Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Cu ce se pot vopsi pantofii de piele intoarsa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Salut,

Acum ceva timp am cumparat o pereche de pantofi de piele intoarsa. La momentul cumpararii lumina era foarte proasta in magazin si eu cam prea orb/grabit asa ca am crezut ca am cumparat niste pantofi negri. Pantofii sunt de fapt maro. As vrea sa ii vopsesc, sunt de piele intoarsa deci cred ca exista solutii, dar nu le stiu.

Thanks.

#2
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postobnoxious, on Sep 22 2006, 10:17, said:

Salut,

Acum ceva timp am cumparat o pereche de pantofi de piele intoarsa. La momentul cumpararii lumina era foarte proasta in magazin si eu cam prea orb/grabit asa ca am crezut ca am cumparat niste pantofi negri. Pantofii sunt de fapt maro. As vrea sa ii vopsesc, sunt de piele intoarsa deci cred ca exista solutii, dar nu le stiu.

Thanks.
Pot sa ma amuz putin inainte?  :D
Nu mi s-a intamplat niciodata sa vad pantofi rosii si acasa sa ma trezesc ca sunt verzi.  :coolspeak:
Nu sunt ok maro? Exista cizmari care vopsesc pielea intoarsa... sau chiar curatatoriile. Incearca acolo.

#3
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View PostTabu, on Sep 22 2006, 10:24, said:

Pot sa ma amuz putin inainte?  :D
Nu mi s-a intamplat niciodata sa vad pantofi rosii si acasa sa ma trezesc ca sunt verzi.  :coolspeak:
Nu sunt ok maro? Exista cizmari care vopsesc pielea intoarsa... sau chiar curatatoriile. Incearca acolo.

Da te poti amuza. M-am amuzat si eu. Sunt un maro mai inchis. Am zis ca era lumina proasta si eu grabit. Exagerezi cu rosu/verde  :)

Completez post-ul:
Stie cineva un cizmar care vopseste sau o curatatorie?

Edited by obnoxious, 22 September 2006 - 10:18.


#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
De ce nu încerci singur? Sunt niște vopsele special făcute pentru încălțăminte. Degresezi, vopsești, lași să se usuce apoi dai cu o soluție tot de la ei să se fixeze culoarea.

#5
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Poti incerca la o vopsitorie pentru haine din piele - gasesti destul de usor, foarte posibil presteaza si pentru piele intoarsa. Ca sunt pantofi si nu haine nu cred sa aiba importanta. Cu vopselurile din magazine te risti. Eu unul mi-am cumparat nu stiu ce spray pentru curatarea incaltarilor din piele intoarsa, 150k; am citit de 7 ori instructiunile: fara efect! Te risti ca vopseaua sa iasa la umezeala, chiar propria transpiratie.

#6
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006

View Postobnoxious, on Sep 22 2006, 11:17, said:

Stie cineva un cizmar care vopseste sau o curatatorie?

Daca esti din Bucuresti incearca in TITAN la curatatoria de la parterul magazinului universal. Din cate imi amintesc au si parte de vopsitorie.
http://www.ecoclean....zinul-titan.htm
.
PS vad ca au mai multe punce de lucru.

Edited by teo0, 27 September 2006 - 14:21.


#7
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006
sorry..
am sunat la ei nu vopsesc pantofi, doar haine.

#8
tatae

tatae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2005
Pentru a vopsi pantofi sau haine sau orice articol din piele trebuie mai inatai sa stiti cate ceva despre aceasta tema.

Exista cele 2 feluri de piele:
piele fata (aceea lucioasa care nu se uda la ploaie) si
piele intoarsa( numita si velur, antilopa, napalan)
(bine, fiecare se obtine altfel si difera intre ele dar de vopsit se vopsesc la fel)
Pielea fata se vopseste prin acoperirea cu o pelicula de vopsea (ca si tabla, lemnul)
Pielea intoarsa este pufoasa si se vopseste ca textilele prin colorare adica vopseua intra in structura pielii si reactioneaza cu celulele.
De aici apar mari diferente de abordare a vopsirii.
Aici vorbim de revopsire, nu de vopsirea initiala din tabacarii.
La pielea fata pot acoperii vechea vopsea cu alta vopsea de alta culoare si iese culoarea ultimului strat.
La pielea fata vopseua cu care incerc sa revopsesc se amesteca cu vopseaua initiala si rezulta o culoare combimata. Trebuie sa ai ceva experienta sa stii dinainte ce culoare rezulta (de exemplu: rosu+verde=gri, galben+albastru=verde, asta ca si contraste)
Nu exista coloranti pentru piele intoarsa albi (albul rezulta din tabacirea initiala daca se doreste = cromare)
Oricum orice lot de piei aste vopsit initial (in butoi) cu o culoare de profunzime (zisa de fond) apropiata de culoarea pe care urmeaza sa o aiba in final indiferent daca e piele fata sau intoarsa.
IMPORTANT: In tabacarii toate produsele care se folosesc sunt pe baza de apa, inclusiv vopselele finale de pe pieile fata.
Pana in urma cu 70 de ani pielea fata erea vopsita cu un amestec de pigmenti cu albusi de ou (albusiul facea pelicula care ingloba pigmentul)
Acum se folosesc in locul albusiului, emulsii in apa ale unor polimeri elastici (acrilici, butadienici sau poliuretanici)
La pielea fata intotdeauna, dupa vopsire, se depune un strat transparent (fara pigment) care dupa uscare devine impermeabil si deci protejeaza pielea la ploaie.
La pielea intoarsa vopsirea se face cu trei tipuri de coloranti: anilinici, acizi sau metalcomplexi, primii doi trebuiesc fixati cu otet sau amoniac iar al treilea se fixeaza singur la uscare.

Cand vreti sa vopsiti trebuie sa nu uitati ca suprafata trebuie pregatita mai intai:
Pielea fata trebuie stearsa de grasimi si de stratul initial de fixator si numai dupa aceea se depune vopseaua.
Pielea intoarsa trebuie deasemenea degresata dar trebuie sa o curatam de asa zisele sicleli (depuneri de grasime si praf-unde se pune des mana sau capul)
Curatirea de depuneri grase se face cu un smilgher aspru-mare dar nu se freaca ci se scarmana astfel incat sa se scoata dintre firele fine ale velurului mizeria odata cu puful compromis. Se scoate totodata alti pufi din piele. Numai dupa aceea se poate colora.

La intrebarile puse pana acum: unde gasesc pot sa va spun ca puteti gasi ce va trebuie la o firma specializata in asa ceva. deschideti situl firmei www.vopel.ro si de acolo puteti afla de unde puteti cumpara.
Indiferent insa de unde cumparati nu uitati de sfaturile de mai sus si nu uitati ca pe piele nu trebuie sa folosim produse petroliere=diluanti, solventi, si daca e strict necesar folosim doar alcol sau acetona care sunt miscibili cu apa.

#9
Cristiana-Cj

Cristiana-Cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.07.2009
eu am patit asa cu o pereche de adidasi puma crem cu saten mov pe ei... i`am spalat o data si s`a dus tot cremu si albu de pe banda aceea care reprezinta sigla lor... de cateva luni nu i`am mai purtat ca arata groaznic :( si erau atat de frumosi :(( se mai pot face? :-s

#10
soldan_seru

soldan_seru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2013
salut, am o mica problema, dupa ce am curatat o pereche de pantofi maro s-a duc culoarea. sunt din piele mai poroasa de culoare maro deschis - maro inchis (in 2 culori, varful mai inchis). probabil ca a fost si greseala mea, i-am pus sub jet de apa si i-am sters cu carpa uda fara nici un detergent, ca sa aflu mai tarziu ca pielea a fost vopsita cu o vopsea pe baza de apa si nu trebuia sa-i ud. se mai pot vopsi la fel ca inainte, sa fie culoarea "pierduta" sau numai sa-i vopsesc intro singura culoare ce mi-a recomandat si pantofarul?

Edited by soldan_seru, 15 April 2013 - 14:10.


#11
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Buna ziua,
As dori sa vopsesc jaketa aceasta. Este culoare alb-murdar si as dori sa o vopsesc gri deschis. Mi s-a spus ca pielea a fost calcata (deci tratata termic) . Credeti ca e posibil? Sa iau vopsea alba si gri de la Vopel si sa le combin?
Mersi frumos.

Attached Files



#12
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Nu merge revopsit nimic din piele, peste vopseaua initiala. Produsul va iesi deteriorat. Eu am incercat chiar cu aceeasi vopsea de la producator, pentru o portiune decolorata. Exista anumite procedee, tehnici care se realizeaza numai pe pielea cruda/nevopsita.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate