Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

(pssst) P+E lângă Timișoara, mică, mică da pasivă!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#1
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Vă salut!

Încep prin a preciza că citesc "Jurnalul casei" încă de când eram student la construcții... acum vreo 10 ani. Mă bucur să văd că forumul este tot aici și în sfârșit ajung să deschid și eu jurnalul meu.

Casa pe care ne dorim să o construim va fi amplasată la 10 km de Timișoara în comuna Sânandrei, va avea în jur de 85-90 mp utili și va respecta pe cât se poate normele și restricțiile ce se impun unei case pasive. Îmi doresc foarte mult și certificarea ei dar va rămâne de văzut pe viitor dacă merită sau nu.

Stratificația elementelor exterioare necesare pentru calcul termic:

Perete exterior: Porotherm 25 si EPS 80 grafit 30 cm.
Acoperiș: 450 mm vată bazaltică
Placa peste sol: 300 mm EPS 80.

Plan amplasament \  Plan parter \ Plan etaj:
Attached File  plan amplasament.JPG   33.3K   411 downloads   Attached File  plan parter.JPG   148.72K   453 downloads   Attached File  plan etaj.JPG   137.73K   464 downloads

Fațadă sud \ Fațadă nord \  Fațadă vest:
Attached File  fatada sud.JPG   115.99K   413 downloads Attached File  fatada nord.JPG   129.55K   329 downloads    Attached File  fatada vest.JPG   67.87K   312 downloads


Calculul pentru eficiență termică l-am făcut cu PHPP02 și designPH (demo) ambele au fost modificate conform C107.

Calculul PHPP02 se poate vedea la link-ul de mai jos. Dacă găsiți ceva ce credeți că nu e OK vă rog să îmi spuneți.
https://docs.google....CkwJ6iI/pubhtml

Este o diferență foarte mare între PHPP02 și designPH:
Attached File  designPH.JPG   87.44K   387 downloads

Qh in PHPP02: 13.2 kWh/(m2 a) față de designPH unde Qh = 19 kWh/(m2 a). Urmează să verific și să văd unde se bat cap în cap.

Pentru a evit punțile termice casa va avea fundații izolate cu grinzi de fundare.
Attached File  detaliu fundatie.jpg   91.42K   403 downloads

O să revin cu detalii cum înaintez cu construcția. Momentan suntem în faza obținerii CU.

Toate cele bune!

Edited by pssst, 26 June 2016 - 17:05.


#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Fiind student la constructii..... nu poti "modela" si tu mai "frumos" fatadele la casa?

#3
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Între timp mi-am schimbat meseria, a fi constructor în România e greu... :) Fațadele nu sunt finale, cel mai probabil toată tâmplăria va fi gri, fațada către sud nu va avea obloane ci jaluzele orizontale exterioare. Aspectul exterior este undeva mai jos pe lista priorităților, vreau să fie eficientă d.p.d.v. energetic și să se încadreze în buget.. undeva pe la 50.000 E, credit ipotecar.

#4
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Ambitios proiect!Posted Image

#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit ...
Se anunta un jurnal interesant... din nefericire pentru tine nu vei putea obtine statutul de casa pasiva nici cu 1 metru de izolatie pe perete....ai nevoie si de altele...gen ventilare cu recuperare de caldura, pompe de caldura etc...
Numai una din solutiile enumerate mai sus este cam 30-40% din bugetul tau :) In rest...iti urez numai succesuri....

Zici ca citesti pe aria asta de 10 ani...ai ratat cumva topicul danei84?

Apuca-te si citeste 2-3 pagini din topicul asta incepand de aici

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 04.05.2007

View PostBodCasa, on 26 iunie 2016 - 16:42, said:

Fiind student la constructii..... nu poti "modela" si tu mai "frumos" fatadele la casa?

Bod...stii cum se zice: casa facuta de arhitect se darama, casa facuta de inginer trebuie daramata.

PS. Intra-adevar este important functionalul si sa fie o casa economica si ergonomica in exploatare.....dar parca totusi bunicii nostrii faceau case mult mai frumoase.

Edited by the_lion, 26 June 2016 - 17:30.


#7
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View Postbrawnie, on 26 iunie 2016 - 17:23, said:

Bine ai venit ...
Se anunta un jurnal interesant... din nefericire pentru tine nu vei putea obtine statutul de casa pasiva nici cu 1 metru de izolatie pe perete....ai nevoie si de altele...gen ventilare cu recuperare de caldura, pompe de caldura etc...
Numai una din solutiile enumerate mai sus este cam 30-40% din bugetul tau Posted Image In rest...iti urez numai succesuri....

Zici ca citesti pe aria asta de 10 ani...ai ratat cumva topicul danei84?

Apuca-te si citeste 2-3 pagini din topicul asta incepand de aici

Am prevăzut în buget și instalația de ventilare cu recuperare de căldură cu schimbător de căldură sol-aer (puț canadian).

View Postthe_lion, on 26 iunie 2016 - 17:28, said:

Bod...stii cum se zice: casa facuta de arhitect se darama, casa facuta de inginer trebuie daramata.

PS. Intra-adevar este important functionalul si sa fie o casa economica si ergonomica in exploatare.....dar parca totusi bunicii nostrii faceau case mult mai frumoase.

Așa este. Unul dintre motivele pentru care mi-am dorit deschiderea unui jurnal aici a fost tocmai pentru opiniile voastre.

#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 04.05.2007

View Postpssst, on 26 iunie 2016 - 17:37, said:

Am prevăzut în buget și instalația de ventilare cu recuperare de căldură cu schimbător de căldură sol-aer (puț canadian).



Așa este. Unul dintre motivele pentru care mi-am dorit deschiderea unui jurnal aici a fost tocmai pentru opiniile voastre.

Eu nu cred ca vei reusi sa scoti casa la 50kEUR, cu detaliile respective de izolare si echipamente necesare, chiar daca te ajuta forma constructiei si acoperisul foarte simplu. Ok, depinde si de calitatea materialelor de finisaj folosite. De ex, ar trebui sa iti mai arunci niste ochi la preturile tamplariei (ai spatii vitrate destul de mari raportate la suprafata construita)...banuiesc ca fiind vorba de o casa cat mai eficienta energetic te vei indrepta catre un profil cat mai eficient, tripan, accesorii de montaj profesionale. Doar aici cred ca lasi mai mult de 10% din buget. Apoi usa de intrare le fel, nu cred ca vei pune vreo chinezarie de tabla. Daca iei o usa cu protectie termica de la diversi producatori nu scapi fara 1500 EUR....daca o faci din acelasi profil ca tamplaria tot nu mergi mult sub 1000 EUR.
Sunt multe cheltuieli care ai zice ca sunt mici (punctuale) dar care aduc mii de euro (de ex o centrala termica + boiler + diversele elemente de montaj te duc spre 1500-2000 EUR, fara instalatia termica).

Edited by the_lion, 26 June 2016 - 17:49.


#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbrawnie, on 26 iunie 2016 - 17:23, said:

ventilare cu recuperare de caldura, pompe de caldura etc...
Numai una din solutiile enumerate mai sus este cam 30-40% din bugetul tau Posted Image In rest...iti urez numai succesuri....
Ventilatia cu recuperare de caldura ar fi in jur de 3000 EUR.
Pompa de caldura nu este obligatorie. Dar daca vrei neaparat, o pompa de caldura aer-apa de firma buna ar fi vreo 5000 EUR. Se gaseste si mai ieftina daca vrea. Asta face si incalzire iarna si racire vara, si apa calda menajera tot timpul anului.

Tine cont ca termoizolatia serioasa il ajuta sa aiba un necesar de incalzire foarte mic, deci agregate de putere mica, deci preturi mai mici.

Edited by kolfleading, 26 June 2016 - 17:51.


#10
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View Postthe_lion, on 26 iunie 2016 - 17:48, said:

Eu nu cred ca vei reusi sa scoti casa la 50kEUR, cu detaliile respective de izolare si echipamente necesare, chiar daca te ajuta forma constructiei si acoperisul foarte simplu. Ok, depinde si de calitatea materialelor de finisaj folosite. De ex, ar trebui sa iti mai arunci niste ochi la preturile tamplariei (ai spatii vitrate destul de mari raportate la suprafata construita)...banuiesc ca fiind vorba de o casa cat mai eficienta energetic te vei indrepta catre un profil cat mai eficient, tripan, accesorii de montaj profesionale. Doar aici cred ca lasi mai mult de 10% din buget. Apoi usa de intrare le fel, nu cred ca vei pune vreo chinezarie de tabla. Daca iei o usa cu protectie termica de la diversi producatori nu scapi fara 1500 EUR....daca o faci din acelasi profil ca tamplaria tot nu mergi mult sub 1000 EUR.
Sunt multe cheltuieli care ai zice ca sunt mici (punctuale) dar care aduc mii de euro (de ex o centrala termica + boiler + diversele elemente de montaj te duc spre 1500-2000 EUR, fara instalatia termica).

Tâmplăria va fi în jur de 3500 - 4000 de euro. Am foarte multe oferte. Atșez una pentru Rehau Synego 80 cu tripan 42 mm.

Attached File  22.06.16 Sebastian Pop.pdf   2.19MB   144 downloads

Acoperișul este din tablă fălțuita Lindab, Cu tot cu montaj undeva pe la 2000 euro cu accesorii cu tot.

Nu va fi nevoie de centrală termică. Va fi o baterie de încălzire aer pe instalația de ventilație.

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 04.05.2007

View Postpssst, on 26 iunie 2016 - 17:58, said:

Tâmplăria va fi în jur de 3500 - 4000 de euro. Am foarte multe oferte. Atșez una pentru Rehau Synego 80 cu tripan 42 mm.

Attachment 22.06.16 Sebastian Pop.pdf

Acoperișul este din tablă fălțuita Lindab, Cu tot cu montaj undeva pe la 2000 euro cu accesorii cu tot.

Nu va fi nevoie de centrală termică. Va fi o baterie de încălzire aer pe instalația de ventilație.

Este o oferta initiala....daca tot vrei sa te apropii de o casa pasiva cere mai multe detalii despre coefiecientul termic al ansamblului tamplarie-fereastra, cere un montaj profesional (cu etansarea spatiului dintre rama si perete, poate si montarea la limita peretelui pentru minimazarea puntii termice in zona glaufului, etc).
La termoizolarea cu EPS cu grosimea de 30 cm la ce solutie te-ai gandit?

#12
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
50.000 de euro / 110 mp construiti (90 utili) = ~ 450 euro/mp care sa includa:

30 cm polistiren pe pereti
30 cm placa pe sol
45 cm vata in pod
Tripane de calitate
Ventilare cu recuperare

complicat... spre imposibil

LE. Sa o luam si altfel. Casa la rosu, ca oricare alta: 150 euro/mp daca ai noroc - ~16.000. Mai raman 34.000 pentru restul. Scadem 3000 ventilarea, 4000 tamplaria, 2000 acoperisul. Mai raman 25.000 in care sa intre finisajele, instalatiile, termoizolatia si, sa nu uitam, putul canadian.

Ai facut o socoteala cat te costa putul canadian?

Edited by oMariusRO, 26 June 2016 - 18:39.


#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
hai sa vedem un pic un calcul numai pe tamplarie (pentru a calcula celelalte elemente nu sunt suficiente date pe planuri)
Din oferta atasata ai o suprafata de 23.715 mp de tamplarie, am considerat 90 mp utili ca suprafata de incalzire
La un delta T de 22-(-15) = 37 grade celsius si un coeficient de transfer termic de 0.8 W/m2K reiese o pierdere ca caldura de 0.7 kW care reprezinta un consum de 19.39 kWh/m2/an  sau 1744.73 kwh/an....
din cate stiu ...casele pasive trebuie sa nu depaseasca 15kWh/m2/an.
Inca odata ne place ideea topicului dar la 50 000 Euro investitie cred ca te cam hazardezi sa o numesti casa pasiva...cel mult va fi o casa eficienta din punct de vedere termic...

Edited by brawnie, 26 June 2016 - 19:21.


#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 01.03.2013
Brawnie, in Timisoara sunt temperaturi de -15C aproximativ cateva ore pe an.

1744.73 kwh/an inseamna 100 de zile cu pierderi continue de 0.7 kW.

#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sau poate insemna 273 zile (septembrie - mai) cu o pierdere medie de 0.26 kW...ti se pare mai ok asa?
valoarea de - 15 grade reprezinta temperatura exterioara conventionala de calcul la care se raporteaza pierderile de caldura de pe fiecare luna....informativ pentru luna ianuarie temperatura medie lunara luata in calcul este 0 grade....

Edited by brawnie, 26 June 2016 - 21:19.


#16
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postkolfleading, on 26 iunie 2016 - 20:51, said:

Brawnie, in Timisoara sunt temperaturi de -15C aproximativ cateva ore pe an.

1744.73 kwh/an inseamna 100 de zile cu pierderi continue de 0.7 kW.

Ai dreptate, dar nu asa se calculeaza necesarul "teoretic"? Sta cineva sa faca medii multianuale zilnice, sa nu zic orare?

#17
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Marius sunt facute medii multianuale lunare fct de care se determina un consum anual specific fiecarei locatii ...consum specific care se inmulteste cu pierderea de caldura si rezulta necesarul de incalzire....
@Pt Lesan...nu credeam ca am sa vorbesc vreodata limba ta dar uite ca dupa 2-3 consultatii am inceput sa le pricep :))

#18
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View Postthe_lion, on 26 iunie 2016 - 18:11, said:

Este o oferta initiala....daca tot vrei sa te apropii de o casa pasiva cere mai multe detalii despre coefiecientul termic al ansamblului tamplarie-fereastra, cere un montaj profesional (cu etansarea spatiului dintre rama si perete, poate si montarea la limita peretelui pentru minimazarea puntii termice in zona glaufului, etc).
La termoizolarea cu EPS cu grosimea de 30 cm la ce solutie te-ai gandit?

Coeficienții de transfer termic în mare sunt trecuți în ofertă, restul sunt discutați separat și se încadrează în cerințele unei case pasive. Cunosc foarte bine metodele de montaj a tâmplăriei pentru a evita punțile termice și nu sunt cu nimic mai scumpe decât un montaj clasic, contează doar să ai imaginea de ansamblu, să știi ce să îți dorești și să fi acolo când se pune în practică.

La ce te referi când zici de soluție ? producător ? dacă da, ar fi Isomaster.

View PostoMariusRO, on 26 iunie 2016 - 18:26, said:

50.000 de euro / 110 mp construiti (90 utili) = ~ 450 euro/mp care sa includa:

30 cm polistiren pe pereti
30 cm placa pe sol
45 cm vata in pod
Tripane de calitate
Ventilare cu recuperare

complicat... spre imposibil

LE. Sa o luam si altfel. Casa la rosu, ca oricare alta: 150 euro/mp daca ai noroc - ~16.000. Mai raman 34.000 pentru restul. Scadem 3000 ventilarea, 4000 tamplaria, 2000 acoperisul. Mai raman 25.000 in care sa intre finisajele, instalatiile, termoizolatia si, sa nu uitam, putul canadian.

Ai facut o socoteala cat te costa putul canadian?

Sunt aproape 90 de mp utili, amprenta la sol este 57 mp fără termoizolație, dacă o consider și pe ea ajung la 67 mp.
Puțul canadian e o avere să îl construiești dacă îl faci cu tubulatură Rehau cu tratamente minune. Am o idee de costuri, ar fi undeva pe la 800-1000 euro.

View Postbrawnie, on 26 iunie 2016 - 19:20, said:

hai sa vedem un pic un calcul numai pe tamplarie (pentru a calcula celelalte elemente nu sunt suficiente date pe planuri)
Din oferta atasata ai o suprafata de 23.715 mp de tamplarie, am considerat 90 mp utili ca suprafata de incalzire
La un delta T de 22-(-15) = 37 grade celsius si un coeficient de transfer termic de 0.8 W/m2K reiese o pierdere ca caldura de 0.7 kW care reprezinta un consum de 19.39 kWh/m2/an  sau 1744.73 kwh/an....
din cate stiu ...casele pasive trebuie sa nu depaseasca 15kWh/m2/an.
Inca odata ne place ideea topicului dar la 50 000 Euro investitie cred ca te cam hazardezi sa o numesti casa pasiva...cel mult va fi o casa eficienta din punct de vedere termic...

Înțeleg foarte bine ce ai făcut, dar unde sunt beneficile orientării spre sud și soarele ? -15 grade o să fie tot mai rar, există un studiu al uniunii europene care spune că heating degree days (HDD), a scăzut din 1980 până acum cu aprox. 16, până în 2050 se așteaptă o scădere cu încă 10%. Eu urmăresc printr-o casă pasivă să mă apăr și de canicula.

Toate calculele care le-am făcut cu PHPP și designPH cred că sunt relevante. Urmează să fac un calcul al eficenței termice și cu AX3000, voi reveni cu rezultatele.

Țin să menționez că atât în PHPP cât și în designPH sunt introduse datele climatice aferente zonei în care construiesc în conformitate cu C107.

sursa: http://www.eea.europ...ys-1/assessment

L.E.

De ce toată lumea calculează eficiența în termeni de încălzire și nimeni nu zice nimic de energia pe care o folosim pentru răcire vara... ? nimeni nu are clime acasa, nimeni nu are în casă vara 27-30 de grade și folosește clima ?

În anii ce vin vom cheltui mai mult pe răcire și climatizare vara decât pe încălzire iarna.

Edited by pssst, 26 June 2016 - 22:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate