Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 Tv nou

De ce nu miros hainele a balsam d...

Canon EOS R1

Declaratie venit si siguranta XTB
 Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava
 

DOMUS STIL CONFORT PARK

- - - - -
  • Please log in to reply
5969 replies to this topic

Poll: Chestionar exclusiv pt locatari (177 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de DomusStil Conf. Park?

  1. DA, este placut (51 votes [28.65%])

    Percentage of vote: 28.65%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (27 votes [15.17%])

    Percentage of vote: 15.17%

  3. NU, am facut o greseala si regret (31 votes [17.42%])

    Percentage of vote: 17.42%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (69 votes [38.76%])

    Percentage of vote: 38.76%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (33 votes [18.54%])

    Percentage of vote: 18.54%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (44 votes [24.72%])

    Percentage of vote: 24.72%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (30 votes [16.85%])

    Percentage of vote: 16.85%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (71 votes [39.89%])

    Percentage of vote: 39.89%

Din legendele urbane, neajunsuri

  1. Zona este aglomerata (6 votes [3.37%])

    Percentage of vote: 3.37%

  2. Mirosul de la Protan o realitate (30 votes [16.85%])

    Percentage of vote: 16.85%

  3. Pozitia periferica ma oboseste (11 votes [6.18%])

    Percentage of vote: 6.18%

  4. Lipsa parcurilor si a utilitatilor urbane se simte in traiul zilnic (19 votes [10.67%])

    Percentage of vote: 10.67%

  5. Urasc AUTOVIT, wknd'urile sunt ingrozitoare (44 votes [24.72%])

    Percentage of vote: 24.72%

  6. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (68 votes [38.20%])

    Percentage of vote: 38.20%

Vote Guests cannot vote

#3259
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
io zic ca o sa va mai calmati un pic cu bariera cand o sa aflati ca azi cursul euro e de 3.8RON.

#3260
adinu79

adinu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.07.2008

 klaus123, on Oct 2 2008, 18:18, said:

io zic ca o sa va mai calmati un pic cu bariera cand o sa aflati ca azi cursul euro e de 3.8RON.

WTF .... tre' sa schimb cat mai repede bani sa platesc rata la casa .... pana nu ajunge 4 :D

#3261
dexter000

dexter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 16.04.2008

 klaus123, on Oct 2 2008, 17:18, said:

io zic ca o sa va mai calmati un pic cu bariera cand o sa aflati ca azi cursul euro e de 3.8RON.

hai sa va mai zic una rea: daca acum 2 luni bancile se imprumtau cu marje de maxim 1% peste euribor, ieri am aflat de la o banca mare de la noi ca a contractat imprumut cu euribor + 2,90%
e, cum suna?
io zic ca suna a rata mai mare!

#3262
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
am un frate prin Spania...pe acolo lucruri sunt mai ciudate decat aici. Mi-a zis azi, scoateti banii din banca ca nu e de gluma... Ii tii frumos la soseta.
L-am linisti cand i-am zis ca nu prea am ce sa scot  :lol:
Asta-i problema fratilor nu bariera... ia sa vezi cand la anul ne cacam pe ea de bariera si mergem fiecare pe bicicleta la servic...hahaha
Sper sa nu am dreptate dupa bancul care zice ca Romania nu va fi atinsa de nici o catastrofa pentru ca e cu 100 de ani in urma.

#3263
shobox

shobox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.07.2007
Am plecat de dimineata de acasa si nu mi-a venit sa cred ce se intampla la service. Stupoare maxima !!!  :worthy:  Dintr-o masina ce era in lucru rasuna la maxim Traviatta de Verdi  :lol:  :lol:  :lol: Am stat pret de cateva minute sa vad daca nu au prins din greseala un post, dar culmea, au dat replay !!! Am inceput ziua cu un zambet  :coolspeak:
Revenind la subiectul mult discutat in ultimele n pagini, v-ati batut gura de pomana pana acum. Iata ce mail am primit azi :
"Stimati clienti
Va anuntam ca accesul in incinta Confort Pak prin parcarea hotelului va fi posibila in curand numai pe baza de tichet, abonament sau cartela. Proprietarii care detin automobile dar nu au in proprietate un loc de parcare si doresc achizitionarea unui abonament, sunt rugati sa trimita un reply la acest mail (de preferinta pana in data de 06.10.2009) pentru a li se oferi detaliile referitoare la achizitionarea unui astfel de abonament.
Multumim.
Departamentul Tehnic
Domus Stil
"
Este un lucru civilizat si de bun simt facut de Domus.

#3264
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
tare de tot Shobox...pai pana acum pe tema asta ne-am dat cu rosii unul in altul...
tare si maxima aia cu Traviata. S-o fi schimbat patronul sau angajatii?
Nu cumva cei de la service si dansau Lacul lebedelor... atunci chiar mi-ar pare rau de tot ce am zis despre ei :-)))

#3265
99TMM

99TMM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.11.2007
Buna seara vecinilor,

sunt interesat sa cumpar o parcare in complex, daca stiti pe cineva (nr telefon, mail,etc.) va rog sa-mi dati un PM.

Multumesc

#3266
ciliwilly

ciliwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2008
Deci asa vei rezolva problema?
Scoti banul si gata?
Si uite asa vor mai aparea niste fratii Negoita prin cartier....
N-ai cu cine....

#3267
Mara Popescu

Mara Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 05.08.2007

 dexter000, on Oct 2 2008, 18:10, said:

io zic sa avem rabdare 2 saptamani si sa vedem ce iese. apoi, daca este cazul, discutam despre posibilitatile de imbunatatire.
daca domus apleaca urechea la propunerile noastre si ne rezolva problemele bine, daca nu gasim noi alte metode (cum am facut-o si pana acum) ca sa le rezolvam.
unii au rezolvat cu vorba buna, altii cu televizorul, altii cu avocati.
sigur vom reusi si noi.

cel mai mare handicap al nostru este lipsa asociatiei. ganditi-va ce putere am putea avea! suntem 500 de familii care, la limita, daca punem la bataie 100 eur pentru rezolvarea unei probleme importante (sevitutea, gunoiul, etc.) putem actiona cu un buget de 50.000 eur!
la banii astia ma duc la musat si asociatii sau alta casa de avocati celebra in loc sa le trimit mail-uri, notificari si alte gloantze de hartie!

noi gresim deoarece incercam sa tratam efectele in loc sa tratam cauza.
cauza este lipsa noastra de forta deoarece nu suntem organizati. amintiti-va filmele cu batai in care un tip antrenat bate 50 de fraieri pentru simplul motiv ca cei 50 nu sar pe el toti odata ORGANIZAT!

Se vede ca este un om cu experienta de viata, nu vorbeste doar ca sa aiba ce vorbi.
Adinu, de ce n-ai venit la sedinta? Te-am asteptat.

#3268
ciliwilly

ciliwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2008
Din Codul Civil:

Servitutea este o sarcina impusa asupra unui imobil pentru uzul si utilitatea unui imobil avand alt stapan, insa legiuitorul nu determina in ce consta sarcina care poarta asupra imobilului aservit pentru ca aceasta sa constituie o servitute. Acesta este unul dintre motivele pentru care exista un numar infinit de servituti. Servitutile se clasifica din mai multe puncte de vedere:
Dupa modul lor de constituire servitutile sunt:
- naturale, care se nasc din situatia naturala a locurilor (servitutea de izvor, servitutea de scurgere a apelor naturale, servitutea de granituire), acestea sunt mai mult limite de exercitare a dreptului de proprietate;
- legale, cele reglementate prin lege - art. 616-619 C. civ. proprietarul locului infundat poate sa ceara vecinului sau dreptul de trecere spre calea publica, avand indatorirea de a-l despagubi pentru pagubele ce i-ar produce (trebuie sa se tina seama nu numai de interesul celui care va beneficia de servitute ci si de interesul celui care va suporta servitutea, sa-i pricinuiasca o paguba cat mai mica), este considerat loc infundat cel care nu are nici o iesire la calea publica printr-o imposibilitate absoluta sau care, desi are o iesire aceasta prezinta grave sau periculoase inconveniente (imprejurarea ca drumul de acces care exista prezinta dificultati de practicare sau amenajare nu da dreptul la crearea unui alt drum de trecere);
codul civil
Sectiunea V - Despre dreptul de trecere
Art. 616
Proprietarul al carui loc este infundat, care nu are nici o iesire la calea publica, poate reclama o trecere pe locul vecinului sau pentru exploatarea fondului, cu indatorire de a-l despagubi in proportie cu pagubele ce s-ar putea ocaziona.
Art. 617
Trecerea trebuie regulat facuta pe partea ce ar scurta calea proprietarului fondului inchis, ca sa iasa din drum.
Art. 618
Cu toate acestea trebuie a se alege trecerea prin locul ce ar pricinui o mai putina paguba acelui pe al carui loc trecerea urmeaza a fi deschisa.
Art. 619
Actiunea de despagubire in cazul prevazut prin art. 616 este prescriptibila; iar trecerea trebuie sa urmeze dupa prescriptie, desi actiunea de indemnitate nu s-ar mai putea admite.

#3269
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
Cilliwilly pentru linistea ta am abordat-o asa in miez de noapte pe sotie care e mai in tema cu discutiile despre legi. eu doar ma bucur de un lucru sau dupa caz ma intristez fara a stii in profunzimea legii cum sta. Am sa explic in termenii mei... Deci daca tu ai cumparat ap fara loc de parcare inseamna ca nu ti-ai luat dreptul de a tranzita zona (terenul care by the way este al lui Domus) cu masina decat cu piciorul. Iar daca chiar nu vroiai sa iei loc atunci trebuia sa negociezi cu ei astfel incat sa-ti dea acest drept urmand ca masina sa o parchezi unde vrei chair si pe bloc (scuze asta a fost exprimarea). in cazul asta nu ai de ce sa te plangi ca iti ingradeste cineva dreptul la libera trecere, pentru ca poti intra cu piciorul chiar prin doua locuri. Bariera este un fel de ingradire la proprietate dar de o alta natura, in faptul ca paote fi comparata cu liberul acces in care fiecare e liber sa se plimbe "incet-incetisor" pe alei. Din acest punct de vedere. Faptul ca ai de ales intre ati lua o parcela (doar o parcela si nu tot terenul; pentru ca daca ai lua tot terenul ai pune tu bariera) a lua un abonament la "sala" si a plati cu ora sunt trei optiuni care nu iti ingradesc cu nimic dreptul de a tranzita.
Ceea ce sotia a intrebat fara a cunoaste spumoasa noastra discutie de aici a fost exact ce a spus si unul din cei de mai devreme: ce se intampla cu cel care vine la mine in vizita si care poate parca linistit pe locul meu liber pentru ca eu sunt la servici, vacanta, etc. Aici e problema? Ai un frate, o sora, mama care te viziteaza intr-o zi, ai locul liber deci ai unde sa-i "cazezi". Si pentru asta o solutie simpla ar fi: existenta unui om de paza care sa gestioneze bariera si pe care sa-l poti apela telefonic sa-i comunici cine vine, numarul  si numarul locului de parcare. Si atunci are acces gratuit pe locul tau si raspunderea ta. Poate fi o solutie.
Am vaga idee ca se va gasi solutie la problemele exprimate aici doar pentru simplul motiv ca in urma cu ceva vreme in curte se dorea o fantana arteziana (total inutila si costisitoare ca ingrijire) iar acum avem un loc de joaca pentru copii si sper cateva bancute pentru "pensionarii de 30 de ani". Asta pentru ca in oarecare masura un afacerist bun isi asculta si partenerul de afaceri pentru ca deal-ul sa iasa bine si toata lumea sa fie multumita mai cu seama intr-o situatie de vecinatate. Am I dreaming?

#3270
ciliwilly

ciliwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2008
Cred ca lucrezi la Domus, altfel nu-mi explic modul tau de a pune problema.
Imi pare rau ca in astfel de momente nu suntem uniti.
Si nu vom fi uniti nici cand ne vor mari pretul la mc de apa furnizata, pretul la serviciile oferite gen curatenie si alte cacaturi pe care le vor mai inventa.
Asta e tara in care traim, tara pe care o meritam.
Nu vreau sa te simti jignit de remarca mea, esti liber sa spui ce vrei, la fel si eu.
Multumesc pt intelegere.

#3271
stautom2004

stautom2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 02.09.2004

 klaus123, on Oct 2 2008, 23:30, said:

Cilliwilly pentru linistea ta am abordat-o asa in miez de noapte pe sotie care e mai in tema cu discutiile despre legi. eu doar ma bucur de un lucru sau dupa caz ma intristez fara a stii in profunzimea legii cum sta. Am sa explic in termenii mei... Deci daca tu ai cumparat ap fara loc de parcare inseamna ca nu ti-ai luat dreptul de a tranzita zona (terenul care by the way este al lui Domus) cu masina decat cu piciorul. Iar daca chiar nu vroiai sa iei loc atunci trebuia sa negociezi cu ei astfel incat sa-ti dea acest drept urmand ca masina sa o parchezi unde vrei chair si pe bloc (scuze asta a fost exprimarea). in cazul asta nu ai de ce sa te plangi ca iti ingradeste cineva dreptul la libera trecere, pentru ca poti intra cu piciorul chiar prin doua locuri. Bariera este un fel de ingradire la proprietate dar de o alta natura, in faptul ca paote fi comparata cu liberul acces in care fiecare e liber sa se plimbe "incet-incetisor" pe alei. Din acest punct de vedere. Faptul ca ai de ales intre ati lua o parcela (doar o parcela si nu tot terenul; pentru ca daca ai lua tot terenul ai pune tu bariera) a lua un abonament la "sala" si a plati cu ora sunt trei optiuni care nu iti ingradesc cu nimic dreptul de a tranzita.
Ceea ce sotia a intrebat fara a cunoaste spumoasa noastra discutie de aici a fost exact ce a spus si unul din cei de mai devreme: ce se intampla cu cel care vine la mine in vizita si care poate parca linistit pe locul meu liber pentru ca eu sunt la servici, vacanta, etc. Aici e problema? Ai un frate, o sora, mama care te viziteaza intr-o zi, ai locul liber deci ai unde sa-i "cazezi". Si pentru asta o solutie simpla ar fi: existenta unui om de paza care sa gestioneze bariera si pe care sa-l poti apela telefonic sa-i comunici cine vine, numarul  si numarul locului de parcare. Si atunci are acces gratuit pe locul tau si raspunderea ta. Poate fi o solutie.
Am vaga idee ca se va gasi solutie la problemele exprimate aici doar pentru simplul motiv ca in urma cu ceva vreme in curte se dorea o fantana arteziana (total inutila si costisitoare ca ingrijire) iar acum avem un loc de joaca pentru copii si sper cateva bancute pentru "pensionarii de 30 de ani". Asta pentru ca in oarecare masura un afacerist bun isi asculta si partenerul de afaceri pentru ca deal-ul sa iasa bine si toata lumea sa fie multumita mai cu seama intr-o situatie de vecinatate. Am I dreaming?
Intr-adevar legea nu face o diferentiere intre servitutea pedestra si motorie, dar eu cred ca aberezi total.
Sa ajungi sa te conversezi cu paznicii de la Domus:))))))))))), Ia vezi poate ii convingi sa iti faca si piata :))). M-ai distrat in dimineata asta :)

#3272
ciliwilly

ciliwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2008
Si in privinta a ceea ce se va intampla cu cei care nu au locuri de parcare si exista riscul sa-ti ocupe locul, asta se va intampla oricum, pt ca "turistul" care se va caza la hotel va incercat de lene si nu baga masina in parcarea supraterana; la fel echipa lui Dorel, camionul de la Ring, etc.

#3273
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
Asta e tare...buna rau. Eu angajat la Domus.... :lol:
Si ce functie crezi ca am? Scuze nu ma pot opri din ras... Am reinceput de dimineata, in forta, ca gimnastica de dimineata. Daca lucram la Domus nu o intrebam pe sotie despre aspectele legale ale problemei apelam la pozitia lor. Dar nu sunt singurul care sunt de acord cu aceasta masura. Inseamna ca si ceilalti lucreaza sau au contracte de colaborare la Domus?
Nu man, departe de mine... poate cand vor avea televiziune si eu 40 de ani, ca sa nu-mi mai tarasc picioarele prin oras. Sa stau 2 ore la program si apoi 6 ore la sauna, masaj si piscina. Asa mi-ar conveni salariat la Domus. Ce zici? Parca iti face si tie cu ochiul  :OK:
Eu nu am o problema in a ma uni cu oricare vecin din complex (ar fi o exceptie) dar trebuie sa avem si acelasi punct de vedere, pentru ca altfel hora noastra nu are forta, iar cand o sa se intample ce zici ne unim fii sigur desi poate daca asa ceva se va intampla ni se va putea spune: e o piata libera puteti lua de oriunde... ma rog nu intru in aberatii. normal ca nu se va intampla decat daca piata cu adevarat o va impune.

Chilly nu am nici o problema in a critica pe Domus cand face o chestie fara cap dar eu vad masura asta ca pe una de civilizare a traficului in zona. In Spania intr-o zona mai selecta am vazut o insula care era legata de tarm printr-un drum de 1km. Aveau portar si bariera. De ce, ca nu cred ca-i batea cineva la cap cu traficul? Pentru ca era o zona privata si tocmai ca sa nu se gaseasca prea multi care sa se plimbe "incet-incetisor" pe alei cand toata zona respectiva era doar pentru proprietari si inviitatii lor. Eu cred ca trebuie schimbata toata discutia asta inutila in directia a ceea ce am scris mai sus: cum s-ar rezolva situatia in care ai locul liber si iti vine un invitat pe care-l poti parca pe locul tau. Asta trebuie lamurit cu Domus si evident accesul liber al taxiurilor si masinilor de transport obiecte si catering. Portar cu telefon am propus, poate vine cineva cu o idee mai buna. Sunt sigur ca Domus citeste ce se scrie aici si va prelua cea mai buna idee daca nu este deja ceva stabilit.


Stai linistit, aia e problema mea. O rezolv cu politia si cu Domus evident care ia banii si nu dirijeaza traficul celor care au platit ceva si fac altceva. Stii ca asta cum o spui tu cu plata unui abonament si parcarea pe locul cumparat al altuia poate fi si caz de proces, asa incat care-i prostul care dupa ce a platit parcare intr-un loc civilizat din parcarea hotelului sa parcheze aiurea? Adica pentru ce atata complicatie in plus daca ai locul asigurat acolo?

Edited by klaus123, 03 October 2008 - 08:29.


#3274
ciliwilly

ciliwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2008
O sa rezolvi cu Politia cum a rezolvat si Figarella.
Au venit aia si au dat din umeri.
Ai vazut cum se roaga Politia de infractori ca sa mearga la sectie?
Sau pe madama aia cu masina de teren cum ii fraierea pe 3 politisti, care nu au putut sa o opreasca sa paraseasca spatiul verde pe care parcase?
Sper sa nu ajungi in situatia de a chema Politia, ca altfel....

#3275
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
Era cineva care era interesat de activitatea service-ului si de numarul de locuri de parcare ocupat. Iata cam cum e o zi obisnuita de lucru la ei. Apa, masini aglomerate care blocheaza traficul... te convingi din imagine. In mod sigur tu nu cunosti problemele din aceasta parte a complexului cum eu nu le stiu pe cele din curtea interioara sau cele dinspre Carrefour. De aceea e bine sa le expunem ca altfel vorbim si nu ne intelegem. Acum cred ca intelegi un pic ce am de tot ii dau cu service-ul.

Sunt convins ca politia in Romania este ca sperioatoare de ciori pe camp. Aia cred ca are mai mult efect... Se gasesc mijloace. Nu vreau sa intru in detalii. doar as spune ca un vecin pune niste foi la cei care parcheaza in fata scarii destul de frumos scrise. nu-ti mai vine sa treci pe acolo, te asigur. Nu prea te simti dorit. sau pun un t desi cred ca am sa fiu ultimul care o face. dar e si asta o metoda de a-ti apara proprietatea. eu prefer totusi ca nimeni sa nu parcheze pe locul meu si sa vin si sa plec civilizat la servici fara stau sa deschid si sa inchid lacate.

Attached Files


Edited by klaus123, 03 October 2008 - 08:53.


#3276
ciliwilly

ciliwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2008
Eu nu am spus ca sunt contra accesului cu taxa.
Sa se taxeze, dar nu si pt rezidenti.
Putem declara masinile cu care avem acces.
Service-ul constituie o problema, dar asta nu ii va opri pe cei care vin la ei sa parcheze pe locurile voastre, sau sa tranziteze zona.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate