Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boloboc digital

Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video
 Mai exista in tara canale de tip ...

Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

De ce pestele si fructele de mare...

Recomandare dezumidificator silen...
 Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 

Probleme cu Statia CB ALAN 100 PLUS B

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
fullspeed_momo

fullspeed_momo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttamango, on 05 ianuarie 2013 - 22:36, said:

Wow, aflu in topicul asta ca MAAS e no name, ca antenele CB pt autoturisme au gain iar acesta conteaza in emisie si descopar brusc importanta AQ!
Alte chestii interesante pe care le aflu aici  sunt  ca S9 e mai slaba decat o antena care e jumatate ca lungime iar Cobrele si TTI-urile intra in categoria statiilor.
Cel mai tare insa este secretul bobinei, maine dau jos sarma de pe MW4000 ca tot nu conteaza, WTF :-)
eu tot ma chinui cu unu de la mine din zona sa-l fac sa inteleaga ce e propagarea ca el are statie de dinaintea mea cu multi ani si nu cunoaste asa ceva sau cum dracu discut eu din vaslui cu unu din cluj si el rade pe chestia asta. da de,  apropo asta e din cauza ca si eu si tu avem mw4000,

Edited by fullspeed_momo, 11 August 2014 - 21:45.


#74
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
E plina lumea de menuni, maica.... :roflmaofast:
Degeaba te chinui, unii chiar nu pot pricepe :(
Sau nu vor...

#75
ionita2laurentiu

ionita2laurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2010

View Postcalinkgb, on 05 ianuarie 2013 - 20:39, said:

Da, stiu ca Alan-urile in general sunt mai zgomotoase, dar la tine pare a fi muuult prea zgomotoasa. De aia am zis de garantie.
Cat priveste partea cealalta, fara nici o problema, da de stire cand vi in TM, si vedem ce si cum. Posted Image

Salut !
Mi-am cumparat o statie Midland Alan 100 Plus B si antena midland ml 145 cu talpa magnetica. Ma poti ajuta cu o recomandare unde as putea sa calibrez ansamblul in TM? Pret ?
Vreau sa folosesc statia pe 2 masini.

Multumesc anticipat!
O zi placuta !

#76
ciolib

ciolib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.02.2007
Antena se calibrează pe fiecare mașină în parte. Este posibil să fi norocos să obții valori swr satisfăcătoare pe ambele mașini dacă sunt asemănătoare.

#77
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008

View Postionita2laurentiu, on 19 august 2015 - 11:07, said:


Salut !
Mi-am cumparat o statie Midland Alan 100 Plus B si antena midland ml 145 cu talpa magnetica. Ma poti ajuta cu o recomandare unde as putea sa calibrez ansamblul in TM? Pret ?
Vreau sa folosesc statia pe 2 masini.

Multumesc anticipat!
O zi placuta !

Daca esti sambata prin Timisoara, ne putem intalni si iti masor antena.
Nu te costa nimic.

#78
perfidus

perfidus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2009
Salut,
Am avut doua probleme cu statia din subiect, dupa cca 4 ani de utilizare. Statia este foarte buna, o folosesc cu o ML145 necalibrata si inca merge OK in intervalul 7.5-10km.
Problema 1: un fir rupt la conectorul de microfon (4 pini ) - trecea pe TX dar nu ma auzeau colegii - rezolvat in house;
Problema 2: difuzorul intern ars (probabil nu i-a convenit sa lucreze timp indelungat la volum mare). Am pus un speaker extern (6 ohm /4W) si am rezolvat provizoriu.
Un singur lucru ma deranjeaza peste masura - nu isi mentine ultima setare de canal daca o scoti de la mufa de bricheta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate