Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

(pssst) P+E lângă Timișoara, mică, mică da pasivă!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#19
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Sunt aproape 90 de mp utili, amprenta la sol este 57 mp fără termoizolație, dacă o consider și pe ea ajung la 67 mp.

Deci am aproximat bine, sunt 114mp construiti (eu am zis 110). Adica in cel mai bun caz te costa 17.000 casa la rosu.

Quote

Puțul canadian e o avere să îl construiești dacă îl faci cu tubulatură Rehau cu tratamente minune. Am o idee de costuri, ar fi undeva pe la 800-1000 euro.

Daca il faci cu teava normala, atunci iesi mai ieftin, dar deja e un compromis

Quote

unde sunt beneficile orientării spre sud și soarele ?

In nori :)

Quote

De ce toată lumea calculează eficiența în termeni de încălzire și nimeni nu zice nimic de energia pe care o folosim pentru răcire vara.

Pentru ca vara energia este aproape gratuita. Cu cateva panouri fotovoltaice, care sunt din ce in ce mai ieftine, poti produce energie cat sa tii toata ziua aerul conditionat in functiune, si nu numai. Atata timp cat nu investesti in baterii ca sa stochezi energia peste noapte sau pe perioade mai lungi de timp, costurile sunt minime.

Parerea mea e ca este depasit conceptul de casa pasiva la care se calculeaza doar necesarul de energie pentru incalzire/racire (plus etanseitati si ce se mai ia in calcul), fara sa se ia in considerare productia de energie din surse regenerabile. O casa care consuma mai multa energie dar pe care o produce singura poate fi mai pasiva decat una care consuma mai putina dar "o plateste".






#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 06:35, said:

Parerea mea e ca este depasit conceptul de casa pasiva la care se calculeaza doar necesarul de energie pentru incalzire/racire (plus etanseitati si ce se mai ia in calcul), fara sa se ia in considerare productia de energie din surse regenerabile. O casa care consuma mai multa energie dar pe care o produce singura poate fi mai pasiva decat una care consuma mai putina dar "o plateste".
Exista un capitol separat si pentru aceasta problema:
https://en.wikipedia...energy_building

#21
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Care e logica amplasarii constructiiei pe teren ,asa cum apare pe planul de situatie ?


#22
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 06:35, said:

Deci am aproximat bine, sunt 114mp construiti (eu am zis 110). Adica in cel mai bun caz te costa 17.000 casa la rosu.

Va rămâne de văzut costul exact, momentan încerc să finalizez structura ca să am o aproximare foarte exactă a costurilor. Dar nu sunt de acord cu astfel de aproximări.. depind de foarte mulţi factori.

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 06:35, said:

Daca il faci cu teava normala, atunci iesi mai ieftin, dar deja e un compromis

Prima casă pasivă (Kranichstein), care e locuită permanent de 15 ani, ce tip de ţeavă crezi că a folosit ?

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 06:35, said:

Pentru ca vara energia este aproape gratuita. Cu cateva panouri fotovoltaice, care sunt din ce in ce mai ieftine, poti produce energie cat sa tii toata ziua aerul conditionat in functiune, si nu numai. Atata timp cat nu investesti in baterii ca sa stochezi energia peste noapte sau pe perioade mai lungi de timp, costurile sunt minime.

Parerea mea e ca este depasit conceptul de casa pasiva la care se calculeaza doar necesarul de energie pentru incalzire/racire (plus etanseitati si ce se mai ia in calcul), fara sa se ia in considerare productia de energie din surse regenerabile. O casa care consuma mai multa energie dar pe care o produce singura poate fi mai pasiva decat una care consuma mai putina dar "o plateste".

Asta e ideea casei pasive... să nu consume în primul rând. Dacă ar fi să dimensionezi o unitate de climatizare pentru o casă de 90 mp utili la cât ar ajunge ? costuri de instalare/funcţionare etc.

View PostdoarUNom, on 27 iunie 2016 - 08:50, said:

Care e logica amplasarii constructiiei pe teren ,asa cum apare pe planul de situatie ?

Orientarea perfectă a faţadei spre sud. Posted Image

#23
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Dar nu sunt de acord cu astfel de aproximări.. depind de foarte mulţi factori.

E adevarat ca exista multi factori car pot influenta pretul, dar asta in anumite marje. Fierul, betonul, caramida, manopera au preturi oarecum fixe si sunt proportionale cu marimea casei. Daca un P+1 de 160mp utili foloseste materiale de 20.000 de euro, un P+1 de 90mp va folosi aproximativ jumatate.

Daca cu 50.000 de euro s-ar putea face case pasive la cheie nu ar mai sta nimeni in apartamente cu 2 camere la bloc. Nu mai zic de alea cu 3 camere. Am un prieten care tocmai a vandut un apartament cu 3 camere (70mp) cu aproximativ 75.000 de euro. Din ce spui tu cu banii aia ar putea sa isi faca o casa pasiva de 90mp si sa isi cumpere si terenul... Sincer mi se pare o utopie, desi mi-ar placea sa fie adevarat.

Quote

Dacă ar fi să dimensionezi o unitate de climatizare pentru o casă de 90 mp utili la cât ar ajunge ? costuri de instalare/funcţionare etc.

Nu e domeniul meu sa proiectez instalatii, asa ca nu pot sa stiu cat ar costa. Eu am spus doar ca vara energia consumata pe racire poate fi produsa local, cu un cost destul de mic. Motiv pentru care necesarul de energie pentru racire este mai putin "ingrijorator" decat energia necesara pentru incalzire iarna.

Quote

Asta e ideea casei pasive... să nu consume în primul rând.

Sa nu consume e imposibil. Ceva ceva tot consuma pentru incalzire sau racire, plus ce consuma pentru spalat rufe, un televizor, un calculator, iluminat, samd. Prefer o casa care produce energia pe care o consuma, pentru ca e imposibil sa nu consume nimic.

Quote

Orientarea perfectă a faţadei spre sud.

In Bucuresti (si alte orase) nu cred ca s-ar accepta casa aliniata in modul ala pe teren. Nu bag mana in foc pentru o comuna... in multe inca se fac actele de autorizare dupa ce se termina casa.

Edited by oMariusRO, 27 June 2016 - 14:13.


#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpssst, on 26 iunie 2016 - 16:36, said:

Pentru a evit punțile termice casa va avea fundații izolate cu grinzi de fundare.
Ai gasit vreun structurist care sa semneze pe un proiect cu fundatie care sta pe polistiren?
Ca eu n-am gasit...

#25
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
kolfleading....
1. nu ai intrebat pe cine trebuie
si
2. in sectiunea postata de colegul nostru fundatia nu sta pe polistiren ci pe blocuri din beton simplu...adica fundatii izolate...grinda de fundare este imbracata in polistiren...

#26
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postkolfleading, on 27 iunie 2016 - 14:20, said:

Ai gasit vreun structurist care sa semneze pe un proiect cu fundatie care sta pe polistiren?
Ca eu n-am gasit...

Asa?

http://forum.softped...0#entry19301645
4. Detalii fundatii A3_0001.jpg

#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbrawnie, on 27 iunie 2016 - 14:28, said:

...grinda de fundare este imbracata in polistiren...
Deci toata casa sta pe polistiren. Asta-i spaima structuristilor...
Daca si la el iese in jur de 200 kPa in studiul geo, cat de mari trebuie sa fie acele blocuri de beton?


View Postbrawnie, on 27 iunie 2016 - 14:28, said:

nu ai intrebat pe cine trebuie
Wow, cata perspicacitate...Posted Image


View PostKendo, on 27 iunie 2016 - 14:31, said:

Asa?
Da.
Imi dai si mie te rog datele de contact ale structuristului pe mesaj privat?
Multumesc anticipat.

Edited by kolfleading, 27 June 2016 - 14:34.


#28
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 14:08, said:

E adevarat ca exista multi factori car pot influenta pretul, dar asta in anumite marje. Fierul, betonul, caramida, manopera au preturi oarecum fixe si sunt proportionale cu marimea casei. Daca un P+1 de 160mp utili foloseste materiale de 20.000 de euro, un P+1 de 90mp va folosi aproximativ jumatate.

Daca cu 50.000 de euro s-ar putea face case pasive la cheie nu ar mai sta nimeni in apartamente cu 2 camere la bloc. Nu mai zic de alea cu 3 camere. Am un prieten care tocmai a vandut un apartament cu 3 camere (70mp) cu aproximativ 75.000 de euro. Din ce spui tu cu banii aia ar putea sa isi faca o casa pasiva de 90mp si sa isi cumpere si terenul... Sincer mi se pare o utopie, desi mi-ar placea sa fie adevarat.

Îți înțeleg punctul de vedere dar să faci o casă nu e atât de simplu și de comod cum e să cumperi un apartament în oraș. Nu cred că este o utopie, este greu de atins, trebuie foarte multă planificare și cunoștințe în domeniu, dar cred că poate fi atins acest standard și cu un buget restrâns. Problema se pune altfel la noi în țară... și nu numai, câți sunt dispuși să renunțe la suprafețe mari interioare, la aspect-ul exterior simplu și cu nimic spectaculos, pentru eficiență energetică ? îți garantez că nu mulți.

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 14:08, said:

Nu e domeniul meu sa proiectez instalatii, asa ca nu pot sa stiu cat ar costa. Eu am spus doar ca vara energia consumata pe racire poate fi produsa local, cu un cost destul de mic. Motiv pentru care necesarul de energie pentru racire este mai putin "ingrijorator" decat energia necesara pentru incalzire iarna.

Așa este, este mai puțin îngrijorător, dar este un cost! care trebuie considerat atunci când vorbim de amortizarea investiției.

View PostoMariusRO, on 27 iunie 2016 - 14:08, said:

In Bucuresti (si alte orase) nu cred ca s-ar accepta casa aliniata in modul ala pe teren. Nu bag mana in foc pentru o comuna... in multe inca se fac actele de autorizare dupa ce se termina casa.

Da, sunt și eu un pic confuz dacă va fi posibil sau nu.

View Postkolfleading, on 27 iunie 2016 - 14:20, said:

Ai gasit vreun structurist care sa semneze pe un proiect cu fundatie care sta pe polistiren?
Ca eu n-am gasit...

Eu sunt acel structurist! Posted Image  Fundația nu stă pe polistiren, vor fi fundații izolate (blocuri de beton) pe care vor rezema aceste grinzi de fundare, pe porțiunea de rezemare pe blocuri nu se poate prevedea polistiren, deci vor fi punți termice, dar tot este mai eficient decât o fundație continuă. Mai este un aspect foarte important... acest tip de fundație nu se pretează în toate zonele și pentru toate tipurile de teren.

#29
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postbrawnie, on 27 iunie 2016 - 14:28, said:


2. in sectiunea postata de colegul nostru fundatia nu sta pe polistiren ci pe blocuri din beton simplu...adica fundatii izolate...grinda de fundare este imbracata in polistiren...

Interesant..adica pe ceva gen..cuzinet?

#30
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View PostKendo, on 27 iunie 2016 - 14:31, said:


Nu ştiu care sunt costurile faţă de soluţia mea. Implică mult mai multă săpătură şi manoperă, dar cum am mai zis, dacă terenul de fundare este unul dificil atunci nu ai de ales.

#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@man mai exact se numeste bloc de fundare....cuzinetul e cel ce sta pe blocul de fundare...
colegul @psst vrea sa faca fundatii izolate din beton simplu legate cu grinzi din beton armat pe ambele directii (grinzi care se vor termoizola)...se poate face asa ceva doar in anumite conditii in zone cu seismicitate redusa si anume pentru cladiri de importanta III si IV in zone cu ag < 0.15g si p conv > 200 kPa.....psst Timisoara are ag=0.20g...deci teroretic nu poti face ce vrei tu...

Edited by brawnie, 27 June 2016 - 14:43.


#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpssst, on 27 iunie 2016 - 14:36, said:

pe porţiunea de rezemare pe blocuri nu se poate prevedea polistiren, deci vor fi punţi termice, dar tot este mai eficient decât o fundaţie continuă.
Acum e clar.

PS: Mie la studiul geo mi-au gasit Pconv 190 kPa si mi-au zis ca toata zona Timisoara si imprejurimi e cam la fel...
Kendo, la tine cat a iesit Pconv?

#33
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Cunosc foarte bine paragraful din P100... el este acolo şi se aplică la toate structurile de zidărie indiferent de regularitatea lor în plan şi de deschiderea grinzilor de fundare. Mă bazez că voi obţine aviz MLPAT pentru soluţia descrisă mai sus atât pe faptul că structura este regulată pe toate direcţiile dar şi pe un calcul spaţial al grinzilor de fundare, calcul în care vor fi şi combinaţii de încărcări care să cuprindă cedări de reazem şi tasări diferenţiate.

#34
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postkolfleading, on 27 iunie 2016 - 15:05, said:

Kendo, la tine cat a iesit Pconv?

220 KPa

#35
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu cred ca daca si-ar face casa pe Amvic, ar putea intra in acest buget....

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpssst, on 27 iunie 2016 - 15:06, said:

Cunosc foarte bine paragraful din P100... el este acolo și se aplică la toate structurile de zidărie indiferent de regularitatea lor în plan și de deschiderea grinzilor de fundare. Mă bazez că voi obține aviz MLPAT pentru soluția descrisă mai sus atât pe faptul că structura este regulată pe toate direcțiile dar și pe un calcul spațial al grinzilor de fundare, calcul în care vor fi și combinații de încărcări care să cuprindă cedări de reazem și tasări diferențiate.
Lucrez acum la o casa cu acest gen de fundatii si care la fel va avea termoizolate grinzile de fundare (cred totusi ca doar pe laterale) iar fundatia e cam asa:

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   160.6K   139 downloads
  • Attached File  2.jpg   188.73K   150 downloads
  • Attached File  3.jpg   242.3K   148 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate