Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema monitor!

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 La multi ani @ovidiu21!

Ciudatenie in legea pensiilor

Corvinul Hunedoara !

Metoda salvatorul, cum se manipul...
 Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...
 Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 

Acnee,Retin A.Pareri Pro-Contra

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Poll: Ati folosit Retin A? (15 member(s) have cast votes)

Ati folosit Retin A?

  1. DA (14 votes [93.33%])

    Percentage of vote: 93.33%

  2. Nu (1 votes [6.67%])

    Percentage of vote: 6.67%

Cat a fost de eficient?

  1. Foarte eficient (7 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

  2. temporar (5 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  3. Nu a fost eficient (3 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#1
cool_mania_23m

cool_mania_23m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 10.06.2009
Am inteles ca Retin A este o crema foarte buna pentru Acneea Vulgara.
Eu nu am cosuri dar am un ten foarte gras,din prospect am vazut ca este special pentru punctele albe si negre.
1.Pentru cei care l-ati folosit,cum a fost?
2.Este bun pentru tenul gras?
3.E adevarat ca iti dispar semnele mici de pe fata?
4.Cat timp l-ati folosit?
5.Dupa cat timp ati vazut rezultate benefice?
6.Vindecarea a fost temporara,sau s-a mentinut?
Multumesc mult.

Edited by cool_mania_23m, 16 January 2010 - 15:37.


#2
pitickenzi

pitickenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.06.2009

 cool_mania_23m, on 16th January 2010, 15:36, said:

Am inteles ca Retin A este o crema foarte buna pentru Acneea Vulgara.
Eu nu am cosuri dar am un ten foarte gras,din prospect am vazut ca este special pentru punctele albe si negre.
1.Pentru cei care l-ati folosit,cum a fost? La mine dupa prima aplicare deja nu mai aveam decat puncte rosii ca dadeau inapoi(n-am avut decat cateva si am dat fuga la dermato)
2.Este bun pentru tenul gras? (este dar ca o precautie: sa nu te dai pe zonele proaspat epilate/pensate)
3.E adevarat ca iti dispar semnele mici de pe fata? DA
4.Cat timp l-ati folosit? 2 saptamani
5.Dupa cat timp ati vazut rezultate benefice? a doua zi dupa utilizare
6.Vindecarea a fost temporara,sau s-a mentinut? Mi-au disparut semnele insa a reaparut acneea in zonele in care nu am insistat prea mult , dupa care tenul a revenit la normal . Normal=ten gras dar nu in exces, cu 3-6 cosuri mici mici sau puncte de roseata Multumesc mult.


#3
cool_mania_23m

cool_mania_23m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 10.06.2009
Ms mult ,dar in 2 saptamani s-au vazut rezultate,prospectul zice minim 3 luni

#4
pitickenzi

pitickenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.06.2009
Stiu ca asa scrie insa dermatologul mi-a spus sa revin peste 5 zile..
Dupa 5 zile mi-a zis sa nu ma mai dau cu Retin A si sa ma dau cu Fucicort. ;)

#5
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006

 pitickenzi, on 17th January 2010, 13:03, said:

Stiu ca asa scrie insa dermatologul mi-a spus sa revin peste 5 zile..
Dupa 5 zile mi-a zis sa nu ma mai dau cu Retin A si sa ma dau cu Fucicort. ;)

Retin-A este bun pentru iritatii (de ex dermatita seboreica). Eu foloseam o zi Retin-A, iar urmatoarea zi un amestec intre Locoid si Nizoral. Acest tratament a durat cam 10 zile si acele bubite s-au mai dus. Insa in cazul dermatitei seboreice, bubitele reapar dupa o anumita perioada, nu prea ai ce sa le faci.
Fucicort, din cate stiu, este recomandat pentru cosuri/acnee si este foarte bun.

#6
cool_mania_23m

cool_mania_23m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 10.06.2009
Am revenit.
Am facut o baie cu aburi si mi-am apasat pe fata(zona nasului).pur si simplu m-am ranit.
De 2 zile nu ma mai dau cu Retin A,dar fata mea arata urat de tot.
Eu am tenul imbacsit de sebum.
Daca imi apas pe pielea din jurul nasului imi iese sebum ca alifia din tub.
Ce sa fac?
Am inteles ca un tratament cu Sotret sau roacutane ar fi bun,chiar am luat sotret 30 de zile...s-a vazut o imbunatatire dar atat.
Nu mai am cosuri,pur si simplu mai apare cate unul din cauza unei infectari.Multumesc.

#7
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Iti dau un sfat care va functiona ca prin minune pentru tipul tau de ten: solutie pe baza de peroxid de benzoil. Produse: Acnidazil sau Benzac. Or mai fi si altele cu peroxid, dar astea le stiu eu. Iti urez succes. Am avut probleme mari si eu, dar am rezolvat cu astea doua. M-as fi bucurat foarte mult, daca la vremea aia cineva mi-ar fi spus la timp de aceste produse. Nu ar mai fi fost nevoie sa umblu desfigurat vreme de ani de zile. Inca o data, Succes.

Edited by totalitar, 21 January 2010 - 16:37.


#8
cosminspatareanu

cosminspatareanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2008

 totalitar, on 21st January 2010, 16:35, said:

Iti dau un sfat care va functiona ca prin minune pentru tipul tau de ten: solutie pe baza de peroxid de benzoil. Produse: Acnidazil sau Benzac. Or mai fi si altele cu peroxid, dar astea le stiu eu. Iti urez succes. Am avut probleme mari si eu, dar am rezolvat cu astea doua. M-as fi bucurat foarte mult, daca la vremea aia cineva mi-ar fi spus la timp de aceste produse. Nu ar mai fi fost nevoie sa umblu desfigurat vreme de ani de zile. Inca o data, Succes.



Imi poti spune te rog de unde ai cumparat Acnidazil si Benzac?
Merci.

#9
sinf43

sinf43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2009
BREVOXIL este o crema pe baza de PEROXID DE BENZOIL!.

Eu am folosit-o, la recomandarea medicului.
Nu a avut nici o amelioarare acneea mea dupa folosirea ei.
Ba din contra, mi-a albit fata foarte foarte rau, ustura, doare ca naiba...si reduce cosurile doar pe perioada in care o dai.
In plus albeste tot ( prosoape, fata de perna...pe tot ce pui mana dupa ce te dai cu ea).
Acum incep safolosesc RETIN A. Sa vedem cum va fi.

#10
fofolynutzyk

fofolynutzyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2009
Eu personal din aprilie am inceput sa folosesc, sub indrumarea domnului doctor Cernica Vasile de la Spitalul Militar Cluj-Napoca,un tratament impotriva acneii.Aveam o acnee vulgara destul de nasoala cu multe,multe cosuri,pete si semne.M-am adresat dumnealui si mi-a dat sa folosesc dimineata o combinatie cu Eryfluid si Brevoxil (Eryfluid primul si Brevoxil imediat dupa)si seara Retin-A.Luna aceasta am fost din nou la control si mi-a recomandat ca sa intrerup Eryfluid si Brevoxil,dar sa continui inca un an tratamentul cu Retin-A pentru a-mi trata semnele...Pot sa spun ca sunt extrem,extrem de multumita de tratament si acum mai astept doar sa nu se vindece semnele lasate de acnee, deci dupa parerea mea aceasta combinatie este mirifica (in cazul meu), deoarece este posibil ca la alte persoane, cu aceeasi afectiune ca a mea, sa nu aiba acelasi efect...cel mai bine este sa ne adresam medicului dermatolog...

#11
eva0211

eva0211

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2014
Pastile pentru acnee - http://derminax.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate