, 20 May 2011 - 16:13.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Rasistule...Ești tare!
Tu ai viermi-n "creer"?...  :)
N-am mai râs de mult cu așa...pofte...
Unde-ai găsit această *.gif?

Și-auzi la SearcheRrod: el are mușchi în "creer"!

Edited by Mircel, 20 May 2011 - 16:23.


#10
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Stai sa inteleg si eu:

Cand spuneti ca (voit) creierul este folosit 10%, la ce va referiti in mod precis? Capacitate de stocare sau putere de procesare?

Cum se deblocheaza ailalti 90%? Chip tuning?

Cum se face ca daca infigi la plezneala un ac in orice zona din creier crapa o functie? Infigi in dreapta, nu mai vezi, infigi mai la dreapta nu mai vorbesti, infigi mai jos nu mai auzi, infigi mai sus nu mai misti mana stanga.

Poate cineva dintre distinsii neurologi cum e mai precis cu aia 4-7-10% folositi din creier? Eu sunt mai trepanat asa si nu-mi dau seama...

Daca omul foloseste 10%, elefantii cat folosesc? 1%? Balena albastra cat foloseste? 0,05%?

Eu cred ca daca o pisica ar realiza ce capacitate analitica si de procesare are creierul uman, pisica aia ar cadea pe spate si ar exclama: wow, doar cu 1,4 kile de creier omul poate sa faca in halul asta de multe si complexe lucruri?

Edited by muteki, 20 May 2011 - 16:49.


#11
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Creierul e doar o interfață. Primește semnale electrice de la senzori și traductori (simțurile), le prelucrează primar, precum o Unitatea aritmetică logică și le pasează mai departe CONȘTIINȚEI.

#12
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Mai tu esti aievea? Creierul e doar o interfata? Scuze ca intreb, dar tu stii ce e aia interfata? Despre creier nu ma hazardez sa intreb daca stii ce e aia.

Edited by muteki, 20 May 2011 - 17:45.


#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsearcherodd, on 20th May 2011, 16:20, said:

Oricum, ce parere aveti ? Are creierul uman limite ?
Are. Dar mult mai largi decat ne inchipuim. Intotdeauna mult mai largi decat ultima impresie.

Quote

Cum va functiona creierul nostru peste 500, 1000, 1000000 de ani ?
Aproape identic cu acum. Aia care au construit piramidele erau la fel de inteligenti ca noi.

Quote

Cat de inteligent ar putea deveni omul in viitor ? Cum am putea sa grabim acest proces de evolutie ?

Am putea deveni atat de inteligenti ca am deveni ca niste zei ? Unde s-ar sfarsi " calatoria " ?

Exista limite ?
Ce.. zei ? Daca am fi acum toti cu iq=200, 200 ar fi egal 100. Si tot am urla unii la altii 'bah idiotule'.
Presupun ca daca acum putem merge si mesteca guma, peste vreun milion de ani asa, am putea aprinde si o tigara in acelasi timp :) (in loc de guma si mers pe jos, se poate pune orice - de pilda rocket design and brain surgery)

View Postmuteki, on 20th May 2011, 17:44, said:

Cum se deblocheaza ailalti 90%? Chip tuning?
Overclocking :)

#14
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postmuteki, on 20th May 2011, 18:45, said:

Mai tu esti aievea? Creierul e doar o interfata? Scuze ca intreb, dar tu stii ce e aia interfata? Despre creier nu ma hazardez sa intreb daca stii ce e aia.

Nu te hazarda că oricum tu ești deștept și restu-s proști pe aici.

#15
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Acceptarea este primul pas spre vindecare.

#16
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
O avea creierul ala 1,4 kile dar, este materia alba care sunt doar conexuni intre neuroni si avem si noi un strat de cativa mm de materie cenusie care practic sunt neuronii si puterea de analiza. Mai aveam si o mana de celule gliale pe acolo...

#17
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Spune-le si la savantii care cred ca folosim numai 100-140 de grame din creier. Restul este pentru balast. Pentru echilibrarea capului. Sa nu faci miscari prea bruste.

Edited by muteki, 22 May 2011 - 05:44.


#18
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostGady_paul, on 21st May 2011, 22:29, said:

O avea creierul ala 1,4 kile dar, este materia alba care sunt doar conexuni intre neuroni si avem si noi un strat de cativa mm de materie cenusie care practic sunt neuronii si puterea de analiza. Mai aveam si o mana de celule gliale pe acolo...

Mai pe scurt 90% din creier este grasime, practic creierul este "un borcan cu grasime" in care stau neuronii si prin care trec axonii-cablurile ...  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate