Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

(pssst) P+E lângă Timișoara, mică, mică da pasivă!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#271
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Exista tuburi la instalatii de ventilatie mai mici de 7cm?
Ma refer la cele de tip rotund nu rectangular.

#272
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Da, exista.
Am vazut pe la unele firme tub rotund de 63 mm. Se pun mai multe tuburi in paralel, pentru a avea cadere de presiune acceptabila. Sunt suficient de rezistente pentru a fi montate in sapa.

Exista si tubulatura plata rectangulara, tub de pana la 200 x 60 mm, dar acesta nu rezista sa fie acoperit cu beton.

#273
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Nu detaliezi un pic partea de ventilatie?

Ce si cum ai facut, ce centrala ai ales, eventual calculele din spatele sistemului, etc?

Ma intereseaza in mod special sistemul tau, pt ca avem casele destul de apropiate ca dimensiuni si a mea tinde si ea sa se apropie de limita inferioara a pasivului.

#274
rufusz

rufusz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.12.2008

View PostDIY, on 31 ianuarie 2018 - 18:37, said:


Cred ca am mai spus; cand n-am gasit banda dedicata, am folosit banda de etansare pentru acoperisuri. Dupa cum arata, dupa cum s-a lipit si dupa cum m-a enervat cand am taiat-o (nu uita sticluta cu acetona, ca sa cureti sculele de taiat) este exact acelasi lucru cu banda ... speciala.
http://www.tigle-acc....ro/aluband-150

Aceasta banda hidroizolanta (Aluband 150) l-ai folosit pe interior sau exterior? Sau si si?

#275
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005

View Postpssst, on 25 octombrie 2017 - 20:19, said:


Senzorii sunt DS18B20, waterproof. Ei pot comunica pe 1-Wire si se pot lega mai multi fara nici un stres.

Scopul lor e sa compar realitatea cu calculele de pe paginile anterioare. Sunt foarte curios de puntile termice create de aceste grinzi si cum se raporteaza ele la calculul teoretic facute cu Therm 7.5.


Salut, atunci cand ai construit casa ai pus acei senzori sub fundatie. Sunt curios, acum dupa o vreme, care sunt concluziile tale, e eficienta izolarea fundatiei, se potriveste estimarea/calculul cu situatia de pe teren? Multumesc

#276
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postleveske, on 28 ianuarie 2018 - 14:15, said:

Obligatoriu hota ,este interzis sa l cuplam pe o gura de ventilatie...si cu extractie daca se poate...



Trebuie montat in afara zidului,in planul izolatiei exterioare ca sa evitam puntille termice ce se pot forma la spaleti


Hota bucatarie conectata la sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura : la pagina #5 :
https://upload.wikim...genzLecture.pdf

si im imaginea atasata .

Dar nu stiu daca ii cea mai buna alegere sa conectezi hota la sistemul de ventilatie

Attached Files



#277
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postleveske, on 30 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Ginditi va si la costuri,sintem in Romania. .daca altii o fac noi de ce nu putem?

Da ai scoate mult aer ,dar se poate compensa cu ventilatia in acel timp,sa  nu se creeze o depresiune ...

Si lasa solutiile care costa o avere. ...intodeauna sint solutii implementate in alte tari,doar trebuie sa fim mai deschisi la minte. .

Attachment $_72.jpg

Nu  stiu marca exacta dar sint mai multe tipuri si cred ca se comercializeaza si in Romania. ..

Turbo or E-Jal Col. = cele mai avansate modele de solutii pentru evacuarea hotei de bucatarie la casele pasive .

Au recuperare de caldura , pierderi de 2.2W/m2K sint conforme cu testul Blower Door ( test de etanseitate )

Naber THERMOBOX English
https://www.youtube.com/watch?v=GBE5-qjAawo

E-Jal Col® flow 150 wall conduct incl. THERMOBOX
https://www.naber.de...-white-4043061/

Turbo 150 wall conduct incl. THERMOBOX
https://www.naber.de...ermobox-s13703/

Possible for passive house ist he

Quote


Edited by luk2011, 31 December 2020 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate