Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Energizante, ajutor pentru rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CrazYyEsco

CrazYyEsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2010
Buna. Am cautat pe forum, am gasit discutii dar nu niste raspunsuri exacte la ceea ce ma intereseaza. As aprecia orice parere de la cineva in cunostinta de cauza.

Energizante, produse pentru imbunatatirea si/sau sustinerea antrenamentului de rezistenta intr-un timp scurt(sub o luna).

Ideea e ca m-am interesat de anumite produse care sa imi sporeasca eficienta in antrenamentul meu fizic zilnic de alergare(rezistenta).

Detalii:

  - Trebuie sa alerg 1000m in 3:45. Mai am in jur de 2,3 saptamani de pregatire intensa. Momentan scot undeva la 4:15  dar gasesc extrem de dificil efortul de a termina cursa...  
  - Nu am probleme cu conditia fizica(de aceea am si fost neplacut surprins de contra-performanta). Am 22 ani, 1.75m, 80kg(cu putina burtica de la bere :thumbup: ) 50m ii alerg in 6.7, flotari fac spre 50, fac si efort la fotbal, merg toata ziua... dar cand alerg rezistenta se schimba totul... dupa 400m incep sa gafai usor iar apoi din ce in ce mai puternic (poate si ca respir pe gura pt ca am deviatie de sept).

In fine, poate cam multe detalii.    Am gasit pe net cateva produse care mi-au starnit interesul, cum ar fi:  Muscle-Rx, N.O.-Xplode, Jack3d. Aproape m-am hotarat asupra  Muscle-Rx dar am zis sa vad ce pareri au unii poate mai in cunostinta de cauza decat mine.           Poate are altcineva si alte variante de produse , orice sugestie e binevenita.

Multumesc anticipat de raspunsuri si da... stiu ca natural e cel mai bine si sanatos, stiu ca conditia fizica inseamna foarte mult stiu ca e tarziu sa incep sa ma pregatesc intens(am inceput de o luna+ sa alerg lejer, o data la cateva zile), dar   am ramas si eu uimit cand am constatat cat de neantrenat sunt, si nu vreau sa risc sa nu  intru in baremul de 3:45

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Si ai sa te prezinti dopat la examenul de la Academie/subofiteri ? :naughty:

#3
CrazYyEsco

CrazYyEsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2010
:notangel:    Nu as face una ca asta :D                  

Astea nu sunt considerate dopaj in sensul ca iei steroizi sau alte porcarii. Din cate am vazut sunt suplimente alimentare sau ceva asemanator, in nici un caz 'droguri'.  CLICK  
Oricum nu e nici un test doping, ai putea sa mergi si umplut de steroizi sau de pastile  :nonobad:

PS: vezi ca mai sunt si alte examene sportive in perioada asta nu doar alea 2

Edited by CrazYyEsco, 03 August 2010 - 02:31.


#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Daca sunt suplimente nutritive nu cred ca ar fi o problema.

Or fi mai multe examene, dar eu stiu ca acolo se cere 3:45 la 1000 metri :D

#5
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007

View PostCrazYyEsco, on 3rd August 2010, 03:17, said:

Buna. Am cautat pe forum, am gasit discutii dar nu niste raspunsuri exacte la ceea ce ma intereseaza. As aprecia orice parere de la cineva in cunostinta de cauza.

Energizante, produse pentru imbunatatirea si/sau sustinerea antrenamentului de rezistenta intr-un timp scurt(sub o luna).

Ideea e ca m-am interesat de anumite produse care sa imi sporeasca eficienta in antrenamentul meu fizic zilnic de alergare(rezistenta).

Detalii:

  - Trebuie sa alerg 1000m in 3:45., orice sugestie e binevenita.

Multumesc anticipat de raspunsuri si da... stiu ca natural e cel mai bine si sanatos

S-a mai discutat aici http://forum.softped...p;#entry8589495

#6
CrazYyEsco

CrazYyEsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2010
Multumesc, am citit dinainte post-ul acela dar nu contine nimic din ce ma intereseaza pe mine.  Pe mine ma intereseaza in mod special ceea ce am ingrosat in primul post.

PS: Eu traiesc si am o alimentatie foarte sanatoasa, nu am nevoie decat pentru o scurta perioada de timp de un energizant mai profesional decat cele de pe piata comuna, care nici nu merita a fi luate in seama (de la red bull la orice alte porcarii de genul asta)

Edited by CrazYyEsco, 03 August 2010 - 04:35.


#7
primul.contact

primul.contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 26.03.2007
Ti-as recomanda din cele 3 optiuni de mai sus a doua, NO-Xplode. Nu l-am folosit, trebuie sa recunosc, dar am folosit varianta de la Pronutrition, Xplode, care e cam copiata dupa varianta cu NO in fata. Modul de administrare e cu jumatate de ora inainte de a face efort. Poti sa incerci inainte de proba propriu zisa, eu am ramas placut surprins de efect.

#8
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Sunt niste energizante sub forma de prafuri care chiar iti dau energie. Nu iti recomand energizantele gen XL sau RedBull pentru ca dupa 10 minute vei fi foarte obosit. Bafta la alergat !!

#9
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

View PostCrazYyEsco, on 3rd August 2010, 05:29, said:

Multumesc, am citit dinainte post-ul acela dar nu contine nimic din ce ma intereseaza pe mine.  Pe mine ma intereseaza in mod special ceea ce am ingrosat in primul post.

PS: Eu traiesc si am o alimentatie foarte sanatoasa, nu am nevoie decat pentru o scurta perioada de timp de un energizant mai profesional decat cele de pe piata comuna, care nici nu merita a fi luate in seama (de la red bull la orice alte porcarii de genul asta)

Jack3d sau Crack. Unul din astea 2 ar trebui sa te ajute. Nu lua doza maxima de prima data, incepe cu doze mai mici pana gasesti valoare care te ajuta.

Testeaza cu atentie doza si timpul in care isi face efectul pentru a sti sigur cat si cand sa iei inainte de proba.

Edited by bd_vr, 03 August 2010 - 10:43.


#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu ma bag la energizante, nu am folosit, asa ca mi-e greu sa imi dau cu parerea. Totusi, cred ca este o greseala sa te bazezi 100% pe ele in atingerea obiectivului tau. Gandeste-te ca pot avea acelasi efect ca si cafeaua la un om care bea zilnic. Corpul se obisnuieste cu respectivele substante si sa se bazeze numai pe ele, in acelasi fel in care un om care bea cafea se simte apatic si obosit daca nu inghite licoarea magica zi de zi.

In al doilea rand, eu zic ca ar trebui sa incepi sa te antrenezi serios si mai ales sa te documentezi si sa vezi ce fel de antrenamente se recomanda pentru scopul tau. Iti faci un program de antrenament, cu exercitii alese serios si cu o alimentatie si odihna corespunzatoare. Iti recomand cu caldura si un supliment cu vitamine si minerale gen Animal Pak pentru a sustine corect efortul din aceasta perioada.

Succes!

Edited by figo1988, 03 August 2010 - 11:00.


#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu am timp sa citesc tot ce s-a scris. Dar daca dai exament la Scoala de: Politie, Jandarmi, Penitenciare, Pompieri etc, nu te baza doar pe suplimente si/sau energizante. Antrenamentul face totul. E bine sa poti scoate timpii fara "ajutor", iar la momentul probei sa folosesti un energizant sau orice altceva. Zic asta ca se poate sa ai ghinion si sa ratezi startul, sa te incurce alti participanti etc.

#12
CrazYyEsco

CrazYyEsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2010
bineinteles, antrenamentul e cel mai important.  aleg zilnic ca un nebun:) tocmai m-am intors de la alergat, am stat o ora si ceva. cateodata alerg si la amiaza, in conditiile cele mai nefaste.     oricum ideea e ca energie am in general dar e mai greu cu efortul sustinut, adica sa alerg incontinuu (1km sa zicem)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhLZewcAEkU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Pai alearga si pe caldura nu numai seara, ca proba se va tine in jurul orelor cand soarele e sus pe cer si arde tot mai puternic :)

Si cu siguranta si asta are ceva de spus.

Edited by SirLaurentiu, 03 August 2010 - 15:16.


#14
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@CrazYyEsco
Trebuie să faci neapărat ceva „speed work”. Fă intervale de 300-400 metri la viteză similară sau mai mare decât cea la care vei alerga proba de 1km.
Energizantele nu te vor ajuta cu mare lucru, îți trebuie rezistență la viteza respectivă și aia nu se face decât în timp.

#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Inca ceva, ca aici n-am spus. Antrenati-va (alergati etc) la ora la care se va tine si proba sportiva. Este foarte important sa fie corpul obisnuit sa depunde efort in acel moment al zilei.

#16
CrazYyEsco

CrazYyEsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2010
preferabil sa alergi la ora cand e cel mai cald pentru a fi pregatit de orice pentru ca nu stii exact la ce ora vei alerga acolo.

@Aries(ro)

exact la asta ma gandeam si eu.  pana acum alergam direct 1000m  cam de 2 ori pe sesiune.   m-am gandit sa incep sa alerg ceva de genu  1 X 200 (aproape sprint)    2 X 400 (mai rapid decat ritmul de la 1000m)  si 1 X 1000.     o sa vad cum reactioneaza corpul la antrenamentul asta si voi modifica daca va fi cazul.   Scopul meu e sa alerg 1000m in limita stabilita(la vreo 10 secunde sub barem) + 200m , deci 3 ture de stadion.

PS: pana in iarna vreau sa intru in forma, sa alerg lejer 3000m poate mai mult.  am realizat ca sala fara rezistenta e o prostie. degeaba am facut aproape 1 an de sala(fara sa iau absolut nimic) daca nu am facut cardio... :(

Edited by CrazYyEsco, 03 August 2010 - 20:15.


#17
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu-i rău că ai făcut „sală” dar trebuia să insiști clar pe partea de alergare.
Mergi pe 4x400 de metri cu 200m alergare ușoară între (f. ușoară). Dacă poți, urcă la 6x sau 8x. Înainte de intervalele propriu-zise, 1-2km alergare ușoară.
Din păcate este și termenul foarte scurt... spor la alergare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate