Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor!
 Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!

La multi ani @ovidiu21!
 Ciudatenie in legea pensiilor

Corvinul Hunedoara !

Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...
 LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...
 

Cu ce soft recuperez poze de pe un card formatat?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
Salut,
azi printr-o intamplare nefericita mi s-a autoformatat cardul de 8GB cu aproape 1000 poze,
aveam aparatul la ochi si deodata nu a mai declansat, am privit pe ecranul superior si clipea "for" de la formatare... eroare cred, nu aveam cum sa activez eu acea functie, in fine, am scos cardul, acum il arata gol, stiu ca exista softuri de recuperare, daca se poate si ati folosit un astfel de soft va rog o recomandare.

PS: nu vreau sa trec prin toate indicatiile free, super, etc ale prietenului gugal, de asta intreb aici

#2
kr4wl3r

kr4wl3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.03.2008
incearca:

EASEUS data recovery.. sau ceva in genul (EASEUS - sigur)

getdataback - for ntfs sau fat32. (pt card sunt aproape sigur ca e fat32, dar poti vedea la proeprties.. sa vezi ce fel de format este)

si momentan atata imi vine in minte...
incearca prima data cu easeus... si da-mi un feedback daca ti-a mers. eu am recuperat de pe cateva metode de stocare stick, hdd extern, hdd intern... dar carduri nu. ma gandesc ca daca a mers cu stick-ul.. merge si cu cardul.

#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdr_m, on 27th July 2009, 20:57, said:

Salut,
azi printr-o intamplare nefericita mi s-a autoformatat cardul de 8GB cu aproape 1000 poze,
aveam aparatul la ochi si deodata nu a mai declansat, am privit pe ecranul superior si clipea "for" de la formatare... eroare cred, nu aveam cum sa activez eu acea functie, in fine, am scos cardul, acum il arata gol, stiu ca exista softuri de recuperare, daca se poate si ati folosit un astfel de soft va rog o recomandare.

PS: nu vreau sa trec prin toate indicatiile free, super, etc ale prietenului gugal, de asta intreb aici
Eu folosesc cu succes PC Inspector smart recovery. Am avut niscaiva probleme cu instalarea in XP (un DLL nu era bine inregistrat) dar s-a rezolvat usor.
Iti mai trebuie un cititor de carduri care stie sa-ti citeasca cardul.
Nu mai scrie nimic pe card pana nu recuperezi pozele.

#4
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
http://lmgtfy.com/?q=free+card+recovery



daca nici asa nu nimeresti incearca


http://www.dphotojou...ry-23-software/

#5
mipopa

mipopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2007
Poti incerca:
  - Lexar Image Rescue 3: www.lexar.com/imagerescue3
  - PhotoRec (open source): http://www.cgsecurity.org/

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Cauta ZAR (zero assumption recovery).E foarte bun si gratis pentru recuperarea pozelor.

#7
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri,
am folosit Card Recovery 5.2 si si-a facut treaba perfect,
nu stiu ce a avut camera sa-l formateze de nebuna...

#8
idas

idas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.08.2008
Am facut asta la un canon 400d. Mai este cineva care a patit-o si a reusit sa le recupereze?
Se mai pot recupera? Vreun soft ceva ..stiti?

Edited by idas, 30 July 2009 - 14:51.


#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 09.05.2009

View Postidas, on 30th July 2009, 15:50, said:

Am facut asta la un canon 400d. Mai este cineva care a patit-o si a reusit sa le recupereze?
Se mai pot recupera? Vreun soft ceva ..stiti?
Salut! S-ar putea sa te ajute discutia de pe topicul ASTA! Succes!

Edited by DannyMC, 30 July 2009 - 16:31.


#10
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
As vrea sa incerc si eu o recuperare, doar ca situatia e putin diferita: nu am sters poze, dar nu mai regasesc pe card o buna parte din pozele facute in concediu, desi pe unele le-am vizualizat pe aparat dupa ce le-am facut. Cateva foldere, vazute cu un cititor de card, sunt goale. Poate am noroc si recuperez cate ceva, cred ca a fost vina cardului.
dr_m, imi poti spune daca ai folosit un cititor de card sau ai cuplat direct ap foto la calc (e oare vreun risc pt aparat?)? Am citit un pic tutorialul de la Card Recovery, nu pare prea complicat. Oricum, e bine de stiut ca macar la stergerea accidentala acesta functioneaza, dupa cum spui tu.

#11
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
am bagat sd-ul in eeepc care are cititor de sd,
softul l-am luat de pe net/site,
sunt in franta si nu ma prea tine sa intru pe torente de aici
bafta.

#12
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Am testat:
Image rescue 3, Card recovery, Digital image recovery.
Vezi cu ce reusesti sa rezolvi problema.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
http://store.lexar.com/imagerescue3/

#14
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Am rezolvat si eu, in mare parte, problema recuperarii a aprox 300 de poze cu CardRecovery. Raman la parerea ca de vina a fost cardul.
Mai am o problema la o parte din fotografii: in explorer icoana arata fotografia, dar la deschidere in orice program, fisierul este corupt. Are cineva idee daca se mai poate face ceva pt recuperarea pozelor?
Imi cer scuze daca divaghez de la tema.

#15
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postkerkyra, on 4th August 2009, 11:05, said:

Am rezolvat si eu, in mare parte, problema recuperarii a aprox 300 de poze cu CardRecovery. Raman la parerea ca de vina a fost cardul.
Mai am o problema la o parte din fotografii: in explorer icoana arata fotografia, dar la deschidere in orice program, fisierul este corupt. Are cineva idee daca se mai poate face ceva pt recuperarea pozelor?
Imi cer scuze daca divaghez de la tema.
Din pacate nu prea ai ce face deoarece a fost scris corupt deja pe card. Ce vezi tu e thumbnail-ul care e in header. Datele utile sunt dupa header.

#16
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Da, banuiam eu, dar mai speram, poate-poate. Oricum, multumesc pt raspuns, sper sa nu mai am astfel de probleme pe viitor pt ca am schimbat cardul si deocamdata este ok.

#17
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Eu am avut un kingston corupt, am reusit sa rezilv cu ActiveFile Recovery. Tot cu acel soft mi-am recuperat si vreo 70Gb de fotografii de pe un HDD.

#18
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postkerkyra, on 5th August 2009, 07:36, said:

Da, banuiam eu, dar mai speram, poate-poate. Oricum, multumesc pt raspuns, sper sa nu mai am astfel de probleme pe viitor pt ca am schimbat cardul si deocamdata este ok.
Card-urile sunt ca floppy-urile pe vremuri. Trebuie sa salvezi destul de des ca nu stii cand se duce. Daca e scris gresit nu mai recuperezi cu nici un card sau hard. Daca se duce sistemul de fisiere se recupereaza, daca e scris bine si nu se poate citi un sector se poate recupera.
Cea mai buna strategie e sa ai mai multe carduri mai mici decat mai putine mai mari. Se reduce paguba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate