Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Probleme cu Statia CB ALAN 100 PLUS B

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
ihrive2006

ihrive2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
De sarbatori, in urma unei experiente placute la un drum mai lung, cam de 3000Km cu statia unui prieten pe masina, am descoperit avantajele folosirii acestor echipamente si bineinteles ca am hotarat sa cumpar si eu.
Colegul meu are o statie relativ no name MAAS care functiona foarte bine pe AQ.
Eu am cumparat un Midland ALAN 100 PLUS B cu antena la pachet de tipul PNI ML-95.
Cea mai proasta decizie pe care am putut sa o iau, o statie de tor jegul si o antena varza.
Dupa ce am montat statia, acesta batea cam 2Km si se auzea execrabil, am crezut ca trebuie calibrata antena, am fost la un service care se ocupa de asa ceva, omul de la inceput a spus ca in urma calibrarii o sa bata maxim 3-4Km fiindca antena este proasta si statia varza, in consecinta am mai cumparat o antena MIDLAND 9 PLUS cu gain mare de 4dB ca sa pot ajunge la o performanta decenta.
In prezent statia bate cam 10 KM cu antena asta insa statia amicului meu care functioneaza cu o antena la jumatate din lungimea antenei mele, bate di militari de pe valea oltului pana la Gara de Nord deci distanta dubla fata de a mea.

Personal vreau sa atrag atentia oricui are de gand sa cumpere un asemenea jeg de statie sa-si pastreze banii fiindca o sa planga dupa ei, statia merge mai prost decat Cobrele care sunt la jumatate din pret.
Sper sa ajute acest mesaj pe amatorii de asa ceva.

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Din Valea Oltului pana la Gara de Nord sunt cam 5 Km in linie dreapta, ca doar semnalul radio nu merge pe asfalt si nici nu sta la semafor :)

Oricum e o distanta foarte oki pentru un oras de genul Bucuresti

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Eu m-as duce cu statia aia la garantie....
Asta dupa ce as pune-o si pe alta masina, cu alta antena-montura, si as vedea daca face la fel....

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ha-ha, cat se bate moneda pe tema asta, lumea continua sa ia teapa cumparand pocnitori.

#5
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Cand vei cumpara Cobra la jumatate de pret fata de Alan100 sa ne arati si noua...

#6
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Fugi cu ea la garantie!

#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
E o statie foarte buna!!Eu am luat 2 statii crt s mini,care sunt identice cu alan 100 si cu discovery.E foarte buna statia! Le-am incercat cu 2 antene diferite,o clona de ml145 si o sirio pl1000 si cu ambele mi-am facut treaba foarte bine!!!
E o statie simpla care isi face bine treaba,SQ foarte bun si compacta!Asta luand in considerare raportul calitate-pret.
Se vede ca ai folosit o statie cobra,mai ales pocnitorile de prin supermarketuri....O sa zici ca alan100 e de vis!
Vazusem pe youtube un filmulet cu unuu care marise puterea la modelul asta de statie,extrem de simplu.
Si Mass e destul de bunicica,nu e chiar pocnitoare!

Edited by george_eu25, 05 January 2013 - 19:45.


#8
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Pana la urma despre ce model de Mass este vorba?!!!Posted Image

#9
ihrive2006

ihrive2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Multumesc pentru incurajari, problema este urmatoarea, eu nu tin sa emit cu 100W, fiindca am nevoie de maxim 10-15 KM sa aflu de radare sau blocaje, cat priveste povestile de viata ale celor cu TIR nu ma prea preocupa.
Statia a fost pusa pe aparat si emite OK cu 3,8 W, antena a fost reglata si am un coeficient de 1,03 pe canalul 20.
Nu cred sa fie o problema de garantie, pur si simplu este slaba ca performante.
Cat priveste pretul nu este chiar ieftina, un maas sau mai vad INTEK sau... mai multe branduri fara pretentiile celor de la Midland functioneaza perfect la preturi cu 100 lei mai mici.
@Calin, prima ocazie cand vin in Timisoara o sa te caut, daca vrei sa vezi statia, sincer este la jumatate din performantele unei statii MAAS, si nu are AQ care acum vad cat este de important.

Statia era un MAAS 8040 si avea un mod de 4W si cu o combinatie de taste o puteai trece in 8W, prietenul meu o tinea pe 8W

Edited by ihrive2006, 05 January 2013 - 20:06.


#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Da, stiu ca Alan-urile in general sunt mai zgomotoase, dar la tine pare a fi muuult prea zgomotoasa. De aia am zis de garantie.
Cat priveste partea cealalta, fara nici o problema, da de stire cand vi in TM, si vedem ce si cum. :)

#11
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut Ihrive, pacat ca nu cauti pe net inainte sa cumperi, majoritatea intreaba dupa ce fac pocinogul Posted Image si eu am avut o pocnitoare modelul tau si am reusit sa scap de ea, am dat pe ea cam, 500 lei si am pierdut 100 de lei la ea, acum am un TTI care merge brici fata de ALAN si la pret .....
La banii aia luai un President tedy cu ASC si scapai de probleme.
Vad ca multi au pe aici antene catarg de 1,5 m la ce se complica nu stiu, puteai sa cumperi de la Wilson o antena mica de 1m Little Wil acum este si prin Real, are un gain la fel ca cele de 150mm si nu te mai murdaresti cand o pui sau scoti de pe masina la intrare in parcari si/sau garaj, secretul antenelor se afla in bobina nu in sarma aia care se vede ;)

Edited by arschery, 05 January 2013 - 21:22.


#12
stoicanu

stoicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.11.2005
Eu nu stiu cum faceti voi masuratorile aste la statii in km.

#13
tamango

tamango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 17.06.2006
Wow, aflu in topicul asta ca MAAS e no name, ca antenele CB pt autoturisme au gain iar acesta conteaza in emisie si descopar brusc importanta AQ!
Alte chestii interesante pe care le aflu aici  sunt  ca S9 e mai slaba decat o antena care e jumatate ca lungime iar Cobrele si TTI-urile intra in categoria statiilor.
Cel mai tare insa este secretul bobinei, maine dau jos sarma de pe MW4000 ca tot nu conteaza, WTF :-)

Edited by tamango, 05 January 2013 - 22:38.


#14
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008

 arschery, on 05 ianuarie 2013 - 21:10, said:

Vad ca multi au pe aici antene catarg de 1,5 m la ce se complica nu stiu, puteai sa cumperi de la Wilson o antena mica de 1m Little Wil acum este si prin Real, are un gain la fel ca cele de 150mm si nu te mai murdaresti cand o pui sau scoti de pe masina la intrare in parcari si/sau garaj, secretul antenelor se afla in bobina nu in sarma aia care se vede Posted Image
Prietene,daca esti pe langa subiect nu mai da sfaturi aiurea!!!!!Sau vrei sa pari mai inteligent?
IN CB LUNGIMEA ANTENEI CONTEAZA CEL MAI MULT!! Cu cat antena este mai lunga cu atat performantele sunt mai bune!!
Si asta ti-o poate confirma orice radioamator sau oricine se pricepe cat de cat!
Oricum daca tu dai exemple cu antene din Real....m-ai convins cat te pricepi!
@ihrive2006 ia o antena decenta(un sirio sau un midland ML145),calibreaza antena la cineva care chiar se pricepe si apoi o sa vezi cat de multumit o sa fii...

#15
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 arschery, on 05 ianuarie 2013 - 21:10, said:

Vad ca multi au pe aici antene catarg de 1,5 m la ce se complica nu stiu, puteai sa cumperi de la Wilson o antena mica de 1m Little Wil acum este si prin Real, are un gain la fel ca cele de 150mm si nu te mai murdaresti cand o pui sau scoti de pe masina la intrare in parcari si/sau garaj, secretul antenelor se afla in bobina nu in sarma aia care se vede Posted Image

Pai na, poate unii vor sa se si auda, nu si-au luat statie la reducere, fara microfon. Si atunci, ghici ce - iti cam trebuie antena. Sorry, da' Little Shit nu se incadreaza la capitolul antene. Chiar daca are bobina "da hargint, vere" Posted Image
Evident, "gain-ul" unei antene de mobil este ceeeeeel mai important element in alegerea unei antene. Atat dpar ca lipseste cu desavarsire, sau e chiar negativ, la antenele in cauza, dar ce mai conteaza......
A, si TTi-ul e statie. Asta e maxima Posted Image

L.E.
Punem topicul la urmarit, ca presimt ca o sa ne distram.....

Edited by calinkgb, 05 January 2013 - 22:55.


#16
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Lasa ca am intalnit pers care au luat din REAL,statie +antena cu 200 ron,un fel de COBRA 19DX da mai subtire[la performante desigur].

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La performante e LASER, sunt convins.

#18
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Eu nu cred ca a dat cineva 500 lei pe un Alan100, nu cred ca exista vreun comerciant cu adaos asa de nesimtit si nici cumparator atat de fraier (de fapt 2, ca se pare ca un altul a platit 400 ron pe Alan100 second hand). Dar cred ca unii vorbesc ca sa se afle in treaba...

Edited by Ryuzaki, 05 January 2013 - 23:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate